ΠΑΟΚ Φωτογραφία: Intime

ΠΑΟΚ – Πανσερραϊκός 3-2: Νίκη από την άσπρη βούλα με το… μυαλό στη Σάμροκ Ρόβερς

17.08.24 | 21:58

Χωρίς να θέλξει με την απόδοσή του ο ΠΑΟΚ επικράτησε αρκετά δύσκολα του Πανσερραϊκού με 3-2 για την 1η αγωνιστική της Stoiximan Super League, μπαίνοντας με το… δεξί στο νέο πρωτάθλημα.

Ο «δικέφαλος» βρέθηκε πίσω στο σκορ με πέναλτι του Μπετανκόρ (31′), με τον Σβαμπ να… πληρώνει του φιλοξενούμενους με το ίδιο νόμισμα στο 35′ για το 1-1. Στο 45’+3′ ο Οζντόεφ έδωσε προβάδισμα στους «ασπρόμαυρους», με τον Σαλαζάρ στο 49′ να ισοφαρίζει εκ νέου.  Τη «λύτρωση» στο σύνολο του Λουτσέσκου έδωσε με νέο πέναλτι και πάλι ο Σβαμπ, ο οποίος έφτασε τα 20 γκολ στο πρωτάθλημα, στο 61′.

Οι Θεσσαλονικείς πλέον… στρέφουν την προσοχή τους στο παιχνίδι με τη Σάμροκ Ρόβερς (22/8, 20:30) για τα play offs του Europa League.

Ένα… τρελό, τρελό τέταρτο

Με σκοπό να βρει ένα γρήγορο γκολ, προκειμένου να αποβάλει το όποιο άγχος μπήκε στην αναμέτρηση ο ΠΑΟΚ και μόλις στο 5’, έχασε σημαντική ευκαιρία να προηγηθεί, όταν μετά από φάση διαρκείας και πάσα του Σοάρες για τον Κωνσταντέλια, ο τελευταίος σούταρε προς την εστία με τον Γκουγκεσασβίλι να αποκρούει όπως όπως.

Η απάντηση του Πανσερραϊκού ήρθε τρία λεπτά αργότερα, με την επικίνδυνη απευθείας εκτέλεση φάουλ του Τομάς να απομακρύνεται από τον Τσιφτσή που ήταν σε ετοιμότητα.

Σε γενικές γραμμές πάντως, η ομάδα του Γρηγορίου στεκόταν πολύ καλά στο πρώτο κομμάτι του αγώνα, με εξαίρεση την ευκαιρία του Κωνσταντέλια στην αρχή, με τους γηπεδούχους από την άλλη να δυσκολεύονται στην παραγωγή φάσεων.

Έτσι όσο τα λεπτά περνούσαν και ο ΠΑΟΚ δεν απειλούσε, οι φιλοξενούμενοι ξεθάρρευαν και φτάνοντας στο 30’, ο Σαλαζάρ μπήκε στην περιοχή των «ασπρόμαυρων» και κέρδισε πέναλτι από τον Βιεϊρίνια, με τον Μπετανκόρ να αναλαμβάνει την εκτέλεση και να ανοίγει το σκορ για τα «Λιοντάρια».

Οι παίκτες του Λουτσέσκου ωστόσο δεν πτοήθηκαν, ανεβάζοντας αμέσως «στροφές», με την πίεσή τους να αποδίδει και να κερδίζουν επίσης πέναλτι, όταν στο 35’ ο Πεταυράκης κράτησε παρατεταμένα τον Κεντζιόρα. Ο Σβαμπ το πήρε πάνω του και έφερε γρήγορα το παιχνίδι στα ίσα.

Ανατροπή με Οζντόεφ

Από το σημείο εκείνο κι έπειτα το ματς άρχισε να «ανάβει» για τα καλά και στο 42’, έλαβε χώρα μία «επική» φάση, με τις δυο ομάδες να φτάνουν μία «ανάσα» από το γκολ. Ο ΠΑΟΚ αρχικά είχε δοκάρι με κεφαλιά του Τσάλοφ ύστερα από φαλτσαριστή σέντρα του Ζίβκοβιτς, ενώ στην αντεπίθεση, ο Τομάς διήνυσε περί τα 50 μέτρα σχεδόν ολομόναχος, και φτάνοντας απέναντι από τον Τσιφτσή, πλάσαρε οριακά άουτ.

Τρία λεπτά αργότερα το σκηνικό επαναλήφθηκε από πλευράς ΠΑΟΚ με τον Ζίβκοβιτς να σεντράρει για τον Τσάλοφ, όμως ο Ρώσος αμαρκάριστος δεν βρήκε εστία με την κεφαλιά που έπιασε.

Φτάνοντας στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, η ομάδα του Γρηγορίου πλησίασε εκ νέου σε δεύτερο γκολ, όταν σε φάση διαρκείας ο Τομάς σημάδεψε το αριστερό δοκάρι του Τσιφτσή με κεφαλιά, ενώ στο ριμπάουντ ο Μπετανκόρ σούταρε ψηλά.

Τελικά, μετά από αυτές τις τεράστιες ευκαιρίες που χάθηκαν, αυτοί που «χαμογέλασαν» ήταν οι «ασπρόμαυροι», οι οποίοι στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ολοκλήρωσαν την ανατροπή, με τον Ζίβκοβιτς να εκτελεί κόρνερ, την άμυνα των Σερραίων να ολιγωρεί, και τον Οζντόεφ να το εκμεταλλεύεται και από κοντά με δυνατό σουτ να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα για το 2-1.

Κάπως έτσι, οι δυο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με τους γηπεδούχους έστω και δύσκολα να παίρνουν αυτό που ήθελαν.

«Σκληροί για να πεθάνουν» οι Σερραίοι, «καθάρισε» και πάλι ο Σβαμπ

Στους ίδιους τρελούς ρυθμούς που τελείωσε το πρώτο μέρος ξεκίνησε και το δεύτερο 45λεπτο, με το Μουργκ στο 48’ να απειλεί με ένα μακρινό σουτ την εστία του Πανσερραϊκού.

Ένα λεπτό αργότερα όμως, οι Σερραίοι έφεραν εκ νέου το ματς στα ίσα, με τον Σαλαζάρ να βρίσκει πολύ χώρο μπροστά του και φτάνοντας με ταχύτητα στην περιοχή των γηπεδούχων, πλάσαρε εκπληκτικά τον Τσιφτσή με το «μυτάκι» για το 2-2.

Ο ΠΑΟΚ πάντως δεν πτοήθηκε, και στο 55’ πλησίασε σε τρίτο τέρμα, όταν ο Ζίβκοβιτς γύρισε ωραία για τον Σάστρε, το σουτ του τελευταίου ωστόσο έφυγε ψηλά.

Δύο λεπτά αργότερα, η ομάδα του Λουτσέσκου σε φάση διαρκείας είχε δεύτερο δοκάρι με τον Σοάρες, όμως μετά από εξέταση του VAR, οι Θεσσαλονικείς κέρδισαν και δεύτερο πέναλτι στον αγώνα, αφού ο Λιάσος είχε πατήσει τον Τσάλοφ σε διεκδίκηση. Ο Σβαμπ ανέλαβε και πάλι κάνοντας το 3-2.

Δεν άλλαξε κάτι στα επόμενα λεπτά

Ο ΠΑΟΚ συνέχισε στον ίδιο ρυθμό, μιας και το ισχνό αυτό προβάδισμα δεν του εξασφάλιζε τίποτα, και στο 67’ μετά από ωραία συνεργασία, ο Μουργκ σούταρε από ευνοϊκή θέση με τον Γκουγκεσασβίλι να αποκρούει, ενώ στην επαναφορά ο Γεωργιανός είχε απάντηση και στην κεφαλιά του Τσάλοφ.

Από εκεί και πέρα και λόγω των απανωτών αλλαγών, οι ρυθμοί άρχισαν να πέφτουν αρκετά με τον ΠΑΟΚ να ψάχνει γκολ αλλά να μην μπορεί να δημιουργήσει απειλητικές καταστάσεις για να το βρει και τον Πανσερραϊκό να έχει τη σπουδαιότερη ευκαιρία στο τελευταίο μισάωρο, με το ωραίο πλασέ του Τομάς στο 94’ να φεύγει για λίγο έξω και το 3-2 να μένει έως το τελευταίο σφύριγμα.

ΠΑΟΚ – Πανσερραϊκός 3-2

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Τσιφτσής, Βιεϊρίνια (46′ Σάστρε), Κεντζιόρα, Νάσμπεργκ, Σοάρες, Σβαμπ (88′ Θυμιάνης), Οζντόεφ (71′ Καμαρά), Ζίβκοβιτς, Μουργκ (76′ Ντεσπόντοφ), Κωνσταντέλιας, Τσάλοφ (71′ Τισουντάλι).

Πανσερραϊκός (Μιχάλης Γρηγορίου): Γκουγκεσασβίλι, Δεληγιαννίδης, Μπέρκστρομ, Χαντάκιας (62′ Καρασαλίδης), Πεταυράκης, Στάικος (80′ Περούτσι), Λιάσος (80′ Καπτούμ), Σάλαζαρ, Χατζηστραβός (13′ Μασκανάκης, 80′ Γκίγκιτς), Τομάς, Μπετανκόρ