ΧΟΥΜΕΛΣ Credits: X/centregoals

UEFA CHAMPIONS LEAGUE

Παρί Σεν Ζερμέν – Μπορούσια Ντόρτμουντ 0-1: Στον τελικό με ηγέτη τον Χούμελς οι Βεστφαλοί

07.05.24 | 23:52

Η Μπορούσια Ντόρτμουντ «άλωσε» το Παρίσι με 1-0 και με δεύτερη νίκη επί της Παρί Σεν Ζερμέν (2-0 συνολικό σκορ) προκρίθηκε στον τελικό του Champions League, με τηγαλλική ομάδα να μένει και πάλι μακριά από την… πηγή!

Μοναδικός σκόρερ της αναμέτρησης ήταν ο πολύπειρος Ματς Χούμελς στο 50′ με καρφωτή κεφαλιά.

Στον τελικό της διοργάνωσης οι Βεστφαλοί θα αγωνιστούν ενάντια στον νικητή του ζευγαριού Μπάγερν Μονάχου – Ρεάλ Μαδρίτης που παίζει αύριο (8/5, 22:00).

«Άντεξε» στην πίεση της Παρί η Ντόρμουντ

Η Παρί Σεν Ζερμέν προσπάθησε να κάνει μια καλή… εκκίνηση και να μπει δυνατά στο ματς, παίζοντας με τον Εμπαπέ στην πτέρυγα και τον Ράμος στο κέντρο της επίθεσης, αλλά η Ντόρτμουντ δεν είχε κανένα πρόβλημα από την πίεση που της ασκήθηκε. Πέρα από κάποια σουτ, οι δυο ομάδες δεν έφτασαν σε κλασική ευκαιρία για να σκοράρουν.

Η Παρί Σεν Ζερμέν θέλησε να κυκλοφορήσει πιο γρήγορα την μπάλα και να γίνει απειλητική, αλλά η καλύτερή της στιγμή ήταν ένα άστοχο σουτ του Ντεμπελέ (31′).

Η αμυντική λειτουργία των φιλοξενούμενων δεν της επέτρεψε να κάνει περισσότερα. Η Ντόρτμουντ όχι μόνο έβγαλε σιγουριά στις κινήσεις της (ειδικά ο Σάντσο, μεσοεπιθετικά), αλλά στο 35′ έχασε μεγάλη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ, με τον Ντοναρούμα να νικάει τον Αντεγιέμι σε τετ-α-τετ.

Χούμελς και… τέζα οι Γάλλοι

Με την έναρξη του δεύτερου μέρους, η Παρί Σεν Ζερμέν «άγγιξε» το γκολ στο 47′ έχοντας δοκάρι με τον Εμερί. Τρία λεπτά μετά, όμως, η Ντόρτμουντ έκανε το 0-1, με την κεφαλιά του Χούμελς, μετά από εκτέλεση κόρνερ.

Η Παρί Σεν Ζερμέν βρέθηκε στα… σχοινιά, αφού ήθελε τρία γκολ για να «κλέψει» την πρόκριση από την Ντόρτμουντ και προσπάθησε να αντιδράσει. Στο 60′ ο Μέντες έπιασε το δυνατό σουτ εκτός περιοχής και έστειλε την μπάλα στο αριστερό δοκάρι του Κόμπελ.

Παρά τη μεγάλη πίεση που δέχθηκε στο φινάλε του ματς από τους γηπεδούχους, η Ντόρτμουντ δε δέχθηκε γκολ μέχρι τη λήξη. Στο φινάλε του 90λεπτου είχε και πάλι την… τύχη με το μέρος της.

Στο 86′ και μετά από φάση διαρκείας, ο Κόμπελ έκανε τρομερή επέμβαση σε σουτ του Εμπαπέ, με την μπάλα να ακουμπάει στη συνέχεια στο οριζόντιο δοκάρι. Δυο λεπτά μετά, το μακρινό σουτ τουν Βιτίνια έστειλε την μπάλα και πάλι στο δοκάρι.

Στο 90+2′ οι γηπεδούχοι «φώναξαν» για πέναλτι στον Εμπαπέ, αλλά ο Ορσάτι έδειξε «παίζεται».

Παρί Σεν Ζερμέν – Μπορούσια Ντόρτμουντ 0-1

Παρί Σεν Ζερμέν (Λουίς Ενρίκε): Ντοναρούμα, Χακιμί, Μαρκίνιος, Μπεράλντο, Μέντες, Ζαΐρ-Εμερί (76′ Λι), Βιτίνια, Ρουίθ (64′ Ασένσιο), Ντεμπελέ, Ράμος (63′ Μπαρκολά), Εμπαπέ.

Μπορούσια Ντόρτμουντ (Έντιν Τέρζιτς): Κόμπελ, Ράιερσον, Χούμελς, Σλότερμπεκ, Μάατσεν, Σάμπιτσερ, Τσαν, Σάντσο (67′ Ζίλε), Μπραντ (85′ Νμέτσα), Αντεγιέμι (56′ Ρόις), Φούλκρουγκ.