Ο Ρονάλντο πανηγυρίζει Φωτογραφία: Intime

Euro 2024

Πορτογαλία – Τσεχία 2-1: Ολική ανατροπή και αγχωτικό τρίποντο για τους Ίβηρες

18.06.24 | 23:55

Με ήρωα τον Κονσεϊσάο η Πορτογαλία έκανε την ολική ανατροπή στις καθυστερήσεις και νίκησε με 2-1 την Τσεχία.

Οι Τσέχοι είχαν ανοίξει το σκορ με το Προβόντ στο 62′, ωστόσο οι Πορτογάλοι ισοφάρισαν  άμεσα χάρη στο αυτογκόλ του Χράνατς στο 69′ και στο 90+1 ο Κονσεϊσάο έδωσε το μεγάλο τρίποντο στην ομάδα του.

Έβαλε «στοπ» ο Στάνεκ

Η Πορτογαλία ξεκίνησε δυναμικά τον αγώνα, προσπαθώντας να επιβάλει την κυριαρχία της από τα πρώτα λεπτά.

Στο 8ο λεπτό, ένας εκπληκτικός συνδυασμός και μια γλυκιά σέντρα από τον Λεάο στην περιοχή βρήκε τον Ρονάλντο, ο οποίος προσπάθησε να απειλήσει με  κεφαλιά αλλά η μπάλα  πέρασε έξω από τα δοκάρια. Στη συνέχεια, η Τσεχία ενισχύθηκε αμυντικά, κλείνοντας τους χώρους προς την περιοχή της.

Στο 22ο λεπτό, ο Ρούμπεν Ντίας έκανε ένα σουτ από απόσταση, αλλά ο αντίπαλος αμυντικός έστειλε τη μπάλα σε κόρνερ. Οι Τσέχοι προσπαθούσαν να κρατήσουν την κατοχή και αντιμετώπισαν έντονη πίεση από τους παίκτες της Πορτογαλίας, κάτι που καθιστούσε δύσκολη την επίθεση τους.

Στο 26ο λεπτό, ο Λεάο δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί μια από τις λίγες ευκαιρίες που είχε η Πορτογαλία στην αντεπίθεση, καθώς η μπάλα δεν έφτασε στον επιθετικό της Μίλαν. Στο 32ο λεπτό, μεγάλη ευκαιρία είχε ο Ρονάλντο, αλλά ο Στάνεκ απέκρουσε.

Στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου, στο 45+1ο λεπτό, ο Ρονάλντο είχε και πάλι νέα ευκαιρία, αλλά ο τερματοφύλακας των Τσέχων ήταν άλλη μια φορά εκεί για να τον σταματήσει.

Κόντρα στη ροή οι Τσέχοι – Απάντησαν οι Πορτογάλοι

Το δεύτερο μέρος του αγώνα ξεκίνησε με την Πορτογαλία να μπαίνει πιο δυνατά στο ματς. Η Τσεχία ανέβασε τις γραμμές της μερικά μέτρα πιο ψηλά σε σύγκριση με το πρώτο ημίχρονο, αλλά οι Πορτογάλοι εξακολουθούσαν να έχουν τον έλεγχο της μπάλας.

Στο 62ο λεπτό, η Τσεχία άνοιξε το σκορ κόντρα στη ροή του αγώνα. Στην πρώτη της ευκαιρία, ο Προβόντ με ένα άπιαστο μακρινό σουτ βρήκε το δοκάρι και από εκεί η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα, κάνοντας το 1-0. Η εξέλιξη αυτή έδωσε θάρρος στους Τσέχους, που έμπαιναν με περισσότερο πάθος σε κάθε διεκδίκηση της μπάλας.

Ωστόσο η απάντηση της Πορτογαλίας ήταν άμεση. Στο 69ο λεπτό, μετά από σουτ του Νούνο Μέντες, ο Στάνεκ απέκρουσε τη μπάλα πάνω στον Χράνατς, ο οποίος σημείωσε αυτογκόλ, γράφοντας το 1-1.

Στο 72ο λεπτό, ο Στάνεκ επενέβη ξανά, αυτή τη φορά διώχνοντας ένα δυνατό σουτ του Μπερνάρντο, κρατώντας την Τσεχία όρθια στον αγώνα

Οσο το ματς όδευε προς την ολοκλήρωση του, η Πορτογαλία πίεζε συνεχώς, ψάχνοντας το γκολ της νίκης. Τελικά στο 90+1 , η λύτρωση ήρθε από τον Κονσεϊσάο (γιο του Σέρτζιο Κονσεϊσάο), ο οποίος βρήκε το γκολ από κοντά μετά από τραγική απομάκρυνση του Χράνατς.

Πορτογαλία – Τσεχία 2-1

Πορτογαλία (Ρομπέρτο Μαρτίνεθ): Ντιόγο Κόστα, Νταλότ (63΄Ινάτσιο), Πέπε, Ρούμπεν Ντίας, Μέντες (90΄Νέτο), Κανσέλο (90΄Σεμέδο), Βιτίνια (90΄Κονσεϊσάο), Μπερνάρντο Σίλβα, Μπρούνο Φερνάντες, Ραφαέλ Λεάο (63΄Ζότα), Κριστιάνο Ρονάλντο

Τσεχία (Ιβάν Χάσεκ): Στάνεκ, Χόλες, Χράνατς, Κρέτσι, Τσουφάλ, Ντουντέρα, Σουλτς (79΄Σέβτσικ), Προβόντ (79΄Μπαράκ), Σούτσεκ, Κούχτα (60΄Λινγκρ), Σικ (60΄Σιτίλ)