ΠΑΣ Γιάννινα – Αστέρας Τρίπολης 0-1: Χαριστική…βολή από τον Ατιένθα

13.04.24 | 21:24

Ο ΠΑΣ Γιάννινα δεν κατάφερε να κερδίσει ούτε τον αδιάφορο Αστέρα Τρίπολης για την 4η αγωνιστική των playouts της Stoiximan Super League, με τους Ηπειρώτες να γνωρίζουν την καταδικαστική ήττα με 1-0 στο φινάλε με σκόρερ τον Ατιένθα.

Οι γηπεδούχοι είχαν το πάνω χέρι στο πρώτο μέρος ωστόσο δεν βρήκαν λύσεις με συνέπεια να έχουν μόνο μαθηματικές ελπίδες για την σωτηρία τους. Ο Αστέρας βελτιώθηκε στο δεύτερο ημίχρονο και εν τέλει στο φινάλε πήρε και το τρίποντο.

Ο ΠΑΣ Γιάννινα είναι στην τελευταία θέση με 19 πόντους, ενώ ο Αστέρας πέρασε στην πρώτη θέση των playouts με 34 πόντους, όσους έχει και ο Ατρόμητος.

Με το πόδι πατημένο στο γκάζι

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυναμικά και μόλις στο 2ο λεπτό έχασαν μεγάλη ευκαιρία για να πάρουν το προβάδισμα με τον Ροζάλες, ο οποίος έκανε το σουτ μέσα από τη περιοχή, όμως η μπάλα πέρασε άουτ.

Στο 13′ ήρθε και η δεύτερη καλή στιγμή για τον ΠΑΣ Γιάννινα με τον Σόρια να κάνει ωραίο σουτ με την μπάλα να κοντράρει πάνω στον Καστάνιο και να διώχνει με το σώμα.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να προσπαθούν να βρουν το γκολ που θα τους έδινε το προβάδισμα με τον Αστέρα Τρίπολης να μην έχει κάνει κάτι στο ματς.

Αυτό είχε ως αποτέλεσμα στο 23 λεπτό να χάσουν μια τρομερή ευκαιρία με τον Τζίνο να μπερδεύεται με τον Κόντε χάνοντας από πολύ ευνοϊκή θέση και να μην προλαβαίνει να πλασάρει.

Το έψαξε πριν το ημίχρονο

Στο φινάλε του ημιχρόνου η ομάδα του Μιχάλη Γρηγοριού σπατάλησε ακόμα μία σπουδαία ευκαιρία να πάρει το προβάδισμα. Ο Κιάκος έκανε σέντρα από τα αριστερά και ο Τσιφτσής κράτησε το μηδέν με τρομερή απόκρουση σε προβολή του Ροσάλες.

Ο ΠΑΣ Γιάννινα είχε τον έλεγχο πίεζε αλλά δεν μπόρεσε να σκοράρει με το 0-0 παρέμεινε ως το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Απάντησε με Μιριτέλο

Ο Αστέρας Τρίπολης απάντησε στις ευκαιρίες του ΠΑΣ Γιάννενα. Στο 63 ο Μπαρτόλο έβγαλε τετ-α-τετ τον Μιριτέλο, αλλά νικήθηκε από τον Νάγκι με τον επόπτη να σηκώνει τη σημαία για οφσάιντ, ωστόσο δεν υπήρχε κάτι μεμπτό και αν σκόραρε ο Αργεντινός θα ελεγχόταν από το VAR και θα μέτραγε.

Οι Ηπειρώτες στο 85 λεπτό προσπάθησαν να βάλουν το χρύσο γκολ που θα τους έδινε την ευκαιρία να διεκδικήσουν την παραμονή στην συνέχεια του πρωταθλήγματος.

Ο Ντεμίρ έκανε κούρσα 20 μέτρων και κατέβηκε από τα αριστέρα βγάζοντας μία πολύ επικίνδυνη σέντρα με την μπάλα να περνάει από όλους.

Τον εκτέλεσε ο Ατιένθα

Στο 90+3 ήρθε η χαριστική βολή από τον Αστέρα Τρίπολης. Μετά από εκτέλεση φάουλ του  Μπαρτόλο, ο Ατιένθα έκανε την κεφαλιά, ο Νάγκι έδιωξε και ο ίδιος παίκτης με σουτ έκανε το 0-1 γκρεμίζοντας όλες τις ελπίδες των γηπεδούχων για την παραμονή στην κατηγορία.

ΠΑΣ Γιάννενα- Αστέρας Τρίπολης 0-1

ΠΑΣ Γιάννινα: Νάγκι, Κιάκος, Παντελάκης, Σομποζίνσκι, Σόρια, Καραχάλιος, Ροσάλες (65’ Ριένστρα), Ροσέρο (60’ Λεό), Παμλίδης (65’ Τζίμας), Τζίνο (60’ Ντεμίρ), Κόντε

Αστέρας Τρίπολης: Τσιφτσής, Κάστανο, Ατιένθα, Λύρατζης, Χουχούμης, Γιαμπλόνσκι (89’ Βαλιέντε), Αλάγκμπε (61’ Γκος), Παλάσιος (46’ Μπαρτόλο), Ρεγκίς, Καλτσάς (71’ Ζουγλής), Μιριτέλο (89’ Μάντζης)