Κωνσταντέλιας ΠΑΟΚ Φωτογραφία: Eurokinissi

ΠΑΟΚ- Φίτεσε 1-2: «Διπρόσωπος» και ξανά ήττα

13.07.24 | 21:49

Για ακόμη ένα παιχνίδι, ο ΠΑΟΚ παρουσίασε δύο πρόσωπα και γνώρισε την ήττα 2-1 από τη Φίτεσε.

Οι παίκτες του Ραζβάν Λουτσέσκου μπήκαν με το πόδι στο γκάζι στο πρώτο μέρος, σκόραραν με τον Σαμάτα και έχασαν ένα τσουβάλι ευκαιρίες.

Ωστόσο, στο δεύτερο μέρος, η Φίτεσε βρήκε τον τρόπο και, χάρη στους Χούγκεφερτ και Κέρχενς, πήρε τη νίκη.

Ο «Ντέλιας» τις ευκαιρίες… ο Σαμάτα το γκολ

Ο ΠΑΟΚ ήταν πρωταγωνιστής στο πρώτο μέρος της αναμέτρησης, πιέζοντας τη Φίτεσε σε όλο το γήπεδο. Ο κύριος εκφραστής των επιθετικών πρωτοβουλιών ήταν ο Κωνσταντέλιας, ο οποίος έφτιαχνε παιχνίδι, ενώ έχασε μεγάλες ευκαιρίες να χριστεί σκόρερ.

Ο Έλληνας μεσοεπιθετικός στο 10’ έχασε μεγάλη ευκαιρία να χριστεί σκόρερ, αλλά ο Ρουμ έπιασε το σουτ του. Ωστόσο, ένα λεπτό αργότερα, ύστερα από εκτέλεση κόρνερ, ο Καμαρά έπιασε την κεφαλιά, ο Ρουμ απέκρουσε αλλά ο Σαμάρα πήρε το ριμπάουντ και πέτυχε το πρώτο του γκολ στην προετοιμασία.

Ο ΠΑΟΚ συνέχιζε να πιέζει και στο 19’ ο «Ντέλιας» έπιασε ένα σουτ εκτός περιοχής, με την μπάλα να περνάει λίγο άουτ. Ωστόσο, ο Έλληνας παίκτης πέντε λεπτά αργότερα έχασε ακόμη μια ευκαιρία, καθώς το πλασέ του βρήκε το δοκάρι.

Στη συνέχεια του ματς, ο ρυθμός έπεσε, αλλά ο ΠΑΟΚ δεν απειλήθηκε από την ολλανδική ομάδα και έτσι πήγε με προβάδισμα στα αποδυτήρια.

Στο ίδιο έργο θεατές

Στο ίδιο έργο θεατές. Ακριβώς όπως στο ματς με τη Σεν Ζιλουάζ, έτσι και τώρα ο ΠΑΟΚ στο δεύτερο μέρος… ξέχασε την καλή εικόνα της αρχής και σε δύο ίδιες φάσεις δέχθηκε δύο γκολ με διαφορά λίγων λεπτών.

Συγκεκριμένα, στο 54΄ ο Χούγκεφερτ έπιασε την κεφαλιά μέσα στην περιοχή και έφερε το ματς στα ίσια, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα, σε μια φάση καρμπόν με το γκολ της ισοφάρισης, ο Ντε Ρεχτ ταλαιπώρησε ξανά τον Ράφα Σοάρες και έβγαλε τη σέντρα, με τον Κέρχενς να κάνει το 2-1 με κεφαλιά που πήρε μέσα από την καρδιά της άμυνας του ΠΑΟΚ.

Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να φέρει το ματς στα ίσια, αλλά ο Σαμάτα στο 77′ έχασε μεγάλη ευκαιρία με τη  μπάλα να σταμάταει στο δοκάρι, ενώ η τελευταία ευκαιρία για τον «Δικέφαλο» ήταν με τον Κουαλιάτα την οποία μπλόκαρε ο πορτιέρο της Φίτεσε.

ΠΑΟΚ- Φίτεσε 1-2

ΠΑΟΚ: Τσιφτσής (62’ Ταλιχμανίδης) – Βιεϊρίνια, Κετζιόρα, Μιχαηλίδης (62’ Νάσμπεργκ), Σοάρες (76’ Τσαούσης) – Καμαρά, Οζντόεφ (62’ Θυμιάνης) – Σμυρλής (46’ Γκούμας), Κωνσταντέλιας (87’ Τσοπούρογλου), Κουαλιάτα – Σαμάτα.

Φίτεσε: Ρουμ, Κορνελίσε, Τίλεμανς, Κρίκελς, Τζόναθανς, Πλάατ, Κέρχενς, Ρέβερσον, Λονγκόντα, Πόστμα, Σόφερις.