Ο Κουλιεράκης Φωτογραφία: Eurokinissi

UEFA CHAMPIONS LEAGUE

ΠΑΟΚ – Μπόρατς Μπάνια Λούκα 3-2: Ισχνό προβάδισμα μέσω… αέρος

24.07.24 | 22:25

Με το… δεξί και τρεις κεφαλιές μπήκε στις ευρωπαϊκές του υποχρεώσεις ο ΠΑΟΚ, καθώς οι Θεσσαλονικείς επικράτησαν με 3-2 της Μπόρατς Μπάνια Λούκα για τον β’ προκριματικό του Champions League.

Ο Κουλιεράκης ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης, αφού ο Έλληνας αμυντικός σκόραρε δύο γκολ (17′, 39′), ενώ έκανε και το πέναλτι, με το οποίο ισοφάρισαν οι φιλοξενούμενοι σε 1-1 με τον Ερέρα (22′). Οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν στο 45’+3′ με τον Κουλάσιν, με τον Εκόνγκ στο 51′ να διαμορφώνει το τελικό σκορ.

Πλέον ο «δικέφαλος» στρέφει την προσοχή του στη ρεβάνς της Τετάρτης (31/7, 22:00) στη Βοσνία.

Από… ωραίος «μοιραίος» ο Κουλιεράκης σε λίγα λεπτά

Αρκετά… άτονα ξεκίνησε η αναμέτρηση με τις δύο ομάδες να ψάχνουν τα… πατήματά τους στα πρώτα λεπτά.

Η πρώτη καλή φάση σημειώθηκε στο 14′ και ανήκε στους Βόσνιους. Ο Λούκιτς πήρε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πήγε πάνω από τα δοκάρια.

Δύο λεπτά αργότερα ο «δικέφαλος» κέρδισε κόρνερ έπειτα από σουτ του Τόμας. Στην εξέλιξη της φάσης ο Κουλιεράκης με δυνατή κεφαλιά έκανε το 1-0, μετά την εκτέλεση του Ντεσπόντοφ.

Στο 19′ ο Έλληνας αμυντικός από… ωραίος έγινε μοιραίος, καθώς υπέπεσε σε απίστευτο λάθος! Ο Κοτάρσκι μπλόκαρε την μπάλα, ωστόσο ο διεθνής στόπερ έπεσε με τα… χέρια πάνω στον Κροάτη και βρήκε την μπάλα!

Ο Ερέρα ανέλαβε την εκτέλεση, στέλνοντας την μπάλα με δυνατή εκτέλεση στην αριστερή μεριά του πορτιέρε των «ασπρόμαυρων» για το 1-1.

Η Μπόρατς Μπάνια Λούκα είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και προσπαθούσε να απειλήσει κυρίως από δεξιά την άμυνα του ΠΑΟΚ, με τους Θεσσαλονικείς να έχουν απάντηση στην πίεση των φιλοξενούμενων.

Δύο γκολ σε 6 λεπτά και 2-2

Ο Κουλιεράκης στο 39′ κατάφερε να… εξιλεωθεί και να κάνει το 2-1 για τους Θεσσαλονικείς. Ο Οζντόεφ έκανε ωραίο σκαστό σουτ, ο Σισκόφσκι απέκρουσε, με τον νεαρό στόπερ να παίρνει το ριμπάουντ και να σκοράρει.

Στην τελευταία φάση του ημιχρόνου οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν σε 2-2! Συγκεκριμένα στο 45’+3′ ο Τάισον έκανε λάθος, ο Βούκοβιτς έφυγε στην αντεπίθεση, έκανε το γύρισμα, η μπάλα πέρασε από τον Λούκιτς και ο Κουλασίν πλάσαρε τον Κοτάρσκι.

Πρώτο γκολ Εκόνγκ

Ο ΠΑΟΚ μπήκε πολύ πιο δυνατά στην αρχή του δεύτερου ημιχρόνου και στο 51′ κατάφερε να… βρει το γκολ που τον έβαλε μπροστά στο σκορ. Συγκκριμένα ο Ντεσπόντοφ εκτέλεσε κόρνερ, με τον Εκόνγκ να παίρνει την κεφαλιά και να σκοράρει.

Από εκεί και πέρα ο ρυθμός έπεσε αρκετά, με τους Θεσσαλονικείς να έχουν τον έλεγχο, χωρίς να απειλούν ωστόσο.

Ο Ζίβκοβιτς στο 73′ έκανε εξαιρετική κάθετη, ο Τάισον έγινε αποδέκτης της μπαλιάς, αλλά το γύρισμα που έκανε σταμάτησε στον Σισκόφσκι.

Ο «δικέφαλος» έχασε τρομερή ευκαιρία για να κάνει το 4-2 στο 77′. Ο Σαμάτα βρέθηκε μόνος του μπροστά σε κενή εστία, αλλά ο Μέγιερς πρόλαβε να βάλει το πόδι του και το πλασέ κατέληξε στο δοκάρι και κόρνερ!

Η Μπόρατς Μπάνια Λούκα προσπάθησε να απειλήσει στο 80′, όμως ο Κοτάρσκι μπλόκαρε εύκολα το σουτ του Βούκοβιτς.

Ο Σαμάτα στο 84′ έκανε την κεφαλιά, όμως ο Σισκόφσκι μάζεψε εύκολα.

ΠΑΟΚ – Μπόρατς Μπάνια Λούκα 3-2

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Σάστρε, Εκόνγκ, Κουλιεράκης, Μπάμπα, Οζντόεφ (68′ Καμαρά), Σβαμπ (85′ Τσιγγάρας), Ντεσπόντοφ (68′ Ζίβκοβιτς), Μουργκ (60′ Κωνσταντέλιας), Τάισον, Τόμας (68′ Σαμάτα).

Μπόρατς Μπάνια Λούκα (Μλάντεν Ζίζοβιτς): Σισκόφσκι, Ερέρα, Καρολίνα, Μέγερς, Κβρζιτς (72′ Χρέλια), Σκόρουπ (85′ Βράνιες), Γκράχοβατς, Βούκοβιτς (88′ Τσάβιτς), Σάβιτς, Κουλάσιν, Λούκιτς (88′ Χάσουκιτς).