Διεθνή

Primeira Liga: Ξύλο οπαδών της Τσάβες με παίκτες της Εστορίλ (vid)

21.04.24 | 21:43

Σκηνές που μόνο ποδοσφαιρικό αγώνα δεν θύμιζαν εκτυλίχθηκαν στο παιχνίδι της 30ής αγωνιστικής της Primeira Liga, ανάμεσα στην Τσάβες και στην Εστορίλ.

Οι γηπεδούχοι «καίγονταν» για τη νίκη, προκειμένου να μείνουν «ζωντανοί» στη μάχη της παραμονής, τέσσερις στροφές πριν το φινάλε, παρ΄ όλα αυτά το παιχνίδι τελείωσε ισόπαλο, με σκορ 2-2 και τους φιλοξενούμενους να μένουν με 9 παίκτες στις καθυστερήσεις!

Όλα έγιναν στον επιπλέον χρόνο που έδωσε ο διαιτητής για τη λήξη της αναμέτρησης.

Οπαδός της Τσάβες βλέποντας τον γκολκίπερ των φιλοξενούμενων να κάνει καθυστερήσεις, μπήκε στον αγωνιστικό χώρο κι επιτέθηκε στον Μαρσέλο Κάρνε! Ο πορτιέρε της Εστορίλ ανταπέδωσε και πιάστηκε στα χέρια με τον εισβολέα, γεγονός που προκάλεσε την έκρηξη της εξέδρας.

Φίλαθλοι μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο και τα πράγματα ξέφυγαν για λίγα λεπτά. Άνδρες της ασφάλειας απομάκρυναν τους εξαγριωμένους οπαδούς, ενώ ο διαιτητής απέβαλλε τον γκολκίπερ της Εστορίλ, αλλά και τον αμυντικό των φιλοξενούμενων, Αλβάρο (αμφότεροι έπαιξαν ξύλο με τους εισβολείς).

Οι γηπεδούχοι εκματαλλεύτηκαν το αριθμητικό τους πλεονέκτημα και κατάφεραν να «σώσουν την παρτίδα» στις καθυστερήσεις των καθυστερήσεων (2-2).