ΠΑΣ Γιάννινα - Ατρόμητος Super League Φωτογραφία: Ιntime

STOIXIMAN SUPERLEAGUE

ΠΑΣ Γιάννινα – Ατρόμητος 1-1: «Χ»αμένη ευκαιρία για τους Γιαννιώτες

03.03.24 | 21:37

Ο ΠΑΣ Γιάννινα είχε ανάγκη από το τρίποντο απέναντι στον Ατρόμητο, το οποίο όμως δεν ήρθε, με τις δύο ομάδες να μένουν στο 1-1, για την 26η αγωνιστική της Super League.

Αποφασισμένοι οι Γιαννιώτες πήραν το προβάδισμα

Οι γηπεδούχοι πατούσαν καλύτερα και δημιούργησαν δύο καλές στιγμές με τους Ροσέρο και Σόρια, χωρίς όμως να ανησυχήσουν τον Τσιντώτα. Οι Γιαννιώτες συνέχιζαν με το πόδι στο γκάζι και ήταν αυτοί που είχαν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα. Στο 20’ ο Κόντε ήταν έτοιμος να βγει τετ-α-τετ αλλά ο Αθανασίου του έβαλε εκπληκτικό στοπ και του πήρε την μπουκιά από το στόμα.

Στην πρώτη καλή ευκαιρία που δημιούργησαν οι φιλοξενούμενοι, έφτασαν μία ανάσα από το 1-0. Ο Γκονζάλεζ σέντραρε, ο Αντζιέλσκι πήρε την κεφαλιά από κοντά αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα δίπλα από την εστία.

Ο ΠΑΣ Γιάννινα πήρε αυτό που άξιζε στο 37’, ο Κόντε εκμεταλλεύτηκε το τεράστιο λάθος του Τσακμάκη, έδωσε στον Ριένστρα και εκείνος με ωραίο πλασέ έκανε το 1-0. Η ομάδα του Μιχάλη Γρηγορίου αναζητούσε ακόμη ένα γκολ πριν το τέλος του ημιχρόνου και έχασε μία πολύ καλή φάση με την κεφαλιά του Μπακαδήμα στις καθυστερήσεις.

Γκολ εξ ουρανού για τον Ατρόμητο

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με πολύ κακούς οιωνούς, με τους δύο αντιπάλους να αναλώνονται χωρίς καμία φάση μπροστά από τις δύο εστίες

Συγκεκριμένα στο 58′ ο Αντζιέλσκι ήταν εκείνος που έφυγε στην αντεπίθεση μετά από κεφαλιά του Τζοβάρα στη μεσαία γραμμή, βρέθηκε τετ-α-τετ με τον Σούλη και με πλασέ έκανε το 1-1, κόντρα στη ροή του αγώνα.

Από εκεί και πέρα, οι Περιστεριώτες φάνηκαν να ελέγχουν το ματς αλλά η αποβολή του Κιβρακίδη στο 73′, τους άφησε με παίκτη λιγότερο και έτσι προσπάθησαν να κρατήσουν την ισοπαλία.

Ο ΠΑΣ Γιάννινα πήρε μέτρα και πίεσε και έφτασε τρεις φορές κοντά στο γκολ της νίκης. Αρχικά στο 74′, ο Κόντε εκτέλεσε το φάουλ αλλά ο Τσιντώτας απέκρουσε με εντυπωσιακό τρόπο στη γωνία του.

Λίγα δευτερόλεπτα μετά, ο Παμλίδης έκανε το σουτ έξω από την περιοχή, ο Έλληνας πορτιέρε απέκρουσε εκ νέου εντυπωσιακά και ο Ροσάλες στο ριμπάουντ και σε κενή εστία, έστειλε την μπάλα άουτ.

Τελικά μέχρι το τελευταίο σφύριγμα δεν άλλαξε κάτι, με τις δύο ομάδες να ολοκληρώνουν την αναμέτρηση στο ισόπαλο 1-1 και να ετοιμάζονται πλέον για τα play-outs, με τον ΠΑΣ Γιάννινα στην τελευταία θέση με 18 βαθμούς και τον Ατρόμητο στην 8η θέση με 28 βαθμούς.

ΠΑΣ Γιάννινα (Μιχάλης Γρηγορίου): Σούλης, Κιάκος, Μπακαδήμας, Παντελάκης (43’ Σομποτσίνσκι), Σόρια, Καραχάλιος, Τζίνο (68’ Ροζάλες), Ριένστρα (79’ Λεό), Τούτου, Ροσέρο (68’ Παμλίδης), Κόντε.

Ατρόμητος (Σάσα Ίλιτς): Τσιντώτας, Κιβρακίδης, Τσακμάκης, Έρλιγκμπαρκ, Αθανασίου, Κούντε, Κουέν (81’ Φριτζόνσον), Γκονζάλεζ, Αντζιέλσκι (80’ Βέργος), Καμαρά (75’ Τριμμάτης), Ντιρκς (58’ Τζοβάρας).