ΠΑΟΚ

ΠΑΟΚ μπορείς να προκριθείς, γιατί το έχεις ξανακάνει! (vid)

18.04.24 | 12:13

Γράφει: Θάνος Κονταξής

Ο ΠΑΟΚ καλείται να ανατρέψει σήμερα (22:00, Cosmote Sport 3) στην Τούμπα την ήττα με 1-0 που υπέστη από την Κλαμπ Μπριζ στο Βέλγιο, για να προκριθεί στα ημιτελικά του Conference League.

Οι Θεσσαλονικείς έχουν μπόλικη εμπειρία, ειδικά τα τελευταία χρόνια, από παρόμοιες καταστάσεις, έχοντας βρεθεί κάμποσες φορές σε αυτή τη θέση για νοκ-άουτ φάση ευρωπαϊκής διοργάνωσης και παίρνοντας την πρόκριση σε οκτώ περιπτώσεις.

2000-01: Κύπελλο UEFA – Δεύτερος προκριματικός γύρος

Η πρώτη φορά που ο ΠΑΟΚ κατάφερε να προκριθεί, έχοντας ηττηθεί σε πρώτο αγώνα για νοκ-άουτ φάση ευρωπαϊκής διοργάνωσης, ήταν τη σεζόν 2000-01. Οι Θεσσαλονικείς, αφού ήδη είχαν περάσει το εμπόδιο της Μπεϊτάρ Ιερουσαλήμ, έπεσαν πάνω στην πολύ δυνατή Ουντινέζε, η οποία είχε κερδίσει το Κύπελλο Ιντερτότο λίγους μήνες νωρίτερα.

Οι Ιταλοί κέρδισαν με 1-0 στο «Φρίουλι» με γκολ του Μαρτζότα στο 90′, παίρνοντας σαφές προβάδισμα πρόκρισης, ωστόσο, στη ρεβάνς της Θεσσαλονίκης συνέβη κάτι πρωτόγνωρο και με απρόσμενο πρωταγωνιστή. Με το σκορ στο 0-0, ο Ντούσαν Μπάγεβιτς πέρασε στον αγωνιστικό χώρο τον Πατρίτσιο Καμπς στο 65′. Ο Αργεντινός αφού πρώτα έστειλε το ματς στην παράταση με γκολ στο 73’, πέτυχε και το γκολ που «χάριζε» την πρόκριση στον ΠΑΟΚ στο 102’. Το τελικό 3-0 διαμόρφωσε ο Φρούσος στο 108′.

Ο Καμπς είχε αποκτηθεί το καλοκαίρι του 2000 με 1,9 εκατομμύρια ευρώ (σε σημερινά δεδομένα), όντας η δεύτερη μεγαλύτερη μεταγραφή στην ιστορία του ΠΑΟΚ, μετά από αυτή του Μίλτον Νούνιες. Ο Αργεντινός όμως δεν στέριωσε στη Θεσσαλονίκη και έφυγε ως ελεύθερος έξι μήνες μετά, γυρνώντας στην αγαπημένη του Βελέζ. Με την ασπρόμαυρη φανέλα πρόλαβε να παίξει 17 φορές σε όλες τις διοργανώσεις, σκοράροντας 6 φορές.

2002-03: Κύπελλο UEFA – Πρώτο προκριματικός γύρος

Δύο χρόνια μετά, ο ΠΑΟΚ επανέλαβε κάτι ανάλογο. Για τον 1ο προκριματικό γύρο, ταξίδεψε στα βορειοδυτικά της Πορτογαλίας για να αντιμετωπίσει τη Λεϊσόες. Η πορτογαλική ομάδα αγωνιζόταν στην τρίτη κατηγορία της χώρας, ωστόσο προκρίθηκε στο Κύπελλο UEFA γιατί έφτασε στον τελικό του Κυπέλλου Πορτογαλίας της περασμένης σεζόν (τον οποίο έχασε), ούσα μέχρι σήμερα η μόνη που έχει καταφέρει κάτι παρόμοιο.

Εκεί, ο ΠΑΟΚ ηττήθηκε με 2-1 (Μπρίτο, Ντεντίνιο – Κουκιέλκα) και έτσι θα έπρεπε να ξεπεράσει το σοκ και να κάνει την ανατροπή στη ρεβάνς.

Κάτι που κατάφερε φυσικά. Ο ΠΑΟΚ όντας καταιγιστικός, βρήκε σκορ πρόκρισης από το 16’ με τα γκολ των Σαλπιγγίδη και Οκκά ενώ έφτασε στο 4-0 και πάλι με τον Οκκά, αλλά και με ένα τέρμα του Κουτσόπουλου. Το μόνο που κατάφεραν οι Πορτογάλοι ήταν να μειώσουν στο τελικό 4-1 με τον Πεδράς στο 81′.

2003-04: Κύπελλο UEFA – Πρώτος προκριματικός γύρος

Ο ΠΑΟΚ είχε βρει… το κολλάει και έφτασε σε ακόμα μια ανατροπή ένα χρόνο μετά.

Στην «Τούμπα» υπέστη ήττα-σοκ με 1-0 από την άσημη νορβηγική Λιν με γκολ του Σίγκουρτσον στο 39ο λεπτό. Στο «Ούλεβαλ» του Όσλο όμως, ταξίδεψε αποφασισμένος για την πρόκριση.

Με τρία γκολ στο δεύτερο ημίχρονο από τους Γιασεμή, Κούτση και Βόκολο ο ΠΑΟΚ κέρδισε με 3-0 και πήρε την πρόκριση.

2014-15: Europa League – Προκριματικά playoffs

Έπρεπε να περάσουν πάνω από 10 χρόνια, για να μπορέσει ο ΠΑΟΚ να κάνει ξανά μια τέτοια ανατροπή σε νοκ-άουτ αγώνα ευρωπαϊκής διοργάνωσης. Κάτι που αποδεικνύει φυσικά, πόσο δύσκολο είναι.

Για το Europa League πλέον, οι Θεσσαλονικείς θα αντιμετώπιζαν τη Ζίμπρου Κισινάου για τα playoffs, ένα βήμα πριν τους ομίλους. Στο πρώτο ματς στη Μολδαβία, ο ΠΑΟΚ ηττήθηκε με 1-0 με τέρμα του Μπούργκιου στο 80’, έχοντας δύσκολη αποστολή για τη ρεβάνς. Εκεί ωστόσο, είχε… πάρτι.

Φακούντο Περέιρα, Αθανασιάδης, Μακ και Μάρτενς πέτυχαν από ένα γκολ, δύο σε κάθε ημίχρονο, για να διαμορφώσουν το τελικό 4-0 και να «χαρίσουν» τη μεγαλειώδη πρόκριση στον ΠΑΟΚ.

2015-16: Europa League – Δεύτερος προκριματικός γύρος

Ακριβώς ένα χρόνο μετά, για την ίδια διοργάνωση, αλλά για διαφορετικό γύρο, ο ΠΑΟΚ κλήθηκε να κάνει και πάλι ανατροπή σκορ πρώτου αγώνα.

Η ομάδα του Ίγκορ Τούντορ, ταξίδεψε στο Ζάγκρεμπ της Κροατίας για να αγωνιστεί κόντρα στη Λοκομοτίβα. Οι Κροάτες πήραν προβάδισμα δύο τερμάτων από το ημίχρονο με τέρματα των Κόλαρ και Αντριγιάσεβιτς ενώ ο Μακ διαμόρφωσε το τελικό 2-1 με γκολ στο 90’, δίνοντας ελπίδες στην ελληνική ομάδα.

Αυτές οι ελπίδες ήταν αρκετές για τον ΠΑΟΚ που στη ρεβάνς συνέτριψε με 6-0 τη Λοκομοτίβα (Πέρεθ, Μακ x2, Πέλκας, Κίτσιου, Αντριγιάσεβιτς αυτ.) και πήρε θριαμβευτική πρόκριση.

2021-22: Conference League – Τρίτος προκριματικός γύρος

Ο ΠΑΟΚ έκανε εντυπωσιακό ποδαρικό στη νέα ευρωπαϊκή διοργάνωση του Conference League, πραγματοποιώντας ακόμα μια δύσκολη ανατροπή.

Στο γήπεδο «Αβίβα» της Ιρλανδίας, ο ΠΑΟΚ έχασε με 2-1 από την Μποέμιανς για τον πρώτο αγώνα του τρίτου προκριματικού γύρου. Ο Άλιστερ Κουτ, σημείωσε τα δύο γκολ των Ιρλανδών στο 23′ και το 52′, πριν ο Νέλσον Ολιβέιρα πετύχει υπερπολύτιμο τέρμα στο 78ο λεπτό.

Στην Ελλάδα, οι Θεσσαλονικείς δυσκολεύτηκαν πολύ αλλά τελικά πήραν την πρόκριση μετά το 2-0 που διαμόρφωσαν οι Σβαμπ στο 4′ και Μπίσεσβαρ στο 28′.

Αυτή φυσικά ήταν απλά η δύσκολη αρχή, σε μια άκρως επιτυχημένη ευρωπαϊκή σεζόν για τον ΠΑΟΚ, που έφτασε ως τα προημιτελικά της διοργάνωσης, μένοντας εκτός τελικά από τη Μαρσέιγ.

2021-22: Conference League – Γύρος playoffs

Ο ΠΑΟΚ πέρασε ως δεύτερος από όμιλο με Κοπεγχάγη, Σλόβαν Μπρατισλάβας και Λίνκολν κι έτσι χρειάστηκε να αγωνιστεί στον γύρο playoffs για να προκριθεί στους «16».

Εκεί διασταυρώθηκε με τη Μίντιλαντ, η οποία στο πρώτο ματς της Δανίας κέρδισε με 1-0 με τέρμα του Άντερσον στο 20’. Ο «δικέφαλος του Βορρά» θα χρειαζόταν να κάνει μια ακόμα σπουδαία ανατροπή, τη δεύτερη στην ίδια σεζόν μετά από εκείνη με την Μποέμιανς.

Ζίβκοβιτς και Βιερίνια έκαναν το γρήγορο 2-0 στο 20′, πριν έρθει ο Χογκ και μειώσει σε 2-1 στο 80ό λεπτό, χαλώντας το… πάρτι. Προσωρινά όμως.

Στην παράταση δεν άλλαξε κάτι, οι ομάδες οδηγήθηκαν στα πέναλτι κι εκεί ο ΠΑΟΚ ήταν πιο εύστοχος με τον Κούρτιτς να πετυχαίνει το πέμπτο και τελευταίο πέναλτι και να στέλνει τους «ασπρόμαυρους» στην επόμενη φάση.

2023-24: Conference League – Φάση των «16»

Αναμφισβήτητα, η πιο δύσκολη-κομβική-ιστορική πρόκριση με ανατροπή του ΠΑΟΚ, ήταν η φετινή για πολλούς και διάφορους λόγους. Η 8η και τελευταία μέχρι τώρα, κάτι που φυσικά θέλουμε να αλλάξει.

Οι Θεσσαλονικείς έδωσαν το πρώτο παιχνίδι τους εναντίον της Ντιναμό Ζάγκρεμπ στην Κροατία, όπου και ηττήθηκαν με 2-0, με δύο γκολ του Μπρούνο Πέτκοβιτς. Αποτέλεσμα που δεν ξέγραφε την ελληνική ομάδα, αλλά σίγουρα της έβαζε ένα πολύ υψηλό εμπόδιο.

Ο ΠΑΟΚ όμως, υπερκέρασε αυτό το εμπόδιο και μάλιστα με στιλ. Η ομάδα του Λουτσέσκου βρήκε ήδη σκορ πρόκρισης από το πρώτο μέρος μετά το 3-0 που διαμόρφωσαν οι Ραχμάν, Τόμας και το αυτογκόλ του Σούτσιτς. Στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου, το γκολ του Χότζα έδωσε ελπίδες στους Κροάτες πριν οι Κουλιεράκης και Ζίβκοβιτς πετύχουν ακόμα δύο γκολ για το τελικό 5-1.