Πρόκριση στους «4» του Κυπέλλου Πιερίας ο Βατανιακός, 4-3 στα πέναλτι Φωτογραφία: ΓΑΣ Σβορώνου (Facebook)

Β Όμιλος

Πρόκριση στους «4» του Κυπέλλου Πιερίας για τον Βατανιακό

02.02.24 | 15:38

Το εισιτήριο για τα ημιτελικά του Κυπέλλου Πιερίας εξασφάλισε έστω και δύσκολα ο Βατανιακός.

Η ομάδα του Γιώργου Ποτουρίδη, μετά την ήττα με 2-1 από τους Πόντιους Κατερίνης ισοφάρισε το σκορ του πρώτου ματς και το 2-1 πήγε το ματς στην παράταση.

Για την ομάδα του Βατάν, στο πρώτο μέρος σκόραραν οι Δ. Ανανιάδης και Μιτακίδης, με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν σε 2-1 στο δεύτερο και να στέλνουν την… παρτίδα στο έξτρα ημίωρο της παράτασης. Εκεί όπου οι γηπεδούχοι είχαν δοκάρι με τον Χρήστο Ανανιάδη.

Τα πέναλτι

Στη διαδικασία των πέναλτι, το 4-3 για τον Βατανιακό ήρθε χάρη στις εύστοχες εκτελέσεις των Δαλαμήτρα, Δ. Ανανιάδη, Δαδάκου και Λιόλιου. Για τους νικητές αστόχησε ο Μιτακίδης, ενώ δυο χαμένα πέναλτι είχαν οι Πόντιοι, με την τρίτη εκτέλεση να περνά άουτ και την τελευταία να αποκρούεται από τον γκολκίπερ Τσιλεγκερίδη.

*Στα ημιτελικά του θεσμού έχουν προκριθεί ΓΑΣ Σβορώνου, Εθνικός Ν. Κεραμιδίου (επίσης από τη Γ΄ Εθνική), και Ακαδημία Πλαταμώνα (μόνη ομάδα του τοπικού).