UEFA EUROPA CONFERENCE LEAGUE

Προκρίθηκαν Άστον Βίλα, Φιορεντίνα και περιμένουν (vids)

18.04.24 | 22:38

Στα δύο ματς του UEFA Europa Conference League τα όποια ξεκίνησαν στις 19:45, η Άστον Βίλα απέκλεισε τη Λιλ στα πέναλτι (4-3) μετά το 2-1 των 120 λεπτών και η Φιορεντίνα δυσκολεύτηκε κόντρα στη Βικτόρια Πλζεν αλλά τελικά την απέκλεισε στη παράταση με 2-0 και αμφότερες περιμένουν τα αποτελέσματα στο Φενέρμπαχτσε – Ολυμπιακός και στο ΠΑΟΚ – Κλαμπ Μπριζ, αντίστοιχα, για να μάθουν τους αντιπάλους τους στα ημιτελικά.

Η Λιλ προηγήθηκε από νωρίς με τον Γιαζίτσι στο 15′ φέρνοντας το ζευγάρι στα ίσα μετά τη νίκη της Άστον Βίλα στο πρώτο ματς με 2-1. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να πιέζουν και εν τέλει στο 67′ ο Αντρέ με κεφαλιά έκανε το 2-0. Στα τελευταία λεπτά του παιχνιδιού οι φιλοξενούμενοι βρήκαν το γκολ που έστειλε το ματς στη παράταση, με τον Κας στο 87′. Στη παράταση το σκορ δεν άλλαξε, με την Άστον Βίλα ν παίρνει τελικά τη πρόκριση στα πέναλτι με σκορ 4-3.

Στο άλλο ματς, το 0-0 ανάμεσα σε Φιορεντίνα και Βικτόρια Πλζεν δεν άλλαξε μέχρι το τέλος της κανονικής διάρκειας, παρά την υπεροχή των Ιταλών και τις πολλές ευκαιρίες τους, και σε συνδυασμό με το ίδιο σκορ του πρώτου ματς, το παιχνίδι οδηγήθηκε στη παράταση. Στο 67′ οι φιλοξενούμενοι έμειναν με δέκα παίκτες καθώς ο Καντού αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα. Στα πρώτα λεπτά της παράτασης οι παίκτες του Βιτσέντζο Ιταλιάνο κατάφεραν να βρουν το γκολ που έψαχναν σε όλο το ματς, με τον Γκονζάλεζ, ενώ στο 108′ ο Μπιράγκι διαμόρφωσε το τελικό 2-0.