Πολλαετίδης: «Κράτησε όρθια τη Βέροια ο Ιωαννίδης - Μας βαραίνει απίστευτα το άγχος» Φωτογραφία: Veria Nfc (Facebook)

Γ' Εθνική

Πολλαετίδης: «Κράτησε όρθια τη Βέροια ο Ιωαννίδης – Μας βαραίνει απίστευτα το άγχος»

06.03.24 | 17:58

Για τη νίκη-ανάσα με 1-0 εντός με τον Ορέστη Ορεστιάδας, χάρη στο γκολ του αρχηγού Νίκου Τζημογιάννη, μίλησε ο τεχνικός της Βέροιας, Γιάννης Πολλαετίδης.

Ο Θεσσαλονικιός προπονητής της «Βασίλισσας» του Βορρά ανέφερε αρχικά: «Ήταν μια πολύ σημαντική νίκη, τη χρειαζόμασταν. Ερχόμασταν από ένα σερί αποτελεσμάτων με ισοπαλίες. Καταφέραμε να προηγηθούμε νωρίς, με το γκολ του Τζημογιάννη. Κλείσαμε το πρώτο ημίχρονο χωρίς να απειληθούμε ιδιαίτερα. Στο δεύτερο μέρος ενώ είχαμε τις προϋποθέσεις να κλειδώσουμε το ματς… πάρα πολύ άγχος.

Στο τέλος παραλίγο να ισοφαριστούμε κιόλας, σε μια ανύποπτη στιγμή, που πάλι έχουμε τη μπάλα στα πόδια μας, και αντί να είμαστε ήρεμοι και να την κυκλοφορήσουμε, να περάσει ο χρόνος ή να τη μεταφέρουμε στο επιθετικό τρίτο, προσπαθήσαμε να τη γυρίσουμε πίσω. Πλάγιο άουτ, λάθη και στο τέλος μας κράτησε όρθιους ο Ιωαννίδης».

«Να διεκδικήσουμε τη νίκη στην Κρηστώνη»

Για να συνεχίσει ο Γιάννης Πολλαετίδης: «Είχαμε πάλι ευκαιρίες να διευρύνουμε το σκορ και να κλειδώσουμε το ματς μέχρι το τελευταίο λεπτό, με Ντόγο, Μπλέτσα, Κουτσούκη και Χατζηπάντο, δυστυχώς δε τα καταφέραμε. Κρατάμε μόνο τη νίκη και να δούμε τι μπορούμε να κάνουμε με το άγχος. Όντως είναι πάρα πολύ μεγάλο στα παιδιά, μας βαραίνει απίστευτα. Είναι δύσκολο να το αποβάλλεις. Όταν είσαι πίσω στη βαθμολογία και κυνηγάς.

Μέχρι στιγμής ένα λάθος να κάνουμε, το πληρώνουμε πάντα. Έχει περάσει και αυτό στα παιδιά. Προσπαθούμε συνέχεια να το αποβάλλουμε, με ομιλίες, στις προπονήσεις, αλλά δεν είναι και οτι πιο εύκολο. Τώρα έχουμε ένα δύσκολο παιχνίδι μέσα στην Κρηστώνη, πρέπει να πάμε και να διεκδικήσουμε και εκεί τη νίκη. Δε μπορούμε να κάνουμε κάτι άλλο μέχρι το τέλος του πρωταθλήματος. Πρέπει να διεκδικούμε τη νίκη και στο τέλος θα κάνουμε ταμείο, να δούμε τι έχουμε καταφέρει».