Οι Ολλανδοί δεν συνάντησαν κανένα πρόβλημα και πέρασαν εύκολα στους «16» της διοργάνωσης Credits: Screenshot Teaser Glomex

Euro 2024

Ρουμανία-Ολλανδία 0-3: Ο Χάκπο έστειλε τους «Οράνιε» στους «8»

02.07.24 | 20:54

Η Ολλανδία επικράτησε με 3-0 απέναντι στους «μαχητικούς» Ρουμάνους και προκρίθηκε στα προημιτελικά του EURO 2024.

Οι «οράνιε» θα περιμένουν λίγο για να μάθουν τον αντίπαλό τους, ο οποίος θα βγει από την βραδινή αναμέτρηση της Αυστρίας με την Τουρκία.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να μπαίνουν στον αγωνιστικό χώρο συντηρητικά προσπαθώντας να αντιληφθούν το παιχνίδι του αντιπάλου.

Οι Ρουμάνοι στα πρώτα δέκα λεπτά παραμέναν ψηλά στο γήπεδο και προκάλεσαν πολλά προβλήματα στην κυκλοφορία των «Οράνιε».

Η πρώτη προειδοποίηση των Ρουμάνων

Με την συμπλήρωση του πρώτου τετάρτου στο αγώνα οι Ρουμάνοι έφτασαν κοντά στον ανοίξουν το σκορ.

Ύστερα από την τρομερή κάθετη στην πλάτη της άμυνας της Ολλανδίας, ο Ντράγκους βγήκε σε θέση τετ-α-τετ αλλά υπό την πίεση του Φαν Ντάικ δεν μπόρεσε να κάνει τελική.

Ένα λεπτό αργότερα ξανά οι τυπικά γηπεδούχοι απείλησαν, μετά την ωραία κίνηση του Μαν που κινήθηκε περιμετρικά της περιοχής, αλλά το σουτ του έφυγε λίγο πάνω από τα δοκάρια.

Αρκετά ισορροπημένο το ξεκίνημα του αγώνα, με τη Ρουμανία να κοιτάει στα μάτια τους Ολλανδούς.

Κόντρα στην ροή ο Χάκπο έβαλε μπροστά τους «Οράνιε»

Οι Ολλανδοί στην πρώτη τους κλασική ευκαιρία άνοιξαν το σκόρ στον αγώνα. Όλα ξεκίνησαν από την πολύ όμορφη ανάπτυξη από τους Οράνιε με τη μπάλα να καταλήγει στον Χάκπο στα αριστερά και ο τελευταίος με δυνατό σουτ στην κλειστή γωνία βρήκε δίχτυα για το 1-0.

Ένα γκολ για τους Ολλανδούς κόντρα στη ροή του αγώνα.

Κοντά στο 2-0 με τον Ντε Βράι

Οι «οράνιε» πέντε λεπτά αργότερα έφτασαν κοντά στο 2-0. Μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Ντε Βράι πήρε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε ξυστά από την εστία του Νίτσα.

Οι κινήσεις του Σιμόνς στον άξονα προκαλούν συνεχή ρήγματα στην ανασταλτική λειτουργία των Ρουμάνων, όπως και τα ανεβάσματα του Ντάμφρις από τη δεξιά πτέρυγα. Η φούρια της Ρουμανίας στο πρώτο τέταρτο έχει σβήσει για τα καλά μετά το γκολ του Χάκπο.

Μοιραίος ο Σιμόνς στο φινάλε του ημιχρόνου

Το σύνολο του Κούμαν δεν μπόρεσε να διπλασιάσει τα τέρματα του λίγο πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Ο Σιμόνς υποδέχθηκε τη μπάλα ολομόναχος στο πέναλτι, καθυστέρησε όμως σε… εντυπωσιακό βαθμό και οι Ρουμάνοι πρόλαβαν να του κλείσουν τον χώρο.

Τεράστια ευκαρία από τον Ντεπάι

Κι όμως…. το έχασε ο Ντεπάι. Μετά από γύρισμα στην περιοχή οι κόντρες ευνόησαν τον Ολλανδό, όμως η προβολή του απομακρύνθηκε από την άμυνα των Ρουμάνων ενώ η μπάλα είχε πορεία προς το τέρμα.

Δεν πτοήθηκαν όμως οι «Οράνιε» και πέντε λεπτά αργότερα στάθηκα άτυχοι, αφού μετά την εκτέλεση του κόρνερ, ο Φαν Ντάικ πήρε την κεφαλιά, με την μπάλα να σταματάει στο δοκάρι της εστίας του Νίτσα.

Ο Χάκπο προειδοποίησε

Με την συμπλήρωση μίας ώρας παιχνιδιού ο επιθετικός της Λίβερπουλ (Χάκπο) υποδέχθηκε τη μπάλα πίσω από το κέντρο, πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του, αλλά το μακρινό του σουτ εξουδετερώθηκε από τον Νίτα.

Δύο λεπτά αργότερα οι Ολλανδοί βρήκαν το 2-0 πάλι με τον Χάκπο αλλά ακυρώθηκε για οφσάιντ.

Ο Χάκπο σκόραρε με προβολή μετά από φάση διαρκείας, αλλά το γκολ θα ελέγχθηκε από το VAR με τον ποδοσφαιριστή της Λίβερπουλ να είναι εκτεθειμένος.

Τρομερός Χάκπο…μοίρασε το 2-0

Στο 83 λεπτό οι Ολλανδοί καθάρισαν το παιχνίδι.

Ο Χάκπο με τρομερό τρόπο περνά πάνω στην γραμμή τον Ντράγκουσιν και κρατά εντός γηπέδου την μπάλα πριν βγει άουτ, γυρίζει στον Μάλεν και αυτός εξ επαφής σκοράρει επί της ουσίας σε κενή εστία για το 2-0.

Τρομερό τελείωμα του Μάλεν

Η ομάδα του Κούμαν βγήκε στην επίθεση και ο Μάλεν μετά από πολύ ωραία ατομική ενέργεια έκανε το σουτ για το 3-0.

Ρουμανία-Ολλανδία 0-3

Ρουμανία (Εντι Ιορντανέσκου): Νίτα, Ράτιου, Ντραγκούσιν, Μπούρτσα, Μόγκος (38′ λ.τρ. Ρακοβιτάν), Μ. Μάριν (72′ Τσιτσαλντάου), Μαν, Στάντσιου (88′ Ολάρου), Ρ. Μάριν, Χάτζι (72′ Αλιμπεκ), Ντράγκους (72′ Μιχάιλα)

Ολλανδία (Ρόναλντ Κούμαν): Φερμπρούχεν, Ντάμφρις, Ντε Φράι, Φαν Ντάικ, Άκε (69′ Φαν ντε Φεν), Σχάουτεν (69΄ Φέερμαν), Σίμονς, Ρέιντερς, Μπερχβάϊν (46′ Μάλεν), Ντεπάι (90’+2 Μπλιντ), Χάκπο (84΄ Βέγκχορστ)