Φωτογραφία: X/UEFA Champions League

UEFA CHAMPIONS LEAGUE

Ρεάλ Μαδρίτης – Μάντσεστερ Σίτι 3-3: Υπερθέαμα όπως μόνο το Champions League χαρίζει

09.04.24 | 23:55

Η Ρεάλ Μαδρίτης υποδέχτηκε την Μάντσεστερ Σίτι στο «Σαντιάγο Μπερναμπέου» για τον πρώτο αγώνα των προημιτελικών του UEFA Champions League, με τις δύο ομάδες να μας προσφέρουν ένα από τα πιο «τρελά» και ωραία ματς της χρονιάς, το οποίο έληξε 3-3.

Καταιγιστικός ρυθμός στο πρώτο ημίχρονο

Το παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικά για τους φιλοξενούμενους καθώς μόλις στο 2′, ο Μπερνάρντο Σίλβα με πανέξυπνη εκτέλεση φάουλ νίκησε τον Λούνιν και έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του.

Η χαρά των παικτών του Γκουαρντιόλα, ωστόσο, δεν κράτησε για πολύ καθώς δέκα λεπτά αργότερα, ο Καμαβινγκά βρήκε χώρο για να σουτάρει, με την μπάλα να αλλάζει πορεία στο σώμα του Ρουμπέν Ντίας και να καταλήγει στα δίχτυα για το 1-1.

Η «βασίλισσα», βέβαια, δεν σταμάτησε εκεί και στο 14′, μόλις δύο λεπτά μετά την ισοφάριση του σκορ, ο Βινίσιους βρήκε τον Ροντρίγκο στην αντεπίθεση με το πλασέ του δεύτερου κόντραρει όσο πρέπει στον Ακάντζι για να ξεγελάσει τον Ορτέγκα και να γίνει το 2-1.

Μετά το καταιγιστικό πρώτο εικοσάλεπτο τους ματς, ο ρυθμός του παιχνιδιού δεν έπεσε αλλά οι φάσεις και για τους δύο μειώθηκαν, με την Μάντσεστερ Σίτι να έχει την κατοχή της μπάλας και την Ρεάλ Μαδρίτης να προσπαθεί να απειλήσει στις αντεπιθέσεις.

Αρνήθηκαν και οι δύο να χάσουν

Η πρώτη καλή ευκαιρία στο δεύτερο μέρος ήταν για την Ρεάλ Μαδρίτης, με τον Βινίσιους να μην μπορεί να νικήσει τον Ορτέγκα, σημαδεύοντας ψηλά.

Οι παίκτες του Γκουαρντιόλα είχαν σε μεγάλο ποσοστό την κατοχή της μπάλας, προσπαθώντας με υπομονή να δημιουργήσουν ευκαιρίες, και εν τέλει στο 66′ ο Φόντεν με ένα πολύ ωραίο σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή, ισοφάρισε σε 2-2.

Όπως το έκαναν οι γηπεδούχοι στο πρώτο μέρος, έτσι το έκαναν οι φιλοξενούμενοι στο δεύτερο, καθώς λίγα λεπτά αργότερα ο Γκβαρντιόλ με ένα εξίσου πανέμορφο γκολ έκανε το 3-2 για την Μάντσεστερ Σίτι, ολοκληρώνοντας την ανατροπή στην ανατροπή.

Δεν σταμάτησαν να προσφέρουν θέαμα οι δύο ομάδες και στο 79′ η «βασίλισσα» έκανε το τελικό 3-3, με τον Βαλβέρδε να πετυχαίνει και αυτός ένα πολύ όμορφο γκολ.

Ρεάλ Μαδρίτης – Μάντσεστερ Σίτι 3-3

Ρεάλ Μαδρίτης (Κάρλο Αντσελότι): Λούνιν, Καρβαχάλ, Τσουαμενί, Ρούντιγκερ, Μεντί, Καμαβινγκά, Κρόος (71’ Μόντριτς), Βαλβέρδε, Μπελιγχαμ, Ροντρίγκο (71’ Μπραχίμ Ντίαθ), Βινίσιους (86’ Χοσέλου)

Μάντσεστερ Σίτι (Πεπ Γκουαρντιόλα): Ορτέγκα, Στόουνς, Ρουμπέν Ντίας, Γκβάρντιολ, Ακάντζι, Ρόδρι, Κόβατσιτς, Φόντεν (87’ Χουλιάν Άλβαρες), Μπερνάρντο Σίλβα, Γκρίλις, Χάαλαντ