Ο Μπάκιτς πανηγυρίζει γκολ στο ΠΑΣ Γιάννινα ΟΦΗ στους «Ζωσιμάδες» Φωτογραφία: Intime

ΠΑΣ Γιάννινα – ΟΦΗ 2-2: «Όρθιος» στους Ζωσιμάδες με Μπάκιτς

25.02.24 | 18:28

Από ένα ημίχρονο είχαν ΠΑΣ Γιάννινα και ΟΦΗ στους «Ζωσιμάδες» και το 2-2 επισφράγισε τις προσπάθειες των δύο ομάδων.

Οι Ηπειρώτες προηγήθηκαν με τα τέρματα των Ροσέρο στο 9′ και του Κόντε στο 20′, αλλά οι Κρητικοί έφεραν το ματς στα ίσα στην επανάληψη με τα 2 γκολ του Μπάκιτς στο 68′ και το 83′ (πέναλτι).

Αυτό το αποτέλεσμα ανέβασε την ομάδα του Μιχάλη Γρηγορίου στους 17 βαθμούς, αλλά και πάλι παραμένει στα χαμηλά του πίνακα, ισόβαθμη με τον Βόλο. Στον αντίποδα, το σύνολο του Τραϊανού Δέλλα έφτασε στους 24 βαθμούς και δείχνει να ξεμπλέκει σε μεγάλο βαθμό από άσχημα σενάρια.

Για τον ΟΦΗ ήταν το δεύτερο διαδοχικό θετικό αποτέλεσμα με τον «Κολοσσό» στον πάγκο του, ενώ ο ΠΑΣ Γιάννινα δεν κατάφερε να δώσει συνέχεια στο σπουδαίο διπλό επί του Βόλου.

Εκπληκτικό ξεκίνημα για τον ΠΑΣ Γιάννινα

Το παιχνίδι ξεκίνησε με πολύ μεγάλη χαμένη ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους, την οποία σπατάλησε ο Μπάκου στο 7ο λεπτό, όταν από κάθετη του Τοράλ ο Γερμανός βρέθηκε απέναντι στον Σούλη, αλλά πλάσαρε κάκιστα και έστειλε την μπάλα άουτ.

Δυο λεπτά αργότερα, στον συνδυασμό Τούτου και Ριένστρα, ο Ισπανός γύρισε στο ύψος του πέναλτι και ο επερχόμενος Ροσέρο έκανε το 1-0 στο 9′. Στο 11′ ο ΠΑΣ Γιάννινα έχασε τεράστια ευκαιρία για το 2-0. Σε κεφαλιά-πάσα του Λιάσου στον Τούτου, ο οποίος βρέθηκε απέναντι στον Μπαουμαν, αυτός σούταρε με το αριστερό, αλλά ο Μπαουμαν έδιωξε με τα ακροδάχτυλα σε κόρνερ.

Ο Κόντε βρήκε και δεύτερο γκολ για τους Ηπειρώτες στο 20ό λεπτό, όταν αξιοποίησε τη «συστημένη» σέντρα του Ροσέρο και με κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Οι γηπεδούχοι απείλησαν ξανά στο 29′ με τον Ροσέρο να κάνει τη σέντρα, τον Ριένστρα να παίρνει την κεφαλιά, αλλά ο Μπάουμαν μπλόκαρε. Στο 39′ ο ΟΦΗ έχασε νέα μεγάλη ευκαιρία, καθώς στη σέντρα του Θοράρισον από αριστερά ο Ισέκα σούταρε αμέσως με το αριστερό, αλλά ο Σούλης έδιωξε σε κόρνερ.

Ο Μπάκιτς έδωσε τον βαθμό στον ΟΦΗ

Ο Δέλλας έκανε με την έναρξη της επανάληψης δύο αλλαγές, κάνοντας πολύ επιθετική την ομάδα του. Αλλά, ο ρυθμός ήταν κάκιστος στο πρώτο μισό του δευτέρου μέρους.

Η φιλοξενούμενη κατόρθωσε να μειώσει στην πρώτη προσπάθειά της στην επανάληψη, με συρτό σουτ του Μπάκιτς στο 68′ εκτός περιοχής. Μάλιστα, σε αυτήν τη φάση κανείς δεν κατάλαβε ότι η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα του Σούλη.

Ο Μαυροβούνιος μέσος του ΟΦΗ έμελλε να αναδειχθεί σε πρωταγωνιστή του αγώνα, καθώς στο 82′ κέρδισε το πέναλτι όταν στο σουτ που επιχείρησε, η μπάλα βρήκε πρώτα στο σώμα και μετά στο απλωμένο χέρι του Μπάλαν. Ο ίδιος εκτέλεσε και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα στο 83′, διαμορφώνοντας το τελικό 2-2.

Το σοκ στον ΠΑΣ Γιάννινα ήταν ενδεικτικό και ο ΟΦΗ προσπάθησε να το αξιοποιήσει. Στο 90′ ο Κιάκος εκτέλεσε ένα φάουλ από τα αριστερά με σέντρα, ο Μπάουμαν έχασε την μπάλα από τα χέρια του, αλλά ο Λεό στο σουτ που έκανε με στόχο το κενό τέρμα, έστειλε την μπάλα άουτ. Στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων ο ΟΦΗ έχασε την ευκαιρία να κάνει την απόλυτη ανατροπή, όταν ο Παντελάκης έκοψε με τάκλιν σε συρτό σουτ του Φελίπε μέσα από την περιοχή.

ΠΑΣ Γιάννινα – ΟΦΗ 2-2

ΠΑΣ Γιάννινα (Μιχάλης Γρηγορίου): Σούλης, Σόρια, Μπακαδήμας, Παντελάκης, Κιάκος, Λιάσος (87′ Λεό), Ριένστρα (77′ Καραχάλιος), Τσίνο, Οσέι Τούτου (90+2′ Ροζάλες), Κόντε (77′ Μπάλαν), Ροσέρο (86′ Ντεμίρ)

ΟΦΗ (Τραϊανός Δέλλας): Μπάουμαν, Μαρινάκης (46′ Λουκάο), Βούρος, Λαμπρόπουλος, Θοράρινσον, Γκαγέγκος (63′ Μεγιάδο), Μπάκιτς, Μπάκου, Τοράλ (69′ Νέιρα), Ριέρα (46′ Φελίπε), Ισέκα (62′ Μοσκέρα)