ΕΠΣ Κιλκίς: Σε μπαράζ Κιλκισιακού με Πολύκαστρο ξεκαθαρίζει ο τίτλος Φωτογραφία: Α.Ο. ΚΙΛΚΙΣΙΑΚΟΣ (Facebook)

Τοπικά

Σε μπαράζ Κιλκισιακού με Πολύκαστρο ξεκαθαρίζει ο τίτλος στην ΕΠΣ Κιλκίς

24.03.24 | 16:41

Έπεσε η αυλαία στην κανονική περίοδο στην Α’ κατηγορία ΕΠΣ Κιλκίς, ο τίτλος της οποίας θα κριθεί σε αγώνα μπαράζ.

Ο Κιλκισιακός, που σταθερά ήταν πρώτος, κέρδισε την τελευταία αγωνιστική με 5-0 τον Εθνικό Αξιούπολης (3-0 το ημίχρονο), έχοντας σε 22 ματς συνολικά 20 νίκες και μόνο 1 ήττα (από το Πολύκαστρο) και 1 ισοπαλία (με Πάικο Γουμένισσας).

Είχε την καλύτερη επίθεση με 93 γκολ ενεργητικό και καλύτερη άμυνα με 7 γκολ παθητικό. Πρώτος σκόρερ ήταν ο επιθετικός των «κυανέρυθρων», Γιώργος Τσολακίδης, συνολικά στο πρωτάθλημα με 19 γκολ.

Βεβαίως, πρωταθλήτρια δεν ανακηρύχθηκε ακόμα η ομάδα του Χρήστου Ζαρογιάννη, αφού δεν μπόρεσε να εξασφαλίσει διαφορά άνω των 5 βαθμών από τη δεύτερη θέση.

Έτσι, ο Κιλκισιακός θα δώσει μονό μπαράζ στην έδρα του με τη δεύτερη ΑΕ Πολυκάστρου (61-57 οι βαθμοί για τους δυο πρώτους), που τερματίζει 4 βαθμούς πίσω. Η ημερομηνία δεν ορίστηκε ακόμη από την Ένωση, ενώ οι δυο ομάδες έχουν περάσει και στον τελικό, όπου θα διεκδικήσουν και το τοπικό Κύπελλο.

«Συγχαίρουμε τους ποδοσφαιριστές μας και το τεχνικό επιτελείο μας και είμαστε έτοιμοι να διεκδικήσουμε και να πετύχουμε τους στόχους μας. Στηρίζουμε την ομάδα μας! Στηρίζουμε την πόλη μας!», είναι το μήνυμα του Κιλκισιακού στα social media.

Με γκολ στο 90+5′ πήγε τελικό το Πολύκαστρο

Σημειώνεται ότι έως το 4ο λεπτό των καθυστερήσεων η ΑΕ Πολυκάστρου έμενε εκτός διεκδίκησης τίτλου, καθώς έχανε 2-1 στην έδρα του Αστέρα Μεγάλης Βρύσης και αν δεν έπαιρνε έστω ισοπαλία, δεν θα υπήρχε μπαράζ, αλλά θα στεφόταν απευθείας πρωταθλητής ο Κιλκισιακός.

Στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων, ωστόσο, οι «ασπρόμαυροι» ισοφάρισαν στο τελικό 2-2 με τον έμπειρο Σταύρο Γκέρτσο εν μέσω έξαλλων πανηγυρισμών και θα έχουν ακόμα μια ευκαιρία στο μπαράζ με τον Κιλκισιακό. Όποιος βγει πρώτος μετά το μπαράζ θα οδηγηθεί στα περιφερειακά μπαράζ ανόδου στη Γ’ Εθνική.