Ρεάλ Μαδρίτης πανηγυρισμοί Φωτογραφία: X - Real Madrid C.F. @realmadrid

Ισπανία

Ρεάλ Μαδρίτης – Μπαρτσελόνα 3-2: Μετά τη Σίτι αποκαθήλωσε και την Μπαρτσελόνα (vid)

22.04.24 | 00:10

Λίγα 24ωρα μετά την αποκαθήλωση της Μάντσεστερ Σίτι (κατόχου μέχρι πρότινος του Champions League), η Ρεάλ Μαδρίτης έκανε το ίδιο και στην Μπαρτσελόνα (περυσινή πρωταθλήτρια Ισπανίας) και με το τελικό 3-2 στο Clasico, έξι αγωνιστικές πριν το φινάλε προβάρει το στέμμα της LaLiga.

Η ομάδα του Κάρλο Αντελότι, όχι μόνο άντεξε στα δύο προβαδίσματα της Μπάρτσα και βρήκε τις απαντήσεις στα γκολ που δέχτηκε, αλλά κατάφερε στις καθυστερήσεις να φέρει τα πάνω κάτω με το μεγάλο της αστέρι στην τρέχουσα σεζόν, Τζουντ Μπέλινγχαμ.

Έξι αγωνιστικές πριν από το φινάλε της σεζόν οι «μερένγκες» με την αποψινή τους νίκη στη «ματσάρα» του «Μπερναμπέου» για την 32η αγωνιστική αύξησαν τη διαφορά από τους «μπλαουγκράνα» στο +11 κι όπως γίνεται αντιληπτό μόνο εάν «αυτοκτονήσουν» θα χάσουν τον τίτλο στο ισπανικό πρωτάθλημα.

Προβάδισμα η Μπάρτσα, άμεση «απάντηση» της Ρεάλ

Πιο αποφασισμένη μπήκε στον αγωνιστικό χώρο η Μπαρτσελόνα, η οποία αφού αξιοποίησε την ανωτερότητά της μόλις στο 6′  με την κεφαλιά του Κρίστενσεν  (1-0).

Οι Καταλανοί χάρηκαν το προβάδισμά τους μόλις 12 λεπτά, καθώς στο 18′  η Ρεάλ ισοφάρισε (1-1) με το πέναλτι του Βινίσιους, που κέρδισε δύο λεπτά νωρίτερα ο Βάθκεθ από μαρκάρισμα του Κουμπαρσί.

Η Μπαρτσελόνα συνέχισε να προκαλεί προβλήματα στην άμυνα των «μερένγκες» και στο 30′  «άγγιξε» το 1-2 με απευθείας εκτέλεση κόρνερ.

Οι «μπλαουγκράνα» υποστήριξαν ότι η μπάλα είχε περάσει την γραμμή, ωστόσο, το VAR που εξέτασε την φάση απεφάνθη ότι ο Λούνιν πρόλαβε να διώξει πριν περάσει ολόκληρη τη γραμμή της εστίας του.

Μπήκε, σκόραρε ο Λόπες

Ο Τσάβι στη διάρκεια της ανάπαυλας αποφάσισε να βγάλει από το ματς τον σκόρερ του πρώτου γκολ της ομάδας του (Κρίστενσεν) και να βάλει στην θέση του τον 20χρονο Ισπανό μέσο, Φερμίν Λόπες.

Είκοσι λεπτά μετά (70′ ) ο νεαρός δικαίωσε τον προπονητή του πετυχαίνοντας το 2-1 για την Μπάρτσα, παίρνοντας το «ριμπάουντ» μετά την προσωρινή απόκρουση του Λούνιν στο σουτ του Γιαμάλ.

Δεν την άφησε να πανηγυρίσει και στο φινάλε «μίλησε» ο Μπέλινγχαμ

Στο πρώτο μέρος η Ρεάλ χρειάστηκε 12 λεπτά για ν’ αντιδράσει στο προβάδισμα της Μπαρτσελόνα.

Στο δεύτερο της έφταναν μόλις τρία, καθώς στο 73ο λεπτό από ασίστ του Βινίσιους, ο Λούκας Βάθκεθ ισοφάρισε για δεύτερη φορά για λογαριασμό της «βασίλισσας» (2-2).

Κι ενώ όλα έδειχναν… ισοπαλία, στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ήρθε ο Τζουντ Μπέλινγχαμ να σκοράρει από ασίστ του Βάθκεθ και να στείλει στον… έβδομο ουρανό τους οπαδούς της Ρεάλ Μαδρίτης και την ομάδα του στο +11 από την αποψινή της αντίπαλο.

Δείτε τους πανηγυρισμούς του Άγγλου διεθνή άσου μετά το γκολ της νίκης που πέτυχε στο 90΄+1

Ρεάλ Μαδρίτης – Μπαρτσελόνα 3-2

Ρεάλ Μαδρίτης (Αντσελότι): Λούνιν, Βάθκεθ, Τσουαμενί, Ρίντιγκερ, Καμαβινγκά (71′  Φραν Γκαρθία), Βαλβέρδε, Μόντριτς, Κρόος (72′  Ντίαθ), Μπέλιγχαμ, Ροντρίγκο (74′  Μιλιτάο), Βινίσιους (82′  Χοσέλου)

Μπαρτσελόνα (Τσάβι): Τερ Στέγκεν, Κουντέ, Αραούχο, Κουμπαρσί, Κανσέλο, Γκιουντογκάν, Κρίστενσεν (46′  Λόπες), Ντε Γιονγκ (45’+7 Πέδρι), Γιαμάλ, Λεβαντόβσκι (64′ Φεράν Τόρες), Ραφίνια (64′ Ζοάο Φέλιξ)