Φωτογραφία: X

Αγγλία

Πάτησε κορυφή η Άρσεναλ με λυτρωτή Χάβερτς

09.03.24 | 21:45

Μεγάλη νίκη για την Άρσεναλ κόντρα στη Μπρέντφορντ (2-1) για την 28η αγωνιστική της Premier League με γκολ του Κάι Χάβερτς στα τελευταία λεπτά του παιχνιδιού, που την έστειλε έστω και προσωρινά, στην κορυφή της βαθμολογίας.

Το σκορ για τους «κανονιέρηδες» άνοιξε ο Ντέκλαν Ράις στο 19ο λεπτό, με τον Γουισά να ισοφαρίζει για τους φιλοξενούμενους στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, «αναγκάζοντας» τον Ράμσντεϊλ σε ένα τραγικό λάθος.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Άρσεναλ έψαξε το γκολ και εν τέλει το βρήκε στο 86′ με τον Χάβερτς μετά από ασίστ του Μπεν Γουάιτ. Ο Γερμανός είχε κρίνει το μεταξύ τους ματς και στο πρώτο γύρο (0-1) με γκολ ξανά στο τέλος του παιχνιδιού.

Αυτή ήταν η 8η σερί νίκη της ομάδας του Αρτέτα στο πρωτάθλημα και περιμένει τώρα το αποτέλεσμα του Λίβερπουλ – Μάντσεστερ Σίτι (10/3, 17:45).