screenshot

Euro 2024

Πολωνία – Αυστρία 1-3: Άλμα πρόκρισης για τους Αυστριακούς

21.06.24 | 20:54

Σε μια αναμέτρηση γεμάτη ένταση και συναρπαστικές στιγμές, η Αυστρία επικράτησε με 3-1 της Πολωνίας για τον 4ο όμιλο του Euro 2024.

Με αυτή τη νίκη η Αυστριακοί στο πλαίσιο της 2η αγωνιστικής του θεσμού είναι γερά στο κόλπο της πρόκρισης. Οι Πολωνοί μετά και από τη νέα ήττα βλέπουν τις ελπίδες του να μειώνονται σημαντικά.

Μοιρασιά στο πρώτο μέρος

Η Αυστρία κυκλοφορούσε καλύτερα την μπάλα στα πρώτα λεπτά, εκμεταλλευόμενη την αδυναμία της Πολωνίας να βρει ρυθμό.

Στο 9’  Μουένε έκανε μια εξαιρετική σέντρα και ο Τράουνερ με καρφωτή κεφαλιά άνοιξε το σκορ, κάνοντας το 1-0 για την Αυστρία.

Η Πολωνία στο 18’ είχε την πρώτη της μεγάλη ευκαιρία με τον Ζαλέφσκι, ο οποίος βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση αλλά αστόχησε.

Στο 30’ σε μια φάση διαρκείας στην άμυνα της Αυστρίας, το σουτ του Μπέντναρεκ αποκρούστηκε πάνω σε σώματα, αλλά ο Πιόντεκ από κοντά δεν αστόχησε, ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Η Πολωνία ανέλαβε τον έλεγχο του αγώνα στο τελευταίο τέταρτο του πρώτου ημιχρόνου, έχοντας όχι μόνο το γκολ αλλά και την πρωτοβουλία των κινήσεων.

Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε ισόπαλο 1-1. Οι Αυστριακοί μπήκαν δυνατά και προηγήθηκαν νωρίς, ωστόσο η Πολωνία κατάφερε να ισορροπήσει το παιχνίδι και να βρει το δρόμο προς την ισοφάριση.

Με πρωταγωνιστή τον Αρναούτοβιτς

Με την έναρξη του δεύτερο ημιχρόνου οι Αυστριακοί μπήκαν πιο δυνατά στο ματς και στο 55’ και είχαν μια εξαιρετική ευκαιρία, με τρομερή προβολή πάνω στο σουτ του Σάμπιτζερ.

Ότι δεν έκανε έκανε στην προηγούμενη φάση έγινε στο 67’ , όταν Αυστρία πήρε εκ νέου το προβάδισμα με γκολ του Μπάουμγκαρντνερ. Η φάση ξεκίνησε με ωραία ανάπτυξη, με τον Αρναούτοβιτς να αφήνει την μπάλα έξοχα και τον Μπάουμγκαρντνερ να έχει τον χώρο και τον χρόνο για να πλασάρει εύστοχα, πετυχαίνοντας το 2-1.

Οι Αυστριακοί συνέχιζαν να πιέζουν για να κλειδώσουν το ματς και τελικά το πέτυχαν στο 78’ όταν Ο Σάμπιτζερ εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια της άμυνας των Πολωνών, βγήκε τετ α τετ και ο Σέζνι τον ανέτρεψε. Την εσχάτη των ποινών ανέλαβε να εκτελέσει ο Αρναούτοβιτς, ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό 3-1.

Η τελευταία φάση του ματς έγινε στο 86′ και πάλι από την Αυστρία. ο Λάιμερ πέρασε τον Σέζνι, ωστόσο δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα της Πολωνίας.

Πολωνία – Αυστρία 1-3

Πολωνία (Πρόμπιερτζ): Σέζνι – Νταβίντοβιτς, Μπεντνάρεκ, Κίβιορ – Φρανκόφσκι, Σλιζ (75’ Γκροζίτσκι), Πιοτρόφσκι (46’ Μόντερ), Ζαλέφσκι, Ζιελίνσκι (86’ Ουρμπάνσκι)– Μπούκσα (60’ Σβιντέρσκι), Πιόντεκ (60’ Λεβαντόφσκι)

Αυστρία (Ράγκνικ): Πεντζ – Πος, Λίενχαρτ, Τράουνερ (58’ Ντάνσο), Μουένε (63’ Πρας) – Γκρίλιτς (46’ Βίμερ), Ζίβαλντ – Λάιμερ, Μπαουμγκάρντνερ (81’ Σμιντ), Σάμπιτζερ – Αρναούτοβιτς (81’ Γκρέγκοριτς)