Φωτογραφία: Intime

Euro 2024

Σκωτία-Ελβετία 1-1: Πήραν τον βαθμό και έμειναν ζωντανοί οι Σκωτσέζοι (vid)

19.06.24 | 23:53

Σκωτία και Ελβετία αναδείχθηκαν ισόπαλες με 1-1 για τον πρώτο όμιλο του Euro 2024.

Οι Σκωτσέζοι, ενώ προηγήθηκαν νωρίς δεν κατάφεραν να κρατήσουν το υπέρ τους σκορ, αλλά πήραν τον βαθμό που τους κρατάει ζωντανούς στην μάχη της πρόκρισης.  Από την άλλη η Ελβετία, δεν πήρε το τρίποντο που ήθελε για να σιγουρέψει την παρουσία της στην φάση των «16», αλλά θα βρεθεί εκεί εκτός συγκλονιστικού απροόπτου.

Την επόμενη αγωνιστική οι Ελβετοί θα αντιμετωπίσουν την πρωτοπόρο Γερμανία και οι Σκωτσέζοι θα ψάξουν τον βαθμό πρόκρισης απέναντι στην ουραγό του ομίλου Ουγγαρία.

Προηγήθηκε νωρίς η Σκωτία – Βρήκε την ισοφάριση γρήγορα η Ελβετία

Η Σκωτία μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση, θέλοντας να κρατηθεί ζωντανή στο παιχνίδι της πρόκρισης.

Οι καλές προϋποθέσεις δημιουργήθηκαν από πολύ νωρίς, αφού μόλις στο 13′ οι Σκωτσέζοι έφυγαν στην αντεπίθεση μετά από εκτέλεση κόρνερ των Ελβετών. Ο ΜακΓκρέγκορ από τα αριστερά βρήκε τον ΜακΤόμινεϊ, εκείνος έκανε το σουτ, η μπάλα κόντραρε στον Σερ και κατέληξε στα δίχτυα για το 1-0.

Η Ελβετία προσπάθησε να αντιδράσει, δημιουργώντας μία φάση 3 λεπτά αργότερα με τον Ροντρίγκες, ο οποίος έπιασε σουτ στην κίνηση από το ημικύκλιο της περιοχής της Σκωτίας, αλλά αστόχησε. Τα επόμενα λεπτά η Ελβετία πίεζε την αντίπαλη περιοχή, ψάχνοντας την ισοφάριση. Αυτή ήρθε στο 26ο λεπτό μετά από λάθος στην άμυνα των Σκωτσέζων. Ο Σακίρι έκανε με τη μία το πλασέ εκτός περιοχής, με την μπάλα να καταλήγει στο δεξί «παραθυράκι» της εστίας.

Μετά την ισοφάριση οι Ελβετοί συνέχισαν να πιέζουν, ψάχνοντας να κάνουν την ανατροπή. Στο 33ο λεπτό δημιούργησαν μία εξαιρετική αντεπίθεση, με τον Εντόι να παίρνει την μπάλα ελεύθερος αριστερά της περιοχής, ο ίδιος έκανε το σουτ, αλλά ο Γκαν απέκρουσε εντυπωσιακά. Την ανατροπή την βρήκαν στο 34′ μετά από εκτέλεση κόρνερ από τα δεξιά, ο Ακάντζι πήρε την κεφαλιά, ο Εντόι εκμεταλλεύτηκε κακή έξοδο του Γκαν και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Ωστόσο, το γκολ δεν μέτρησε, καθώς ο Ελβετός ήταν σε θέση οφσάιντ.

Η Σκωτία μετά το γκολ της ισοφάρισης είχε ρίξει τους ρυθμούς της. Στο 41′ οι «γηπεδούχοι» δημιούργησαν μία καλή φάση με τον ΜακΤόμινεϊ να εκτελεί το κόρνερ από τα αριστερά, στο δεύτερο δοκάρι βρήκε τον Άνταμς, ο οποίος πλάσαρε, αλλά μπλόκαρε ο Ζόμερ με διπλή προσπάθεια στην κλειστή του γωνία.

Λίγο πριν το τέλος του πρώτου μισού, ο Τζάκα έκανε ένα σουτ εκτός περιοχής, αλλά ο Γκαν του είπε όχι. Έτσι οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια ισόπαλες με 1-1.

Δεν κατάφερε να πάρει το τρίποντο η Ελβετία

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε αρκετά νωχελικά με τις δύο ομάδες να ψάχνουν να βρουν τα πατήματά τους στο γήπεδο, με την Ελβετία να «ξυπνάει» πιο γρήγορα. Στο 56′ ο Βάργκας έκανε σουτ από τα αριστερά της περιοχής, αλλά ο Γκαν μπλόκαρε σταθερά. Όπως και τρία λεπτά αργότερα ο Εντόι γύρισε ωραία το σώμα του, έκανε το σουτ, αλλά η μπάλα έφυγε έξω.

Η Σκωτία δεν κατάφερε τα πρώτα λεπτά να βρει ρυθμό. Η Ελβετία πίεσε αρκετά την αντίπαλη περιοχή, ψάχνοντας το γκολ που θα την βάλει μπροστά στο σκορ. Στο 64′ ο Βάργκας συνέκλινε προς την περιοχή, έκανε το σουτ στα αριστερά, αλλά η μπάλα πήρε ύψος και έφυγε άουτ.

Οι Σκωτσέζοι κατάφεραν να βρουν τα πατήματά τους στο γήπεδο, φτάνοντας στο 67′ πολύ κοντά στο να πάρουν προβάδισμα. Ο Ρόμπερτσον εκτέλεσε φάουλ από τα δεξιά, βρίσκοντας τον Χάνλεϊ, ο οποίος πήρε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι. Κανείς στη συνέχεια δεν κατάφερε να πάρει το ριμπάουντ.

Ενώ η αναμέτρηση δεν είχε ιδιαίτερο ρυθμό στο δεύτερο μισό, στο 81′ η Ελβετία δημιούργησε μία διπλή προσπάθεια με τον ΜακΤόμινεϊ να κάνει ένα βολέ μέσα από την περιοχή, αλλά η μπάλα χτύπησε στα σώματα. Αμέσως μετά, ο Εμπολό έφυγε απέναντι από τον Γκαν, πλάσαρε και βρήκε δίχτυα. Ούτε αυτό το γκολ μέτρησε όμως, καθώς ο παίκτης ήταν εκτεθειμένος.

Λίγο πριν την λήξη του 90λεπτου οι «φιλοξενούμενοι» δημιουργούν άλλη μία καλή ευκαιρία  με τον Αμντουνί να κάνει καρφωτή κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

Σκωτία – Ελβετία 1-1

Σκωτία (Στιβ Κλαρκ): Γκαν, Ράλστον, Χέντρι, Χάνλεϊ, Τίρνεϊ (61′ ΜακΚένα), Ρόμπερτσον, ΜακΤόμινεϊ, Γκίλμουρ, ΜακΓκρέγκορ, ΜακΓκίν, Άνταμς

Ελβετία (Μουράτ Γιακίν): Ζόμερ, Σαρ, Ακάντζι, Ροντρίγκεζ, Βίντμερ (86′ Στεργίου), Τζάκα, Φρόιλερ (75′ Σιέρο), Σακίρι (60′ Εμπολό), Έμπισερ, Βάργκας (75′ Ρίντερ), Εντόι (86′ Αμντουνί)