Φωτογραφία: Intime

Euro 2024

Πολωνία – Ολλανδία 1-2: Λυτρωτής ο Βέγκχορστ για τους «Οράνιε»

16.06.24 | 17:53

Στο ματς που άνοιγε τον τέταρτο όμιλο του Euro, η Πολωνία και η Ολλανδία «μονομάχησαν» στο «Volksparkstadion» του Αμβούργου σε ένα ματς με πάρα πολλές χαμένες ευκαιρίες για τους «Οράνιε» οι οποίοι εν τέλει κατάφεραν να πάρουν τη νίκη με σκορ 2-1.

Οι Πολωνοί με τον Μπούκσα άνοιξαν το σκορ στο 16′, με τον Χάκπο περίπου ένα τέταρτο αργότερα να φέρνει το ματς στα ίσα, ενώ στα τελευταία λεπτά ο Βέγκχορστ έδωσε τη νίκη και τους τρεις βαθμούς στην ομάδα του.

Το ματς ξεκίνησε με τους Ολλανδούς να πιέζουν από την αρχή και να απειλούν με τους Χάκπο και Ρέιντερς στο πρώτο δεκάλεπτο.

Μπροστά στο σκορ οι Πολωνοί κόντρα στη ροή

Λίγα λεπτά αργότερα και συγκεκριμένα στο 16′, ο Ζιελίνσκι από εκτέλεση κόρνερ βρήκε τον Μπούκσα στη περιοχή και αυτός ανάμεσα σε δύο αμυντικούς των «Οράνιε» πήρε τη κεφαλιά και άνοιξε το σκορ για τους Πολωνούς.

Απάντησε ο Χάκπο

Οι Ολλανδοί συνέχισαν να σπαταλούν ευκαιρίες με τους Ντεπάι και Φαν Ντάικ, μέχρι που στη συμπλήρωση μισής ώρας παιχνιδιού ο Χάκπο με μακρινό σουτ που κόντραρε στους αμυντικούς της Πολωνίας νίκησε τον Σέζνι για το 1-1.

Το ματς συνεχίστηκε έως το ημίχρονο με φάσεις και για τους δύο αλλά χωρίς να αλλάζει το σκορ.

Το δεύτερο μέρος στο ξεκίνημα του δεν έμοιαζε τόσο με το πρώτο καθώς οι Ολλανδοί δημιούργησαν κάποιες ευκαιρίες αλλά τίποτα σπουδαίο.

Στη συμπλήρωση μιας ώρας παιχνιδιού οι Πολωνοί πήραν μέτρα στον αγωνιστικό χώρο και έφτασαν μέχρι τα καρέ του Φερμπρούχεν αλλά όσες φορές προσπάθησαν να τον νικήσουν αυτός ήταν σε ετοιμότητα.

Η «χρυσή» αλλαγή του Κούμαν

Στο 80′ ο Κούμαν πέρασε στο ματς τον Βέγκχορστ και αυτός τον δικαίωσε μόλις τρία λεπτά αργότερα καθώς μετά από τη πάσα του Άκε μέσα στη περιοχή, ο φορ της Χόφενχαϊμ με τη πρώτη του επαφή στο ματς έκανε το τελικό 2-1.

Πολωνία – Ολλανδία 1-2

Πολωνία (Μίκαλ Πρόμπιερτζ): Σέζνι, Σάλαμον, Μπέντναρεκ, Κίβιορ, Φρανκόφσκι, Ζιελίνσκι, Ρόμαντσουκ (54′ Σλις), Ζαλέφσκι, Ουρμπάνσκι( 54′ Σβιντέρσκι), Μπούκσα, Σ. Σιμάνσκι (46′ Μόντερ).

Ολλανδία (Ρόναλντ Κούμαν): Φερμπρούχεν, Ντάμφρις, Ντε Φράι, Φαν Ντάικ, Άκε, Σούτεν, Ρέιντερς, Φέρμαν, Σίμονς, Μέμφις (80′ Βέγκχορστ), Χάκπο (80′ Φριμπόνγκ).