Πρωταθλητής και με τη Β' ομάδα ο ΠΑΟΚ!

Ποδόσφαιρο Γυναικών

Πρωταθλητής και με τη Β’ ομάδα ο ΠΑΟΚ (video)

01.06.24 | 22:43

Πρωταθλητής Ελλάδος του 10ου ομίλου της Γ΄ Εθνικής αναδείχθηκε ο ΠΑΟΚ Β’, ο οποίος στον τελικό των μπαράζ των Β’ ομάδων Ποδοσφαίρου γυναικών, επικράτησε τις Νέες Εργοτέλη Β’ με 5-0, στο Γήπεδο Νέας Μάκρης, στην Αθήνα.

Ο «δικέφαλος» του Βορρά πέτυχε δύο γρήγορα τέρματα στο 2ο και 6ο λεπτό, με γκολ της Βλαχονικολή. Ο ΠΑΟΚ Β’ συνέχισε να είναι κυρίαρχος στον αγωνιστικό χώρο, δημιουργώντας φάσεις και ελέγχοντας τον ρυθμό του παιχνιδιού.

Με ένα άκρως δυναμικό ξεκίνημα δευτέρου ημιχρόνου η Ασκαρίδου στο 47ο λεπτό έκανε το 3-0, ενώ η Βλαχονικολή πέτυχε χατ-τρικ για το 4-0 στο 49ο λεπτό.

Στο 81ο λεπτό η Κώττη με απευθείας εκτέλεση φάουλ έκανε το 5-0, σκορ το οποίο ήταν και τελικό για την αναμέτρηση.

Μετά την κατάκτηση του πρωταθλήματος και του κυπέλλου από τη πρώτη γυναικεία ομάδα, ήρθε και ο τρίτος τίτλος από την δεύτερη, επιβεβαιώνοντας την καλή δουλειά που κάνει ο ΠΑΟΚ τόσο στο τμήμα γυναικών, όσο και στις ακαδημίες.