ΠΑΣ Γιάννινα – Παναιτωλικός 1-1: Ισοπαλία με νικητή τον… Βόλο

30.03.24 | 21:28

Ο ΠΑΣ Γιάννινα και ο Παναιτωλικός αναδείχθηκαν ισόπαλοι με 1-1, στους Ζωσιμάδες, για την 2η αγωνιστική της Stoiximan Superleague, με ουσιαστικό νικητή τον… Βόλο που άφησε πίσω του τις δύο ομάδες.

Πλέον το έργο της ομάδας των Ιωαννίνων γίνεται ακόμη δυσκολότερο καθώς παραμένει στην τελευταία θέση της βαθμολογίας με 19 βαθμούς. Από την άλλη οι Αγρινιώτες διατήρησαν τη διαφορά τους στους 5 πόντους από τον ΠΑΣ, με 24 βαθμούς.

Ο Κόντε έφερε χαμόγελα

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν το παιχνίδι κλεισμένοι στην άμυνά τους και επιχείρησαν να «χτυπήσουν» στις αντεπιθέσεις. Σε μία από αυτές βρήκαν και το γκολ με τον Καρέλη, το οποίο όμως ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Οι δύο ομάδες αναλώθηκαν σε σκληρές μονομαχίες στα πρώτα λεπτά, χωρίς να καταφέρνουν να δημιουργήσουν ευκαιρίες μπροστά από τις δύο εστίες.

Ο Κόντε έστειλε την προειδοποιητική βολή στο 22′, όμως ο Τσάβες του είπε «όχι». Ο τερματοφύλακας των «καναρινιών» δεν είχε απάντηση στην προσπάθεια του Ισπανού επιθετικού λίγα λεπτά μετά. Ο Ροσέρο συνεργάστηκε με τον Σόρια και αυτός βρήκε τον 35χρονο που σκόραρε για το 1-0, στο 25′.

Το θέαμα είχε δώσει την θέση του στην ένταση και στα σκληρά μαρκαρίσματα, με το ωραίο ποδόσφαιρο να πηγαίνει… περίπατο. Οι δύο αντιπάλοι είχαν ως στόχο μόνο το αποτέλεσμα και τίποτα άλλο. Στο 43′ ο Χουάνπι με όμορφη ενέργεια έφτασε έξω από την περιοχή όμως το σουτ που επιχείρησε δεν βρήκε στόχο.

Το πρώτο ημίχρονο τελείωσε με τους Γιαννιώτες να κρατούν στα χέρια τους αυτό που ήθελαν, ενώ οι Αγρινιώτες αρκέστηκαν σε ρόλο «κομπάρσου» χωρίς να απειλούν τον Νάγκι.

Ζωντανές οι ελπίδες με Ντίας

To κακό θέαμα συνεχίστηκε και στο δεύτερο ημίχρονο, με τις δύο ομάδες να αρκούνται στην αναχαίτιση του αντιπάλου. Χρειάστηκε να φτάσουμε στο 66′ για να βρούμε μία καλή στιγμή. Ο Μαυρίας έφτασε έξω από την περιοχή, όμως το σουτ του πέρασε λίγο έξω.

Στο 69′ ο ΠΑΣ Γιάννινα έφτασε κοντά στο 2-0, όμως το πλασέ του Τζίνο πέρασε ελάχιστα έξω. Στην αμέσως επόμενη φάση ήρθε το γκολ της ισοφάρισης για τον Παναιτωλικό. Φοβερή κίνηση του Μαυρία που βρήκε στον Ντίας ο οποίος με κεφαλιά από κοντά έκανε το 1-1, δίνοντας διαφορετική τροπή στην αναμέτρηση.

Οι Γιαννιώτες ανέβασαν ταχύτητα σε εκείνο το σημείο και έγιναν πολύ πιεστικοί, επιχειρώντας να φτάσουν σε ένα δεύτερο γκολ. Αρχικά ο Τσάβες σταμάτησε την κεφαλιά του Εραμούσπε στο 74′, ενώ ίδια ήταν η κατάληξη και στην προσπάθεια του Κόντε λίγα λεπτά μετά.

Στα τελευταία λεπτά οι παίκτες του Μιχάλη Γρηγορίου είχαν «κατασκηνώσει» στην μεγάλη περιοχή του Παναιτωλικού χωρίς να μπορούν όμως να βρουν καθαρή ευκαιρία. Η είσοδος του Τζίμα έδωσε ώθηση στους γηπεδούχους, με τον 23χρονο να χάνει τεράστια ευκαιρία.

Ο Παναιτωλικός μπορεί να θεωρεί ότι αδίκησε τον εαυτό του καθώς στο 94′ έφτασε μία «ανάσα» από το γκολ που θα του χάριζε το τρίποντο. Ο Φ. Ντουάρτε πλάσαρε, ο Νάγκι απέκρουσε και στην εξέλιξη της φάσης η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα, όμως το γκολ ακυρώθηκε για οφσάιντ του Μπακάκη που πήρε το «ριμπάουντ» μετά την πρώτη επέμβαση του Ούγγρου πορτιέρε.

ΠΑΣ Γιάννινα – Παναιτωλικός 1-1

ΠΑΣ Γιάννινα (Μιχάλης Γρηγορίου): Νάγκι, Σόρια, Εραμούσπε, Παντελάκης, Κιάκος (78′ Τσαούσης), Καραχάλιος, Ριένστρα (71′ Τζίμας), Τζίνο (87′ Ροζάλες), Παμλίδης, Ροσέρο (71′ Λεό), Κόντε

Παναιτωλικός (Γιάννης Πετράκης): Τσάβες, Οικονόμου, Μλάντεν (55′ Πέρες), Ταμπίτζε, Μαυρίας, Τσιγγάρας (66′ Φρ. Ντουάρτε), Χουάνπι (87′ Λιάβας), Χατζηθεοδωρίδης (66′ Λομόνακο), Τορεχόν, Καρέλης, Ντίας (87′ Μπακάκης)