ΠΑΣ Γιάννινα - Λαμία 1-4: Ηχηρή νίκη με «διπλό» Τσιλούλη SUPERLEAGUE 2023-2024 / ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ - ΠΑΣ ΛΑΜΙΑ (ΛΕΩΝΙΔΑΣ ΜΠΑΚΟΛΑΣ / EUROKINISSI)

ΠΑΣ Γιάννινα – Λαμία 1-4: Ηχηρή νίκη με «διπλό» Τσιλούλη

04.02.24 | 19:30

Με 2 γκολ του Τσιλούλη και εμφατική νίκη 4-1 πέρασε η εκπληκτική Λαμία από τους «Ζωσιμάδες» κόντρα στον ΠΑΣ Γιάννινα, στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής της Super League.

Εκτός από τα 5 γκολ, η αναμέτρηση είχε πολλές φάσεις μπροστά και από τις δύο εστίες, αλλά και δύο χαμένα πέναλτι.

Στο 20′ ο Καρλίτος άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους, ενώ 2 λεπτά ο Αμαράλ έδωσε προβάδισμα 2 τερμάτων στη Λαμία, που πήρε τα ηνία του αγώνα από πολύ νωρίς. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να «απαντήσουν» με τον Κόντε να μειώνει σε 1-2 στο 28′ και με αυτό το σκορ οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΣ Γιάννινα πρόσπάθησε να βρει το 2-2 χωρίς αποτέλεσμα, ενώ η ομάδα του Λεωνίδα Βόκολου βρήκε το 3-1 με τον Τσιλούλη στο 62′. Ο ίδιος διαμόρφωσε και το τελικό σκορ του αγώνα στο 81′.

Με αυτήν τη μεγάλη νίκη η Λαμία «σκαρφάλωσε» στην έκτη θέση του πίνακα με 30 βαθμούς, αφήνοντας πίσω της τον Αστέρα Τρίπολης, που την ίδια ώρα έχανε με 4-1 στην «OPAP Arena» από την ΑΕΚ. Αντίθετα η ομάδα των Ιωαννίνων υποχώρησε στην τελευταία θέση της βαθμολογίας μετά τη νίκη (1-2) της Κηφισιάς στο Ηράκλειο επί του ΟΦΗ.

Δύο γκολ σε 2 λεπτά και χαμένο πέναλτι για τη Λαμία

Η Λαμία πάτησε δυνατά στο γήπεδο στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, κερδίζοντας ένα πέναλτι στο 8ο λεπτό με τη βοήθεια του VAR, το οποίο εκτέλεσε ο Καρλίτο, αλλά ο Αθανασίου του είπε «όχι».

Η φιλοξενούμενη δεν έριξε ρυθμούς μετά από το χαμένο πέναλτι. Ο Καρλίτος, ο οποίος υποδέχθηκε την σέντρα του Αμαράλ, κατάφερε να πάρει… το αίμα του πίσω στο 20′, όταν με ένα δυνατό διαγώνιο σουτ από τα δεξιά έκανε το 0-1, σε φάση που ο Αθανασίου δεν μπορούσε να κάνει τίποτα.

Αυτό όμως δεν ήταν αρκετό για τους φιλοξενούμενους, καθώς μετά από μόλις 2 λεπτά,  θέλοντας να «καθαρίσουν» τον αγώνα, ο Αμαράλ πάτησε περιοχή από τα δεξιά, «άδειασε» και δύο αντιπάλους του και με δυνατό σουτ πέτυχε ένα πανέμορφο γκολ για το 0-2.

«Απάντηση» του ΠΑΣ Γιάννινα με Κόντε και ελπίδες για κάτι καλό

Ο ΠΑΣ Γιάννινα, σε μία προσπάθεια να ανεβάσει ρυθμούς και να απαντήσει στα δύο τέρματα που δέχθηκε, δημιούργησε μία καλή φάση στο 28ο λεπτό με ένα μακρινό σουτ του Κόντε το οποίο πέρασε λίγο έξω από το δεξί δοκάρι.

Οι γηπεδούχοι βρήκαν την απάντηση στο 41′ με τον Κοντέ, ο οποίος κατάφερε  με κεφαλιά να κάνει το 1-2 και να ξανα βάλει την ομάδα του στο παιχνίδι. Η ομάδα του Γρηγορίου βρήκε τα πατήματα της στο γήπεδο, δημιουργώντας άλλη μία καλή φάση με το σουτ του Ροντρίγο Εραμούσπε να σταμτάει στο οριζόντιο δοκάρι.

Οι φιλοξενούμενοι, θέλοντας να κόψουν την φόρα που έχουν πάρει οι γηπεδούχοι, δημιουργούν μία ωραία αντεπίθεση στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου χωρίς το σουτ του Ρουμπέν Μαρτίνεθ να βρίσκει δίχτυα.

Έτσι οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ να έχει διαμορφωθεί σε 2-1 υπέρ της Λαμίας.

Άντεξε στην πίεση και έφυγε με θρίαμβο από τα Γιάννενα η Λαμία

Ο ΠΑΣ Γιάννινα μπήκε δυναμικά στο γήπεδο στην επανάληψη, δημιουργώντας δύο καλές φάσεις: μία στο 47′ με το σουτ του Εραμούσπε που έφυγε άουτ και στο 49′ με το σουτ του Κόντε που απέκρουσε ο Κοσέλεφ.

Η ομάδα του Λεωνίδα Βόκολου άρχισε να ανεβαίνει μετά το 60′. Ένα λεπτό αργότερα κέρδισε και δεύτερο πέναλτι, το οποίο ανέλαβε να εκτελέσει και πάλι ο Καρλίτος, ωστόσο ο Αθανασίου το απέκρουσε και αυτό, καθώς έστειλε την μπάλα κόρνερ.

Το κόρνερ μετατράπηκε στο τρίτο γκολ των φιλοξενούμενων. Ο τερματοφύλακας των Ηπειρωτών έγινε από… ωραίος, μοιραίος, καθώς στην προσπάθειά του να μαζέψει την μπάλα, την έχασε μέσα από τα χέρια του, ο Τσιλούλης εκμεταλλεύτηκε το λάθος του και «έγραψε» το 1-3.

Η ομάδα του Μιχάλη Γρηγορίου προσπάθησε να βρει τρόπο για να επιστρέψει στο ματς, αλλά το καλό σουτ που έπιασε ο Κιάκος στο 78′, πέρασε λίγο άουτ. Ό,τι δεν κατάφερε η ομάδα των Ιωαννίων, το κατάφερε αυτή της Λαμίας, ξανά με τον Τσιλούλη. Στο 81′ ο Τόσιτς μοίρασε κάθετα στον συμπαίκτη του εκείνος βγήκε απέναντι στον Αθανασίου τον νίκησε για το τελικό 1-4.

ΠΑΣ Γιάννινα – Λαμία 1-4

ΠΑΣ Γιάννινα (Μιχάλης Γρηγορίου): Αθανασίου, Σόρια (45′ Λεό), Κιάκος, Εραμούσπε, Παντελάκης, Καραχάλιος (67′ Ριένστρα), Τζίνο, Οσεϊτούτου, Παμλίδης, Ροσέρο (67′ Ντεμίρ), Κόντε

Λαμία (Λεωνίδας Βόκολος): Κοσέλεφ, Αμαράλ, Σιμόν, Τζανετόπουλος, Παπαδόπουλος, Νούνιες, Στάνκο, Τσιλούλης, Μαρτίνεθ, Καρλίτος (64′ Τόσιτς), Σλίβκα