ΠΑΟΚ Πηγή: Intime

ΠΑΟΚ – Παναθηναϊκός 4-1: «Δικέφαλος» από… ατσάλι αγγίζει τον τίτλο

15.05.24 | 21:58

Γράφει: Μάριος Βλαβιανός

Ο ΠΑΟΚ με μια παθιασμένη εμφάνιση, επικράτησε στο ντέρμπι της 9ης αγωνιστικής των playoffs της Stoiximan Super League, με 4-1 του Παναθηναϊκού και σε συνδυασμό με την ήττα της ΑΕΚ, στο Φάληρο με 2-0 από τον Ολυμπιακό, ανέβηκε στην κορυφή της βαθμολογίας.

Ο «δικέφαλος» του βορρά με την ώθηση των οπαδών του, που γέμισαν το γήπεδο της Τούμπας, μπήκε αποφασισμένος να πάρει τη νίκη και να συνεχίσει να ελπίζει, βάσιμα, για τον τίτλο του πρωταθλητή.

Αποφασιστικότητα που… κατατέθηκε στον αγωνιστικό χώρο, με τους παίκτες του Ραζβάν Λουτσέσκου να παρουσιάζονται προσηλωμένοι στο τακτικό πλάνο του προπονητή τους και εν τέλει να παίρνουν τους υπερπολύτιμους τρεις βαθμούς τη νίκης.

Νίκη, που φέρνει τον ΠΑΟΚ πλέον, στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, με 77 βαθμούς, έναντι 75 της Ένωσης και πλέον η ομάδα του Λουτσέσκου, με νίκη στο «Κλεάνθης Βικελίδης», κατακτά τον τίτλο του πρωταθλητή!

Με φόρα ο ΠΑΟΚ – Ισορρόπησε ο Παναθηναϊκός

Ο ΠΑΟΚ  μπήκε φουριόζος στον αγωνιστικό χώρο του γηπέδου της Τούμπας και έδειξε από νωρίς τις διαθέσεις του. Μόλις στο 2ο λεπτό, ο Μπράντον Τόμας έγινε αποδέκτης της μπάλας μέσα στην περιοχή και έστειλε με συρτό σουτ την μπάλα στο αριστερό δοκάρι, στην πρώτη μεγάλη ευκαιρία του παιχνιδιού.

Όσο περνούσαν τα λεπτά, οι «πράσινοι» ισορρόπησαν την κατάσταση, βρίσκοντας τα πατήματά τους, στο γήπεδο και απορροφώντας την πίεση του «δικεφάλου» του βορρά, με τον Λουτσέσκου να βλέπει τον Τόμας Μουργκ να αποχωρεί τραυματίας και να δίνει τη θέση του, στον Κωνσταντέλια, στο 19′.

Στο 23’ ο Παναθηναϊκός… εμφανίστηκε στο παιχνίδι. Εξαιρετική μπαλιά του Μπακασέτα, προς τον Κώτσιρα, ο τελευταίος έβγαλε τη σέντρα, με στόχο τον Σπόραρ, ωστόσο ο Κοτάρσκι πρόλαβε και ακούμπησε… όσα χρειαζόταν για να διώξει την μπάλα.

Όσο περνούσαν τα λεπτά, το «τριφύλλι» κατάφερε να πάρει την κατοχή της μπάλας και να «σβήσει» τον ρυθμό που είχαν δώσει οι Θεσσαλονικείς, φέρνοντας το παιχνίδι στα μέτρα του, αναζητώντας παράλληλα, τη… στιγμή του, για να φτιάξει, φάσεις στα καρέ του Κροάτη τερματοφύλακα του ΠΑΟΚ.

Λάθος Πέρεθ και… ασίστ σε Τάισον

Και εκεί, που τα πράγματα έδειχναν, πως οι δυο ομάδες θα πήγαιναν στα αποδυτήρια με ένα «σβηστό» 0-0, ήρθε η φάση του 37′. Τραγικό λάθος από τον πολύπειρο, Ρούμπεν Πέρεθ, ο Κωντσαντέλιας το εκμεταλλεύτηκε, μπήκε στην περιοχή του Παναθηναϊκού και έστρωσε… έτοιμο γκολ στον Τάισον, με τον Βραζιλιάνο να νικά τον Λοντίγκιν, βάζοντας… φωτιά στην Τούμπα!

Ο ΠΑΟΚ ορμώμενος από το τέρμα του Βραζιλιάνου μεσοεπιθετικού, μπήκε ξανά σε συνθήκες πίεσης σε όλο το γήπεδο, απειλώντας ξανά την εστία του Παναθηναϊκού, στο 43’, όταν ο Ότο γύρισε επικίνδυνα μέσα στην περιοχή, ωστόσο ο Αράο έδιωξε προ του Κωνσταντέλια, με το 1-0 να είναι το σκορ, με το οποίο, οι δυο «μονομάχοι» πήγαν στα αποδυτήρια, μετά τα πρώτα 45 λεπτά.

Πολύ τρέξιμο χωρίς ουσία

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε, με τις δυο ομάδες, να προσπαθούν να «τρέξουν», χωρίς ωστόσο, να υπάρχει ουσία, στις ενέργειες των 22 ποδοσφαιριστών, με τα λάθη να είναι πρωταγωνιστές, στα πρώτα λεπτά του δευτέρου μέρους.

Όσο περνούσαν τα λεπτά, στο β’ μέρος, ο ΠΑΟΚ δεν έδειχνε καμία διάθεση, να αλλάξει το παραμικρό στο τακτικό του, πλάνο, περιμένοντας στο δικό του μισό, τον Παναθηναϊκό, έχοντας κλείσει υποδειγματικά τους χώρους, γύρω από την περιοχή του Κοτάρσκι και περιμένοντας να… χτυπήσει στην κόντρα, τον Παναθηναϊκό.

Δοκάρι ο Μπάμπα, σωτήρας ο Κοτάρσκι

Και εκεί που το παιχνίδι είχε πάρει μια άτονη μορφή, ήρθε ένα δίλεπτο με τρομερές ευκαιρίες. Στο 61’, η μπάλα έφτασε στον Μπάμπα, με τον αριστερό μπακ του ΠΑΟΚ να πιάνει ένα μονοκόμματο σουτ, με την μπάλα ωστόσο να σταματάει στο οριζόντιο δοκάρι του Λοντίγκιν.

Στην αμέσως επόμενη φάση, ο Άντραζ Σπόραρ βρέθηκε απέναντι από τον Κοτάρσκι, με τον τερματοφύλακα του ΠΑΟΚ να αποσοβεί την ισοφάριση του «τριφυλλιού».

«Φωτιά» με Σαμάτα-Ζίβκοβιτς

Ο χρόνος περνούσε υπέρ του ΠΑΟΚ, με τον «δικέφαλο» του βορρά να βρίσκει τελικά, το δεύτερο γκολ που θα του «κλείδωνε» το τρίποντο. Και αυτό ήρθε στο 70ο λεπτό, όταν ο Σαμάτα ανατράπηκε από τον Γεντβάι μέσα στην περιοχή, με τον διαιτή να υποδεικνύει το σημείο του πέναλτι.

Την εκτέλεση ανέλαβε ο Ζίβκοβτς, με τον Σέρβο να νικά τον Λοντίγκιν και να προκαλεί ντελίριο στις κερκίδες της Τούμπας, για το 2-0 των «ασπρόμαυρων».

«Ανάσα» από Γερεμέγεφ

Ο Παναθηναϊκός μην έχοντας και άλλη επιλογή, βγήκε μπροστά προκειμένου να βρει ένα γκολ και να κάνει… άνω-κάτω το παιχνίδι, αλλά και το πρωτάθλημα. Έτσι μετά από έντονη πίεση των «πρασίνων», στο 78’, μετά από σέντρα του Μλαντένοβιτς, ο Γερεμέγιεφ εκμεταλλεύτηκε στην άστοχη έξοδο του Κοτάρσκι και με κεφαλιά μείωσε σε 2-1.

Το «καθάρισε» ο αρχηγός

Το«τριφύλλι» μετά το γκολ, προσπάθησε να ισοφαρίσει, ωστόσο η βραδιά ανήκε στον ΠΑΟΚ και έκλεισε ίσως με τον πιο… παραμυθένιο τρόπο, για τους «ασπρόμαυρους».

Ο Αντελίνο Βιεϊρίνια, που είχε περάσει λεπτά νωρίτερα, βρέθηκε απέναντι από τον Λοντίγκιν και με δυνατό σουτ, έκανε το 3-1, «καθαρίζοντας» την υπόθεση νίκη, για τον ΠΑΟΚ.

Το… κερασάκι στην τούρτα του «ασπρόμαυρου» θριάμβου, έβαλε ο Αντρίγια Ζίβκοβιτς, διαμορφώνοντας το τελικό 4-1, υπέρ της ομάδας του Λουτσέσκου, που πηγαίνει στην έδρα του Άρη, με σκοπό να πανηγυρίσει το τέταρτο πρωτάθλημα της ιστορίας του.

ΠΑΟΚ – Παναθηναϊκός 4-1

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Ότο, Κετζιόρα, Κουλιεράκης, Μπάμπα, Οζντόεφ (82′ Σβαμπ), Μεϊτέ, Ντεσπόντοφ (81′ Βιεϊρίνια), Μουργκ (19′ Κωνσταντέλιας), Τάισον (66′ Τάισον), Μπράντον Τόμας (66′ Σαμάτα)

Παναθηναϊκός (Φατίχ Τερίμ): Λοντίγκιν, Κώτσιρας, Γέντβαϊ, Αράο, Χουάνκαρ (67′ Μλαντένοβιτς), Ρούμπεν, Τσέριν, Μαντσίνι (67′ Βαγιαννίδης), Μπακασέτας (67′ Γερεμέγιεφ, Μπερνάρ (85′ Βιλένα), Σπόραρ