Πολλαετίδης: «Δε τα παρατά η Βέροια, γινόμαστε υπολογίσιμοι και αξιόπιστοι» Φωτογραφία: INTIME

Α Όμιλος

Πολλαετίδης: «Δεν τα παρατά η Βέροια, γινόμαστε υπολογίσιμοι και αξιόπιστοι»

01.03.24 | 10:44

Για την πρόσφατη ισοπαλία στην Κασσάνδρα Χαλκιδικής με τη Χανιώτη (2-2), αλλά και τη δύσκολη συνέχεια στην προσπάθεια σωτηρίας μίλησε ο τεχνικός της Βέροιας, Γιάννης Πολλαετίδης.

Η ομάδα της Ημαθίας την Κυριακή (3/3) δίνει κρίσιμο ματς με τον Ορέστη Ορεστιάδας εντός, με τους Τζόρνταν, Μπάλλα, Κουτσούκη να είναι έτοιμοι για επάνοδο, με το «-6» από την 11η θέση (οδηγεί σε μπαράζ στο φινάλε, θέση που κατέχει προς ώρας η Νίκη Ευκαρπίας) να μην επιτρέπει απώλεια βαθμών.

Ο τεχνικός «Βασίλισσας» του Βορρά ανέφερε αρχικά: «Είχαμε να αντιμετωπίσαμε μια πολύ καλή ομάδα. Με ένα πάρα πολύ καλό προπονητή που έχει δώσει το στίγμα του στη Γ΄ Εθνική και στη Super League 2, που ήταν πριν. Εμείς είχαμε αρκετές απουσίες, παίξαμε με μια ενδεκάδα που δοκιμάζαμε όλη την εβδομάδα. Δυστυχώς δε ξεκινήσαμε καλά, μείναμε πίσω στο σκορ γρήγορα, στο πρώτο λεπτό. Μετά βρήκαμε ρυθμό και τα πατήματά μας, αλλά πάλι δεν είχαμε καθαρό μυαλό, ούτε στην ανάπτυξη, ούτε στο τελευταίο τρίτο. Μιλήσαμε λίγο στο ημίχρονο, έπρεπε να διορθώσουμε κάποια πράγματα, να φέρουμε τις γραμμές μας λίγο πιο κοντά και να αφήσουμε το παιχνίδι με τις μεγάλες μπαλιές, γιατί είναι κάτι που δε μας χαρακτηρίζει».

«Έπρεπε να πάρουμε όλα τα ρίσκα»

Για να συνεχίσει ο Γιάννης Πολλαετίδης: «Στο δεύτερο ημίχρονο ήμασταν ελαφρώς καλύτεροι μέσα στο γήπεδο, μας είχε δώσει και η Χανιώτη λίγο χώρο για να χτυπήσει στις αντεπιθέσεις και σε μια από αυτές, πάλι από ατομικό λάθος, μας έκανε το 2-0. Το ευτύχημα είναι οτι δε τα παρατήσαμε. Οι αλλαγές μας βοήθησαν πολύ. Καταφέραμε να μειώσουμε με ένα φανταστικό γκολ του Μπλέτσα και μετά έπρεπε να πάρουμε όλα τα ρίσκα, λογικό ήταν, δε θέλαμε με τίποτα να φύγουμε ηττημένοι. Είχε η Χανιώτη στιγμές που μπορούσε να τελειώσει το παιχνίδι, στη φάση με το δοκάρι, αλλά πιο πολύ ήταν από το ρίσκο που παίρναμε συνέχεια, κάθε λεπτό που περνούσε. Ευτυχήσαμε να ισοφαρίσουμε στο τελευταίο λεπτό και δεν ήμασταν πολύ μακριά από την ολική ανατροπή, στην τελευταία φάση με τον Βασιλακάκη».

«Οι ομάδες χτίζονται το καλοκαίρι, η Βέροια τον Ιανουάριο»

Για να καταλήξει ο προπονητής της Βέροιας: «Συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά, παλεύουμε το κάθε παιχνίδι, δείχνουμε πλέον οτι είμαστε ένας υπολογίσιμος αντίπαλος και συνεχίζουμε για το επόμενο παιχνίδι. Είμαστε μια καινούρια ομάδα, δοκιμάζουμε παιδιά στην ενδεκάδα, δοκιμάζουμε σχηματισμούς. Δεν είναι τόσο εύκολο όσο νομίζουν μερικοί. Οι ομάδες χτίζονται το καλοκαίρι. Εμείς κάναμε μια ομάδα τον Ιανουάριο (σ.σ. έγιναν 10 μεταγραφές πρώτης γραμμής) και στην ουσία προσπαθούμε να καλύψουμε όλο τον πρώτο γύρο.

Υπάρχει και άγχος. Γιατί σε κάθε παιχνίδι αγωνιζόμαστε αποκλειστικά για τη νίκη, δεν είμαστε ομάδα που θα κάτσει πίσω και θα παίξει με σκοπιμότητες. Δε μπορούμε να χάνουμε ούτε δευτερόλεπτο, καμία φορά έχει και τα ρίσκα του αυτό. Το καλό είναι οτι αντιδράμε.

Πιο πολύ με προβληματίζει που βάλαμε γκολ στην Ευκαρπία και δεχτήκαμε μετά από δέκα λεπτά, από μια αμυντική αδράνεια, παρά που δεχτήκαμε γκολ στο πρώτο λεπτό. Έχεις μετά 89 λεπτά ακόμα να αλλάξεις το παιχνίδι, ναι μεν σου κάνει τη ζωή λίγο πιο δύσκολη, αλλά έχεις περιθώριο. Πιστεύω θα το δουλέψουμε, είναι θέμα συγκέντρωσης, άγχους, οτι είμαστε καινούρια ομάδα. Όλα αυτά μαζί, είναι και η τύχη καμία φορά. Πιστεύω οτι φαίνεται πλέον οτι η ομάδα είναι αξιόπιστη και αρχίζουμε και εμείς να είμαστε μια υπολογίσιμη δύναμη για την κατηγορία».