panathinaikos paok

Ποδόσφαιρο Γυναικών

ΠΑΟΚ – Παναθηναϊκός 1-0: Στα ημιτελικά του Κυπέλλου ο «δικέφαλος» του Βορρά

24.04.24 | 18:34

Ο ΠΑΟΚ πήρε το εισιτήριο για τα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας, επικρατώντας με σκορ 1-0 του Παναθηναϊκού στην παράταση, στο Γήπεδο Νέων Επιβατών.

Η Γιαννακά λύτρωσε τις γηπεδούχες στο 116′ με ένα δυνατό σουτ, το οποίο κόντραρε στο κεφάλι της Νεφρού και κατέληξε στα δίχτυα.

Κυριάρχησε ο ΠΑΟΚ στο πρώτο μισό

Η πρώτη επίθεση στον αγώνα άνηκε στις γηπεδούχες. Η  Βαρδαλή βρήκε με κάθετη μπαλιά την Χέλμβαλ, με το σουτ της να σταματά στο οριζόντιο δοκάρι της Γιαννακούλη.

Oι γηπεδούχες διαμαρτυρήθηκαν έντονα στο 7ο λεπτό για την ανατροπή της Βαρδαλή στην περιοχή, με τον διαιτητή να μην καταλογίζει ωστόσο κάποια παράβαση.

Στο πρώτο διάστημα ο «δικέφαλος» του Βορρά ήταν περισσότερο πιεστικός, δημιουργώντας ευκαιρίες επίθεσης. Απο το 20΄και μετά η εικόνα του ματς άλλαξε, με τις «πράσινες» δημιουργούν ισάξια ευκαιρίες.

Λίγο έλειψε ο Παναθηναϊκός να ανοίξει το σκορ στο 42′. Το λάθος της άμυνας του ΠΑΟΚ εκμεταλλεύτηκε η Χαμαλίδου, η οποία επιχείρησε ένα μακρινό σουτ, το οποίο πέρασε ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Ο Παναθηναϊκός δεν κατάφερε να βρει ρυθμό αλλά κράτησε το μηδέν

Ο ΠΑΟΚ μπήκε δυναμικά στο δεύτερο ημίχρονο. Στο 49′ το λάθος της Δημητρίου εκμεταλλεύτηκε η Γιαννακά, η οποία πάτησε περιοχή, έβγαλε τη σέντρα από τα δεξιά, με την Χέλμβαλ να αστοχεί με κεφαλιά από ευνοϊκή θέση.

Μεγάλη επέμβαση από τη Γιαννακούλη στο 58′. Η Χέλμβαλ πέρασε την Νταρζάνου, από πλάγια θέση έκανε το σουτ, με την τερματοφύλακα του «τριφυλλιού» να διώχνει σωτήρια.

Ο ΠΑΟΚ πίεζε διαρκώς τα καρέ των «πρασίνων». Στο 70′ η Μήτκου έβγαλε τη σέντρα από τα αριστερά, η Παπαδοπούλου έπιασε τη κεφαλιά, αλλά η Γιαννακούλη για ακόμα μια φορά προστάτεψε την εστία της. Παρά την πίεση των γηπεδούχων δεν κατάφεραν να βρουν το γκολ και έτσι το π

Πήραν την πρόκριση στην παράταση οι γηπεδούχες

Στην παράταση ήταν πολύ ισορροπημένο το παιχνίδι, με τον Παναθηναϊκό να βρίσκει μία καλή ευκαιρία με την Σπυριδωνίδου στο 98′ που βγήκε στην ανεπίθεση αλλά δεν κατάφερε να περάσει την Νίχαους και να ανοίξει το σκορ.

Στο 109′ η Χαλατσογιάννη έκανε ένα καλό σουτ, με την Γιαννακούλη, όμως, να μπλοκάρει εύκολα την μπάλα. Η Στράντζαλη βρήκε μία κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ αλλά η Γιαννακούλη ήταν πάλι εκεί να μπλοκάρει την μπάλα.

Ο ΠΑΟΚ πίεσε την αντίπαλη περιοχή τα τελευταία λεπτά την παράτασης, ψάχνοντας το γκολ που θα τον στείλει κατευθείαν στα ημιτελικά.

Στο 116′ η Γιαννακά έδωσε την λύση με ένα σουτ που κόντραρε στο κεφάλι της Νεφρού και κατέληξε στα δίχτυα, στέλνοντας τον ΠΑΟΚ στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας.

ΠΑΟΚ – Παναθηναϊκός 1-0

ΠΑΟΚ (Θαλής Θεοδωρίδης): Νίχαους, Γκούνη, Κιουρεξίδου, Κοσκερίδου, Μήτκου, Στράντζαλη, Χαλατσογιάννη, Βαρδαλή, Χέλμβαλ (68′ Ακίντα), Γιαννακά, Παπαδοπούλου

Παναθηναϊκός (Δημήτρης Ρούβαλης): Γιαννακούλη, Κοκοτσάκη, Ρόγκαν, Δημητρίου, Χαμαλίδου, Κατωπόδη (68′ Σιαφαρίκα), Νεφρού, Ντομόντ, Σπυριδωνίδου, Νταρζάνου, Σιδηρά