Serie A: Νίκησε την Τζένοα και «αγκάλιασε» τον τίτλο η Ίντερ Credits: Instagram/inter

Ιταλία

Serie A: Νίκησε την Τζένοα και «αγκάλιασε» τον τίτλο η Ίντερ

04.03.24 | 23:50

Η διαφορά που θα έχει η Ίντερ στο φινάλε της σεζόν από τη δεύτερη ομάδα της βαθμολογίας είναι πλέον το ζητούμενο στο πρωτάθλημα της Serie A. Έντεκα… στροφές πριν το τέλος (27η αγωνιστική) η ομάδα του Μιλάνου μπορεί να πέρασε ένα δύσκολο βράδυ απέναντι στη Τζένοα, ωστόσο τα κατάφερε και με το τελικό 2-1 στο «Τζουζέπε Μεάτσα» ξέφυγε με +15 βαθμούς από την 2η Γιουβέντους και +16 από τη «συμπολίτισσα» Μίλαν.

Τα νούμερα των «ροσονέρι» στο 2024 εξακολουθούν να… ζαλίζουν. Μετρά, πλέον, 12 σερί νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια ανεξαρτήτως διοργάνωσης, ενώ σε οκτώ από τα δέκα διατήρησε το μηδέν στα μετόπισθεν!

Έβαλε δύσκολα στην Ίντερ η Τζένοα

Η Ίντερ άνοιξε το σκορ στο 30’ με το τέρμα που σημείωσε ο Ασλάνι από ασίστ του Αλέξις Σάντσες, ενώ ο τελευταίος με εύστοχο χτύπημα πέναλτι μόλις οκτώ λεπτά αργότερα (38’) έγραψε και το 2-0. Η Τζένοα μείωσε στο 54’ με τον Βάσκες σε 2-1, αλλά στα εναπομείναντα λεπτά της συνάντησης το σκορ παρέμεινε ανέπαφο.

Για την ιστορία, αυτή ήταν η ένατη συνεχόμενη νίκη της Ίντερ στο Καμπιονάτο και η δωδέκατη συνολικά σε όλες τις διοργανώσεις, ενώ για την ομάδα της Γένοβας ήταν η παρθενική της εκτός έδρας ήττα στο πρωτάθλημα από τα μέσα του περασμένου Δεκεμβρίου.

Serie A: Τα αποτελέσματα της 27ης αγωνιστικής

• Λάτσιο-Μίλαν 0-1
  • Ουντινέζε-Σαλερνιτάνα 1-1
  • Μόντσα-Ρόμα 1-4
  • Τορίνο-Φιορεντίνα 0-0
  • Βερόνα-Σασουόλο 1-0
  • Έμπολι-Κάλιαρι 0-1
  • Φροζινόνε-Λέτσε 1-1