Σειρήνες Γρεβενών – Καστοριά 2-0: Καταδικαστική ήττα με «φόντο» τον υποβιβασμό
Οι Σειρήνες Γρεβενών πήραν μεγάλη νίκη κόντρα στην Καστοριά με 2-0, στο πλαίσιο της 23ης αγωνιστικής της Women’s Football.
Με δύο προσωπικά της γκολ Σιτούμα, η φιλοξενούμενη βρίσκεται σε δυσχερής θέση καθώς έχασε έδαφος στην μάχη της παραμονής.
Στο 10ο λεπτό του αγώνα η Σιτούμα απείλησε την αντίπαλη εστία, με δυνατό σουτ από πολύ μακριά, χωρίς όμως να μπορέσει να σκοράρει.
Οι Σειρήνες Καστοριάς άνοιξαν το σκορ στο 13′. Η Βλάχου βρήκε την Σιτούμα στον κενό χώρο, η Κενυάτισσα πάτησε περιοχή, επιχείρησε το δυνατό σουτ και νίκησε την Βλασιάδου που δεν μπόρεσε να απομακρύνει το κίνδυνο.
Η ομάδα των Γρεβενών δημιούργησε περισσότερες ευκαιρίες στο πρώτο μέρος, με την Καστοριά να αμύνεται.
Με MVP Σιτούμα η νίκη για τις Σειρήνες
Οι γηπεδούχες μπήκαν δυναμικά στο δεύτερο ημίχρονο. Η Σιτούμα στο 50′ πέρασε την αντίπαλη άμυνα, έκανε το σουτ, αλλά η μπάλα κόντραρε πάνω στην Ρήγα και απομακρύνθηκε.
Στο 77΄η Σιτούμε πέτυχε και δεύτερο γκολ «κλειδώνοντας» το ματς. Η Μουρατίδου με εκπληκτική μπαλιά βρήκε την Κενυάτισσα, η ίδια πέρασε την αντίπαλη άμυνα και με δυνατό σουτ εντός περιοχής
Σειρήνες Γρεβενών – Καστοριά 2-0
Σειρήνες Γρεβενών (Χρήστος Καλύβας): Μπουρτούνη, Φραγγοπούλου (87′ Δάδιου), Μουρατίδου, Αγγελίδου, Γρομητσάρη, Μπούκα (66′ Τάσιου), Σικομπε, Κελεμένι (92΄Μπόζιαρη), Βλάχου, Κωσταρέλα, Σιτούμα
Kαστοριά (Αντώνης Σίσκος): Βλασιάδου, Κωσταρά, Ρήγα, Μουστάκη (56′ Μάρκου), Φασίδου (46′ Μπενμπακούρα), Τζιάρα Σαΐχ, Καϊδατζή, Ναφούλα, Τρυγούτη, Προξένου