ΠΑΟΚ Β' - Νίκη Βόλου Φωτογραφία: Eurokinissi

Superleague 2

ΠΑΟΚ Β’ – Νίκη Βόλου 4-0: Έχασε τα playoffs παρά την 4άρα

11.03.24 | 16:50

Ο ΠΑΟΚ Β’ διεκδίκησε μέχρι το φινάλε του Α’ ομίλου της Super League 2, την είσοδό του στα playoffs της διοργάνωσης, κατάφερε να πάρει την νίκη με 4-0 κόντρα στην Νίκη Βόλου για την 26η αγωνιστική του ομίλου, όμως ο Μακεδονικός άντεξε και πήρε το βαθμό από την ΑΕΚ Β’ με το 0-0 στο «Σεραφείδιο», αποτέλεσμα που αφήνει τον «δικέφαλο» του Βορρά στα playouts.

Με αυτή τη νίκη ο ΠΑΟΚ Β’ έφτασε τους 30 βαθμούς, την ώρα που ο Μακεδονικός έφτασε τους 31 και εξασφάλισε την παρουσία του στα playoffs. Η Νίκη Βόλου είχε ήδη εξασφαλίσει την θέση της στα playoffs, ολοκληρώνοντας την κανονική διάρκεια των 26 αγωνιστικών, με 32 βαθμούς.

Τα γκολ για την ευρεία επικράτηση των «ασπρόμαυρων» σημείωσαν οι Δαρέλας, Φίλων, Σαποβάλοφ και Μπράντονιτς.

Με γκολ από τα αποδυτήρια ο ΠΑΟΚ Β’

Ο ΠΑΟΚ Β’ έκανε εξαιρετικό ξεκίνημα στο παιχνίδι και μπήκε κυριολεκτικά με γκολ από τα αποδυτήρια, με τον Αργύρη Δαρέλα να ανοίγει το σκορ μόλις στο 1′. Μετά από σέντρα-σουτ του Κανίς, ο Κραβαρίτης απέκρουσε προσωρινά, με τον Δαρέλα να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα από κοντά για το 1-0.

Η Νίκη απείλησε για πρώτη φορά στο 23′, με τον Γαβριηλίδη να σουτάρει μετά από γύρισμα του Παναγιωτίδη, με τον Μπαλωμένο να μπλοκάρει σταθερά.

Ο «δικέφαλος» του Βορρά έφτασε κοντά στο 2-0, με τον Κανίς στο 33′, μετά από πάσα του Σνάουτσερ, με τον Κραβαρίτη να μπλοκάρει με διπλή προσπάθεια.

Αναγκαστική αλλαγή ο Γκούμας – Καλή ευκαιρία με Πέττα

Στο 38ο λεπτό, ο Γκούμας τραυματίστηκε και πέρασε εκτός αγώνα, με τον Πανίδη να περνά στη θέση του. Η Νίκη απείλησε με τον Πέττα στο 39′, με το σουτ που επιχείρησε να περνά ελάχιστα άουτ, ενώ ο ΠΑΟΚ είχε την τελευταία καλή φάση στο πρώτο ημίχρονο, με τον Σπυράκο να εκτελεί στο 46′ και τον Κραβαρίτη να μπλοκάρει με δυσκολία.

Νωρίς στο δεύτερο μέρος το 2-0

Η Νίκη Βόλου με το ξεκίνημα του δευτέρου μέρους, προσπάθησε να ισοφαρίσει με νέα προσπάθεια του Πέττα εκτός περιοχής, με τον Μπαλωμένο να απομακρύνει στο 49′. Ο ΠΑΟΚ Β’, κατάφερε να φτάσει νωρίς στο δεύτερο ημίχρονο στο 2-0, εξασφαλίζοντας την υπόθεση νίκη.

Ο Κανίς βρέθηκε μέσα στην φάση και του δεύτερου γκολ, αφού από δική του εκτέλεση κόρνερ στο 55′, ο Φίλων πήρε την κεφαλιά και κέρδισε τον Κραβαρίτη για το 2-0.

Ο Μαροκινός επιθετικός του ΠΑΟΚ Β’ έφτασε κοντά και στο να πετύχει γκολ, λίγο μετά την ασίστ που έβγαλε, αφού το ανάποδο ψαλίδι που επιχείρησε στο 60′ πέρασε πάνω από τα δοκάρια. Μετά από ένα 20λεπτο χωρίς φάσεις, ο Πανίδης απείλησε με τον Σαποβάλοφ, με τον Κραβαρίτη να αποκρούει ξανά με δυσκολία.

Κοντά στο 2-1 η Νίκη – Ξέσπασε στο φινάλε ο ΠΑΟΚ Β’

Οι Βολιώτες έφτασαν κοντά στην μείωση του σκορ με τον Κρητικό στο 84′ που προσπάθησε να σκοράρει με κεφαλιά, με τον Μπαλωμένο να αποκρούει.

Ότι δεν κατάφερε η Νίκη, το έκανε ο ΠΑΟΚ Β’, με τον Σαποβάλοφ να κλέβει την μπάλα από τον Μπαχανάκ στο 86′ και να σουτάρει εκτός μεγάλης περιοχής για να κάνει το 3-0.

Στο φινάλε του παιχνιδιού οι «ασπρόμαυροι» έχασαν ακόμη μία μεγάλη διπλή ευκαιρία, με τον Μπράντονιτς να κάνει την κεφαλιά από την μικρή περιοχή και τον Κραβαρίτη να αποκρούει, με τον Πανίδη στην επαναφορά να στέλνει την μπάλα στο δοκάρι.

Ο Μπράντονιτς στις καθυστερήσεις κατάφερε να ανεβάσει τον δείκτη του σκορ στο 4-0. Ο Μπράντονιτς δέχθηκε την πάσα από τον Τσικό μέσα στην περιοχή και με ωραίο σουτ, Βόσνιος έκανε το τελικό 4-0 στο 90+3′.

ΠΑΟΚ Β’ – Νίκη Βόλου 4-0

ΠΑΟΚ Β (Αλεξιάδης): Μπαλωμένος, Φίλων, Τασιούρας (59′ Κιτσάκης), Γιαξής, Παντεκίδης, Τσοπούρογλου, Σνάουτσνερ (76′ Τσίκος), Σπυράκος, Γκούμας (38′ λ.τ Πανίδης), Δαρέλας (79′ Μπράντονιτς), Κανίς (76′ Σαποβάλοφ).

Νίκη Βόλου (Ελευθερόπουλος): Κραβαρίτης, Στίκας, Ανδρέου, Μπαχανάκ, Αναστασίου, Λίταινας, Γαβριηλίδης, Πέττας, Παναγιωτίδης, Κρητικός, Μπάλλας (68′ Βουκελάτος).