Φωτογραφία: ΣΦΚ Πιερικός 1961

Β Όμιλος

Πρόκριση στους «4» του Κυπέλλου Πιερίας ο Σβορώνος, 2-1 τον Πιερικό στην παράταση

01.02.24 | 14:21

Νικηφόρο ήταν το ντεμπούτο του Δημήτρη Παυλίδη στον πάγκο του Σβορώνου, αφού ο ΓΑΣ κέρδισε 2-1 τον Πιερικό και πήρε το εισιτήριο για τους «4» του Κυπέλλου Πιερίας.

Οι «κιτρινόμαυροι» εκμεταλλεύτηκαν την έδρα τους και μετά την ισοπαλία του πρώτου ημιτελικού και συνεχίζουν στο θεσμό.

Το 1-1 ήταν το σκορ του 90λεπτου, με τον Δεμηρτζόγλου στο 8΄ να βάζει μπροστά στο σκορ τους γηπεδούχους. Στο 63΄ ο νεοαποκτηθείς Γιώργος-Μιχάλης Κούλαλης ισοφάρισε σε 1-1 με κοντινή προβολή για την ομάδα του Νίκου Θεοδοσιάδη.

Στο 120+4΄, σε… νεκρό χρόνο, ο Σβορώνος με «buzzer beater» έφτασε στο 2-1 με λυτρωτή τον Νίκο Κυπαρίσση. Ο πρώτος σκόρερ των πρωτοπόρων στο πρωτάθλημα με δυνατό σουτ «τιμώρησε» την αδράνεια στην αντίπαλη άμυνα, με την ομάδα του να αποφεύγει την ύστατη ώρα την ψυχοφθόρο διαδικασία των πέναλτι.

Κόμβος η αποβολή Μυρωτή

Καταλυτική για την τελική έκβαση ήταν η αποβολή του Μυρωτή για τους «μελανόλευκους», στο 72΄ με δεύτερη κίτρινη.

Τις περισσότερες ευκαιρίες συγκριτικά έχασε ο Σβορώνος, με τον Πιερικό να απειλεί από την πλευρά του στο 105΄ με τον Ματζαλάκου.

Σβορώνος-Πιερικός 2-1 παρ. (1-1 κ.δ.)

Σβορώνος (Δημήτρης Παυλίδης): Ζωγράφος, Κωτσιόπουλος, Φυτόπουλος, Καραγκούνης, Βούλγαρης (81’ Πάνος), Μυστρίδης (81’ Δημηνάς, 90’ Ξυδούς), Κοντοθανάσης, Δεμηρτζόγλου (77’ Δρόσος), Λάμπογλου (63’ Κυρτέγος), Χαρτσιάς (63’ Χατζής), Κυπαρίσσης.

Πιερικός (Νίκος Θεοδοσιάδης): Τσακνάκης, Δεληγιάννης, Μακρίδης, Μαυρίδης (83’ Κωνσταντινίδης), Χατζηκωνσταντίνου, Μυρωτής, Κούλαλης, Μπαλτάς (109’ Κατσαβάκης), Φράγκος (83’ Ματζαλάκου), Χατζηπουργάνης (109’ Κατσιαμήτας), Στραβογιάννης (101’ Καλαϊτζής).

Δείτε τις φωτο του ΓΑΣ Σβορώνου (Facebook)