Φωτογραφία: Intime

Euro 2024

Πορτογαλία – Σλοβενία 0-0 (3-0 πεν.): Ο «ανίκητος» Ντιόγκο Κόστα έστειλε τους Ίβηρες στους «8»

02.07.24 | 00:44

Η Πορτογαλία με ήρωα τον Ντιόγκο Κόστα, ο οποίος απέκρουσε 3 πέναλτι(!) και παρ’ ολίγον μοιραίο τον Κριστιάνο Ρονάλντο επικράτησε στα πέναλτι με 3-0 (0-0 κ.δ.) της Σλοβενίας και πήρε την τεράστια πρόκριση για τα προημιτελικά του Euro 2024.

Το παιχνίδι ήταν κακό ποιοτικά κι εξελίχθηκε σε ματς για… γερά νεύρα, με τον Κριστιάνο Ρονάλντο στο 105′ να χάνει πέναλτι και να ξεσπά σε κλάματα!

Στα προημιτελικά του σύνολο του Ρομπέρτο Μαρτίνεθ θα αντιμετωπίσει τη Γαλλία την Παρασκευή (5/7, 22:00).

Η υπεροχή της Πορτογαλίας δεν μετουσιώθηκε σε γκολ

Η Πορτογαλία είχε από την αρχή τα «ηνία» του αγώνα, κι έχασε την πρώτη ευκαιρία στο 4′. Ο Μπρούνο Φερνάντες έκανε καλή σέντρα, αλλά ο Λεάο δεν πρόλαβε να βάλει το πόδι του και να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα.

Ένα λεπτό αργότερα ο Ρούμπεν Ντίας έκανε καλό κοντρόλ, όμως το σουτ που επιχείρησε ήταν πολύ άστοχο.

Ο επιθετικός μονόλογος της ομάδας του Μαρτίνεθ συνεχίστηκε και στα επόμενα λεπτά. Στι 13′ ο Μπρούνο Φερνάντες πήρε την σέντρα του Μπερνάντο Σίλβα, έκανε την προβολή, ωστόσο η μπάλα έφυγε δίπλα από το δοκάρι του Όμπλακ.

Οι Σλοβένοι προσπάθησαν να ισορροπήσουν, χωρίς όμως να μπορέσουν να γίνουν απειλητικοί. Στο 31′ ο Ρονάλντο έπιασε την κεφαλιά μετά την ωραία σέντρα του Κανσέλο, με την μπάλα να καταλήγει στην αγκαλιά του Όμπλακ.

Ο αρχηγός των Πορτογάλων στο 34′ έκανε τρομερή εκτέλεση φάουλ, όμως το σουτ του κατέληξε ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του κίπερ των Σλοβένων. Τέσσερα λεπτά μετά ο CR7 εκτέλεσε νέο φάουλ από δύσκολη γωνία, αλλά η προσπάθειά του πήγε εκτός στόχου.

Η Σλοβενία βγήκε με αξιώσεις στην επίθεση με τον Σπόραρ στο 39′, όμως ο φορ του Παναθηναϊκού δεν μπόρεσε να βρει κάποιον συμπαίκτη του μέσα στην περιοχή. Έξι λεπτά αργότερα ο Σέσκο εξαπέλυσε δυνατό μακρινό σουτ, αλλά ο Ντιόγκο Κόστα μπλόκαρε σταθερά την μπάλα.

Η τελευταία φάση του πρώτου μέρους σημειώθηκε στο 45’+2′, όταν ο Παλίνια έκανε σουτ από το ύψος της περιοχής, με την μπάλα να βρίσκει στο κάθετο δοκάρι και να περνά άουτ.

Ούτε στο δεύτερο μέρος άλλαξε η κατάσταση

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με την Πορτογαλία και πάλι σε θέση επίθεσης. Ο Κανσέλο στο 48′ γύρισε στον Μπερνάντο Σίλβα, ο οποίος σούταρε άστοχα.

Τρία λεπτά αργότερα ο Σπόραρ βρέθηκε απέναντι από τον Ντιόγκο Κόστα, δίστασε όμως να σουτάρει και σπατάλησε την ευκαιρία. Στο 55′ ο Κριστιάνο εκτέλεσε φάουλ με πολύ δύναμη, ο Όμπλακ έδιωξε με μεγάλη δυσκολία.

Η ομάδα του Μαρτίνεθ συνέχισε σε ασκεί πίεση στην αντίστοιχη του Κεκ, με σκοπό να πετύχει το γκολ που θα την έβαζε μπροστά στο σκορ.

Ο Σέσκο στο 61′ προσπέρασε σε ταχύτητα τον Πέπε και βγήκε τετ α τετ με τον Ντιόγκο Κόστα, ωστόσο πλάσαρε πολύ άστοχα κι έχασε σπουδαία ευκαιρία για να προηγηθεί στο σκορ η Σλοβενία.

Στο 72′ ο αρχηγός των Πορτογάλων εκτέλεσε νέο φάουλ, με την μπάλα να καταλήγει και πάλι λίγο πάνω από τα δοκάρια του Όμπλακ.

Το σύνολο του Μαρτίνεθ βρισκόταν διαρκώς στα καρέ των Σλοβένων, ωστόσο κάθε προσπάθεια για λίγο δεν κατέληγε στα δίχτυα.

Ο Κριστιάνο Ρονάλντο στο 89′ βγήκε τετ α τετ μετά την κάθετη του Ζότα, με τον Όμπλακ να μπλοκάρει σταθερά το σουτ ου Πορτογάλου και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.

Ο Όμπλακ αρνήθηκε το γκολ στον Ρονάλντο

Η Σλοβενία στο 95′ έφτασε κοντά στο γκολ, με το σουτ του Βέρμπιτς να κοντράρει στον Πέπε και να καταλήγει κόρνερ.

Ένα λεπτό αργότερα το σουτ του Στάνκοβιτς έφυγε αρκετά εκτός εστίας του Ντιόγκο Κόστα.

Στο 103′ η Πορτογαλία κέρδισε πέναλτι. Ο Ζότα έπεσε στην περιοχή από μαρκάρισμα του Ντρούκσιτς και ο ρέφερι έδειξε την άσπρη βούλα. Ο Κριστιάνο Ρονάλντο ανέλαβε την εκτέλεση, όμως ο Όμπλακ έβαλε «στοπ» και κράτησε ανέπαφη την εστία του!

Ο Μπρούνο Φερνάντες στο 108′ εκτέλεσε φάουλ, ο Παλίνια έκανε την κεφαλιά και ο Όμπλακ έδιωξε σε κόρνερ.

Η Σλοβενία έχασε τεράστια ευκαιρία στο 115′ να βάλει τέλος στο παιχνίδι και να πάρει τη μεγάλη πρόκριση στα προημιτελικά. Ο Πέπε έκανε τραγικό λάθος, ο Σέσκο βγήκε μόνος του κόντρα στον Ντιόγκο Κόστα, με τον Πορτογάλο κίπερ να διώχνει με τα πόδια το σουτ που δέχθηκε!

Το παιχνίδι οδηγήθηκε στα πέναλτι, χωρίς να αλλάξει κάτι στο σκορ.