ΠΑΟΚ

ΠΑΟΚ: Τα διλήμματα Λουτσέσκου και μια απόφαση για την επίθεση

01.02.24 | 18:06

Γράφει ο Στέργιος Αναστασιάδης

Από τις αρχές της εβδομάδας, ο Αλί Σαμάτα βρίσκεται ξανά στη διάθεση του Ραζβάν Λουτσέσκου, έχοντας ολοκληρώσει τις υποχρεώσεις του με την Εθνική Τανζανίας στο Κύπελλο Εθνών Αφρικής.

Ο 31χρονος Τανζανός επιθετικός που δεν κατάφερε να κάνει τη διαφορά στα γήπεδα της Ακτής Ελεφαντοστού όντας ο αρχηγός μιας αδύναμης ομάδας που αποκλείστηκε, επέστρεψε με ένα πολύ μικρό πρόβλημα τραυματισμού και δεν συμπεριλήφθηκε στην αποστολή του χθεσινοβραδινού αγώνα με τον Πανσερραϊκό στην Τούμπα.

Ωστόσο ο Ραζβάν Λουτσέσκου θα έχει την ευχέρεια να τον προσθέσει στο «μέτρημα» για τον κυριακάτικο αγώνα με τον Ατρόμητο στο Περιστέρι.

Κάπου εδώ, προκύπτει ένα ερώτημα με μεγάλο ενδιαφέρον: Πως θα διαχειριστεί ο Ρουμάνος προπονητής τους τρεις κεντρικούς επιθετικούς που έχει εκ νέου στη διάθεσή του, από τη στιγμή που ο Στέφανος Τζίμας τα πήγε περίφημα στο διάστημα που έλειπε ο Αλί Σαμάτα;

Συγκεκριμένα, ο 18χρονος επιθετικός αγωνίστηκε 8 λεπτά στο παιχνίδι με τον Άρη στο «Κλεάνθης Βικελίδης», πήρε φανέλα βασικού στο εντός έδρας παιχνίδι με τον ΠΑΣ Γιάννινα στην Τούμπα και βρήκε δίχτυα με κεφαλιά στο 53΄πετυχαίνοντας το 3-0.

Σκόραρε στα… καπάκια μία εβδομάδα αργότερα στο Πανθεσσαλικό Στάδιο εις βάρος του Βόλου 13 μόλις λεπτά μετά την είσοδό του και «έγραψε» ως αλλαγή δύο λεπτά συμμετοχής στο ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό στην Τούμπα, ενώ στα δύο ματς Κυπέλλου κόντρα στον Πανσερραϊκό, βρέθηκε στη βασική ενδεκάδα και κατέγραψε 95 λεπτά συμμετοχής και ένα γκολ, έχοντας αγωνιστεί ως αλλαγή για 11 λεπτά και στο ματς Κυπέλλου με τον Βόλο στο Πανθεσσαλικό!

Πλέον, ο Τζίμας «μετράει» στη φετινή σεζόν 4 γκολ σε μόλις 362 λεπτά συμμετοχής, ενώ ο Τανζανός έχει ένα λιγότερο σε 1.180 λεπτά και σίγουρα δεν έχει… μαγέψει με τη συνέπεια του στο σκοράρισμα.

Ωστόσο, ο Σαμάτα υπηρετεί σε μεγάλο βαθμό τη φιλοσοφία του Ραζβάν Λουτσέσκου και τα «θέλω» του Ρουμάνου προπονητή, ο οποίος στα μέσα Νοεμβρίου, μετά το παιχνίδι με τον Παναιτωλικό στην Τούμπα (2-1), είχε τονίσει μεταξύ άλλων στη συνέντευξη Τύπου:

«Ζητάω πολλά από τους επιθετικούς μου. Να επιστρέψουν, να κλείσουν χώρους και να δώσουν συνοχή, όπως και στην επίθεση, να υποστηρίξουν την πρώτη πάσα και την ανάπτυξη είτε η μπάλα έρχεται από τα πλάι, είτε από το κέντρο. Ο Σαμάτα είναι πολύ καλός παίκτης. Δεν είχε τον χρόνο με κάποιες ατυχίες, αλλά και με την πίεση που υπάρχει γενικότερα στην ομάδα.

Του ζητάω πολλά γιατί είναι ικανός να τα κάνει, όπως και από τον Μπράντον που έχει διαφορετικά χαρακτηριστικά, αλλά μπορεί. Ο Σαμάτα είναι και πολύ καλό παιδί και υποστηρίζει την ομάδα, ενδεχομένως να ήταν και παραπάνω υποστηρικτικός σε αυτό που θέλουμε να κάνουμε. Ίσως οι παίκτες από πίσω να έπρεπε να είναι λίγο πιο κοντά του. Κάποιες φορές έχουμε έναν παίκτη στην περιοχή, αλλά θέλουμε περισσότερους».

Εν κατακλείδι, παρουσιάζει ενδιαφέρον το πως ο Λουτσέσκου θα μοιράσει εφεξής τον χρόνο στους τρεις κεντρικούς επιθετικούς του, έχοντας δημιουργήσει μία ομάδα όπου σκοράρουν οι… πάντες!

Θα επιστρέψει ο Στέφανος Τζήμας στην τρίτη θέση της ιεραρχίας πίσω από Μπράντον Τόμας και Αλί Σαμάτα ή ο 18χρονος – που συν τοις άλλοις απολαμβάνει της καθολικής αναγνώρισης και υποστήριξης από τον κόσμο του ΠΑΟΚ που βλέπει στο πρόσωπό του «μικρού» έναν σούπερ ταλαντούχο και ικανό ποδοσφαιριστή – θα είναι στα επόμενα ματς ο δεύτερος πίσω από τον Τόμας, που χθες… ξεκόλλησε μετά από καιρό από τα 8 γκολ;

«Είναι απαιτητικοί οι αγώνες που έρχονται, πάρα πολλά τα παιχνίδια που έχουμε ακόμα μπροστά μας. Ελπίζω φέτος να είναι περισσότερα από τα 59 που δώσαμε προ διετίας, μας δίνει ικανοποίηση πως είναι όλοι κοντά μας, περιμένουμε να γυρίσει και ο Έκονγκ, για να είναι όλη η ομάδα πανέτοιμη» απάντησε σε σχετική ερώτηση χθες ο Παντελής Κωνσταντινίδης, που… αντικατέστησε τον Ραζβάν Λουτσέσκου στη συνέντευξη Τύπου του αγώνα με τον Πανσερραϊκό, λόγω της βρογχίτιδας που ταλαιπωρεί εδώ και αρκετές ημέρες τον Ρουμάνο προπονητή!