ΠΑΟΚ Φωτογραφία: Eurokinissi

UEFA CHAMPIONS LEAGUE

ΠΑΟΚ – Μάλμε 3-4: «Έμφραγμα» στο 96′ και πικρός αποκλεισμός στην παράταση

13.08.24 | 23:13

Η Μάλμε επικράτησε στην παράταση του ΠΑΟΚ με 4-3 (3-3 κ.δ.) και προκρίθηκε στα playoffs του Champions League, στερώντας στον «δικέφαλο» την ευκαιρία να διατηρήσει ζωντανό το όνειρο της πρόκρισης για πρώτη φορά στην ιστορία του στους ομίλους της διοργάνωσης.

Ακόμη μία φορά που ο ΠΑΟΚ είχε αναδειχθεί ισόπαλος στο πρώτο παιχνίδι εκτός έδρας και πληγώνεται στη ρεβάνς στην έδρα του.

Ο Ραζβάν Λουτσέσκου είδε τους παίκτες του (Τάισον 21′, Κουλιεράκης 43′ και Ζίβκοβιτς 45+4′) να σκοράρουν με εντυπωσιακό τρόπο και να προηγούνται με 3-2 στο πρώτο ημίχρονο, όμως στο φινάλε της αναμέτρησης με ένα απίθανο και τυχερό γκολ η Μάλμε έκανε το 3-3 για να κριθεί η πρόκριση στην παράταση.

Στο έξτρα 30λεπτο η Μάλμε με 20 και πλέον παιχνίδια στα πόδια της στη σεζόν, έδειξε πολύ πιο έτοιμη και με περισσόετρες δυνάμεις και κατάφερε με τον Κρίστιανσεν να βρει το γκολ που χρειαζόταν για να πάρει το εισιτήριο για την επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Αντίπαλος για τον ΠΑΟΚ στα playoffs του Europa League ο νικητής του ζευγαριού Τσέλιε – Σάμροκ Ρόβερς.

Το απίστευτο πρώτο μέρος

Ένα από τα καλύτερα πρώτα ημίχρονα στην ιστορία του ΠΑΟΚ ήταν το πρώτο μέρος της αναμέτρησης απέναντι στη Μάλμε.

Ο «δικέφαλος» του Βορρά πέτυχε τρία γκολ, το ένα πιο όμορφο και εντυπωσιακό από το άλλο, με τη Μάλμε να προηγείται και στη συνέχεια να βρίσκει γκολ ισοφάρισης.

Καλό ξεκίνημα από τη Μάλμε

Οι Σουηδοί μπήκαν καλύτερα στην αναμέτρηση και έδειξαν πως έχουν 20 παιχνίδια στα πόδια τους τη φετινή σεζόν.

Ο 22χρονος εξτρέμ, Νανάσι που είχε σκοράρει και στο παιχνίδι της Σουηδίας, τιμώρησε την κακή αντίδραση της άμυνας του ΠΑΟΚ σε εκτέλεση πλαγίου και βρέθηκε αμαρκάριστος στο δεύτερο δοκάρι για να κερδίσει από κοντά τον Κοτάρσκι με κεφαλιά για το 1-0 της Μάλμε στο 10′.

Γκολ στην πρώτη φάση ο ΠΑΟΚ

Σιγά σιγά η ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου άρχισε να παίρνει τα ηνία του παιχνιδιού και να κυκλοφορεί τη μπάλα.

Ο Τάισον στο 21′ κέρδισε φάουλ στα αριστερά της μεγάλης περιοχής, με τον ίδιο να αναλαμβάνει την εκτέλεση. Ο Βραζιλιάνος με ένα αριστοτεχνικό χτύπημα αιφνιδίασε τους αμυντικούς και τον αντίπαλο τερματοφύλακα, η μπάλα πέρασε από όλους και κατέληξε στα δίχτυα του Νταχίν για το 1-1.

Κανείς δεν φανταζόταν αυτό που θα συνέβαινε

Για είκοσι λεπτά οι δύο ομάδες δεν είχαν καταφέρει να δημιουργήσουν κάποια σπουδαία φάση μπροστά από τις δύο εστίες, κάτι που αποφάσισε να αλλάξει ο Κουλιεράκης.

Ο κεντρικός αμυντικός του ΠΑΟΚ πήρε μία απομάκρυνση λίγο μπροστά από τη σέντρα, δεν το πολυσκέφτηκε και εξαπέλυσε έναν κεραυνό από τα 35 μέτρα, με τη μπάλα να πηγαίνει συστημένη στο «παραθυράκι» του Σουηδού τερματοφύλακα στο 43′ για να ολοκληρώσει την ανατροπή.

Τους έξαλλος πανηγυρισμούς των παικτών και του κόσμου του ΠΑΟΚ ήρθε να σωπάσει (προσωρινά) για άλλη μία φορά ο Νανάσι δύο λεπτά αργότερα.

Σέντρα από τα δεξιά από τον Ρίεκς, με τον Νανάσι να είναι ξανά αμαρκάριστος στο πίσω δοκάρι και να σουτάρει κατευθείαν για να νικήσει τον Κροάτη τερματοφύλακα του ΠΑΟΚ, που στάθηκε άτυχος καθώς η μπάλα κόντραρε και στα δύο χέρια του και πέρασε τη γραμμή του τέρματος.

Το επικό πρώτο ημίχρονο στην Τούμπα ολοκληρώθηκε με ακόμη ένα γκολ για τον «δικέφαλο» του Βορρά.

Ο Αντρίγια Ζίβκοβιτς πήρε την μπάλα στα δεξιά της περιοχής και με ένα εξαιρετικό συρτό πλασέ έστειλε την μπάλα στην απέναντι γωνία του Νταχίν που δεν μπόρεσε να αποσοβήσει το 3-2 του ΠΑΟΚ στο 45+4′.

Την κατοχή η Μάλμε – Τις φάσεις ο ΠΑΟΚ

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με τους Σουηδούς να έχουν τη μπάλα στα πόδια τους και τον ΠΑΟΚ να επιτίθεται στην κόντρα.

Δύο μεγάλες ευκαιρίες μέσα σε ένα δίλεπτο είχε η ομάδα του Λουτσέσκου. Στο 57ο λεπτό ο Μουργκ που είχε περάσει στη θέση του Τάισον εκτέλεσε κόρνερ από τα αριστερά, με τον Κουλιεράκη να πετάγεται στο πρώτο δοκάρι για την προβολή που ανάγκασε τον Νταχίν σε μία εξαιρετική επέμβαση πριν η μπάλα βρει και στο δοκάρι.

Στο 59′ ο Κωνσταντέλιας έδειξε για ακόμη μία φορά την ποιότητά του με μία φανταστική πάσα που έβγαλε στον Μπράντον Τόμας, με τον Ισπανό να αστοχεί σε τετ α τετ μέσα από την περιοχή.

Οι αλλαγές έριξαν το ρυθμό

Για τη Μάλμε η πρώτη σημαντική φάση ήρθε στο 67′ με τον Στρίγκερ Λάρσεν να πλασάρει τον Κοτάρσκι, που δεν δυσκολεύτηκε να μπλοκάρει. Ένα λεπτό αργότερα ο Μπόταϊμ πήρε την κεφαλιά εντός περιοχής με την μπάλα να περνά άουτ.

Οι πολλές αλλαγές έριξαν το ρυθμό στη συνέχεια, ο ΠΑΟΚ έκλεισε υπέροχα τους χώρους και δεν έδωσε τη δυνατότητα στους Σουηδούς να απειλήσουν με αξιώσεις.

Στα τελευταία λεπτά η Μάλμε προσπάθησε με σέντρες να φτάσει στην ισοφάριση.

Αδιανόητη ισοφάριση για τη Μάλμε στην τελευταία φάση του ματς

Ενώ όλα έδειχναν πως ο ΠΑΟΚ θα πανηγυρίσει τη νίκη, στην τελευταία φάση του αγώνα και μετά από ένα αχρείαστο φάουλ που παραχώρησε ο Ντεσπόντοφ στο όριο της περιοχής δημιουργήθηκε φάση διαρκείας που οδήγησε στην ισοφάριση της Μάλμε.

Ο Γιόνσεν έκανε την κεφαλιά με τον Κοτάρσκι να αποκρούει, ο Καμαρά απομάκρυνε την μπάλα, όμως για κακή του τύχη αυτή κόντραρε πάνω στον Ζέτερστρομ και αφού πέρασε από 4 παίκτες του ΠΑΟΚ κατέληξε στα δίχτυα στο 96′.

Το 90λεπτο ολοκληρώθηκε και το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση με συνολικό σκορ 5-5 και από τις δύο αναμετρήσεις.

Απόλυτη κυριαρχία της Μάλμε στην παράταση

Η ομάδα του Ρίντστρεμ έδειξε σε πολύ καλή κατάσταση στο έξτρα 30λεπτο και επιβλήθηκε του ΠΑΟΚ με τους Σουηδούς να έχουν πολύ καλύτερη φυσική κατάσταση.

Ο Ζέτερστρομ έκανε εκπληκτική κάθετη πάσα στον Κρίστιανσεν που έφυγε στην πλάτη της άμυνας, πέρασε τον Κοτάρσκι για να κάνει το 4-3 για τη Μάλμε σε κενό τέρμα στο 99′.

Ο Κοτάρσκι σε δύο περιπτώσεις στη συνέχεια σταμάτησε με εντυπωσιακό τρόπο τον Αλί στο φινάλε του πρώτου μέρους της παράτασης, για να κρατήσει τον ΠΑΟΚ στη διεκδίκηση της πρόκρισης, ενώ στο δεύτερο μέρος ακολούθησε ακόμη μία διπλή χαμένη ευκαιρία για τους Σουηδούς.

Στο 108′ ο Γιόνσεν εξαπέλυσε ένα δυνατό σουτ που σταμάτησε στο δεξί δοκάρι και στην επαναφορά ο Κρίστιανσεν απείλησε με κεφαλιά που πέρασε οριακά άουτ.

Ο ΠΑΟΚ δεν μπόρεσε να φτάσει στην ισοφάριση για να στείλει το ματς στα πέναλτι και αποχαιρέτησε το όνειρο των ομίλων του Champions League.

ΠΑΟΚ – Μάλμε 3-4 (3-3 κ.δ.)

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Σάστρε, Κουλιεράκης, Κεντζιόρα, Μπάμπα, Καμαρά, Οζντόεφ (73′ Σβαμπ), Τάισον (49′ Μουργκ, 101′ Τισουντάλι), Κωνσταντέλιας (85′ Βιεϊρίνια), Ζίβκοβιτς (73′ Ντεσπόντοφ), Τόμας (73′ Τσάλοφ)

Μάλμε (Χένρικ Ρίντστρεμ): Ντάχιν, Στρίγκερ (113′ Ολσον), Γιάνσον, Ζέτερστορμ, Μπουσανέγιο, Ρίεκς (60′ Μπολίν), Πένια (105′ Μπεργκ), Γιόνσεν, Νανάσι (79′ Κρίστιανσεν), Τελίν (113′ Ρέσλερ), Μπότχαϊμ (88′ Άλι)