Πολύ καλή παρουσία των «ερυθρόλευκων» απέναντι στου Ρωμαίους στο τελευταίο φιλικό επί ιταλικού εδάφους Φωτογραφία: Intime

Ρόμα – Ολυμπιακός 1-1: Άκρως ανταγωνιστικοί οι Πειραιώτες… με «ηγετική» εμφάνιση Βέλντε

03.08.24 | 19:50

Στο τελευταίο φιλικό επί ιταλικού εδάφους ο Ολυμπιακός ήταν πολύ ανταγωνιστικός απέναντι στην Ρομά και ήρθε ισόπαλος με 1-1.

Οι «ερυθρόλευκοι» σε ένα ακόμη παιχνίδι έδειξαν πως βρίσκονται σε πολύ καλή κατάσταση, με τον Μεντιλίμπαρ να δοκιμάζει πράγματα, να παίρνει πολλά από πολλούς και να μένει ευχαριστημένος με την απόδοση αρκετών ποδοσφαιριστών, με τον Βέλντε να ξεχωρίζει.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με την Ρόμα να κυκλοφορεί τα πρώτα λεπτά την μπάλα και τον Ολυμπιακό να κλείνει καλά τους χώρους, με συνέπεια να μην σημειώνεται κάτι αξιοσημείωτα στα πρώτα δέκα λεπτά της αναμέτρησης.

Άτσαλο μαρκάρισμα του Ορτέγκα

Με την συμπλήρωση ενός τετάρτου στο παιχνίδι οι Ιταλοί κέρδισαν ένα πέναλτι, ύστερα από το μαρκάρισμα του Ορτέγκα στον Έιμπραχαμ. Δεν φάνηκε καθαρά από το ριπλέι εάν υπάρχει παράβαση.

Στην εκτέλεση πήγε ο Πελεγκρίνι και βρήκε στόχο με τον Τζολάκη να πέφτει σωστά κάτω αριστερά να ακουμπάει την μπάλα, αλλά αυτή του έφυγε και κατέληξε στα δίχτυα.

Προειδοποίησε ο Ολυμπιακός

Τρία λεπτά αργότερα οι «ερυθρόλευκοι» έχασαν καλή ευκαιρία για να φέρουν τον αγώνα στα ίσα. Όλα ξεκίνησαν από τον ωραίο ελιγμό του τον Βέλντε, που έπιασε ένα δυνατό σουτ από θέση μέσα αριστερά, με τον Σβίλαρ να αποκρούει.

Με το «ίδιο νόμισμα»

Στο 21΄οι Πειραιώτες κέρδισαν και αυτοί πέναλτι σε μαρκάρισμα του Τσέλικ στον Βέλντε

Την εκτέλεση ανέλαβε ο Ροντινέι ευστοχώντας από την άσπρη βούλα. Ωραία εκτέλεση από τον αρχηγό του Ολυμπιακού στη δεξιά γωνία του Σβιλαρ που έπεσε σωστά αλλά δεν μπόρεσε να αποκρούσει.

Ο Ολυμπιακός ανέβηκε πολύ πιέζοντας πολύ ψηλά με συνέπια να κλέβει πολλές μπάλες και να αναγκάζει σε πολλά λάθη την Ρόμα.Τσικίνιο και Κωστούλας έκαναν εξαιρετική δουλειά και έκλειαν όλες τις διαθέσιμες επιλογές του Σβίλαρ και των αμυντικών.

Παρά λίγο να το φέρει «τούμπα»

Δύο λεπτά πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου ο Ολυμπιακός έφτασε κοντά στην ανατροπή του σκορ.

Η φάση ξεκίνησε μετά από την εξαιρετική ενέργεια από τον Μπάκουλα που πάσαρε την κατάλληλή στιγμή στον Κωστούλα αλλά το πλασέ βρήκε στα σώματα τους.

Στην συνέχεια της φάσης ο Έλληνας φορ είχε νέα ευκαιρία με πλασέ που πήγε άουτ.

Αρκετά καλό πρώτο ημίχρονο από τον Ολυμπιακό, ο οποίος δεν άφησε τη Ρόμα να επιβάλλει τον ρυθμό της και θα μπορούσε να έχει βρει και δεύτερο τέρμα.

Πολλές αλλαγές για του Ρωμαίους

To δεύτερο ημίχρονο άρχισε με τους γηπεδούχους να πραγματοποιούν αρκετές αλλαγές στο σχήμα τους και τον Ολυμπιακό να γυρίζει στο γήπεδο με τους ίδιους έντεκα.

Οι Πειραιώτες συνέχισαν ορεξάτοι με τους «μικρούς» να δείχνουν μεγάλο ζήλο να δείξουν στο Ισπανό προπονητή.

Η πρώτη φάση για τον Ολυμπιακό ήρθε στο 55 λεπτό.Ύστερα από ωραία ατομική ενέργεια από τον Μπακούλα, ο οποίος δοκιμάζει και το πόδι του εκτός περιοχής, με τον Σβίλαρ να μπλοκάρει.

Ο Βέλντε έδειξε με το… καλημέρα πόσο επιδραστικός είναι στο πλάνο του Μεντιλίμπαρ. Είναι ένας εξτρέμ που βοηθάει ανασταλτικά και έχει σημαντική παρουσία στην επιθετική γραμμή. Αυτό φαίνεται και από το γεγονός ότι μέχρι στιγμής μετράει ένα γκολ και ένα κερδισμένο πέναλτι σε 1,5 φιλικό.

Άτυχος ο Βέλντε

Στο 74 λεπτό οι «ερυθρόλευκοι» άγγιξαν το 2-1 άλλα η τύχη δεν ήταν με το μέρος τους.

Όλα ξεκίνησαν μετά την ωραία ενέργεια από τον  Μπιέλ από τα δεξιά γέμισε στην περιοχή, ο Κωστούλας δεν κατάφερε να πάρει την κεφαλιά, κάτι που έκανε ο Βέλντε, με την μπάλα να μην του κάνει το χατίρι και να βρίσκει στο στο δοκάρι.

Ρόμα – Ολυμπιακός 1-1

Ολυμπιακός: Τζολάκης, Ορτέγκα, Μπιανκόν, Πιρόλα, Βέλντε, Μπιέλ, Τσικίνιο, Ροντινέι, Μπακούλας, Ντόη, Κωστούλας

Ρόμα: Σβίλαρ, Τσελίκ, Μαντσίνι, Εντικά, Ανχελίνο, Κριστάντε, Λε Φέε, Πελεγκρίνι, Σουλέ, Άμπραχαμ, Ζαλέβσκι.