Φωτογραφία: Intime

Euro 2024

Σλοβακία – Ουκρανία 1-2: Ολική ανατροπή σε ένα ημίχρονο για την ομάδα του Ρεμπρόφ

21.06.24 | 17:53

Τεράστια νίκη με 2-1, έπειτα από ανατροπή, πήρε η Ουκρανία επί της Σλοβακίας για τη 2η αγωνιστική του πέμπτου ομίλου του Euro 2024.

Ο Σρανζ στο 18′ άνοιξε το σκορ για τους Σλοβάκους, με τους Σαπαρένκο (54′) και Γιάρεμτσουκ (81′) να φέρνουν… τούμπα το ματς.

Με το τρίποντο αυτό οι Ουκρανοί έφτασαν τους 3 βαθμούς και είναι στη 2η θέση, ενώ οι Σλοβάκοι έχου την ίδια συγκομοιδή και είναι στην κορυφή.

Ο Σρανζ «άνοιξε» το σκορ για τους Σλοβάκους

Αρκετά αναγνωριστικά ήταν τα πρώτα λεπτά, με τις δύο ομάδες να ψάχνουν τα πατήματά τους στον αγωνιστικό χώρο.

Η πρώτη καλή φάση σημειώθηκε από τους Σλοβάκους στο 10′. Ο Χαρασλίν έκανε καλό σουτ, με τον Τρούμπιν να αποκρούει εντυπωσιακά. Στη συνέχεια της φάσης ο Σχραντς δεν κατάφερε να νικήσει τον τερματοφύλακα των Ουκρανών.

Ένα λεπτό αργότερα ο Ντούντα εξαπέλυσε σουτ εκτός περιοχής, με την μπάλα να περνά δίπλα από το δεξί δοκάρι του Τρούμπιν.

Στο 17′ ο Ουκρανός κίπερ απέκρουσε εντυπωσιακά απευθείας φάουλ του Χάντσκο. Μερικά δευτερόλεπτα αργότερα ο Σχραντς έδωσε το προβάδισμα στη Σλοβακία, με κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι έπειτα από ασίστ του Χαρασλίν.

Ο Μούντρικ στο 23′ προσπάθησε να απειλήσει τον Ντουμπράβκα, ωστόσο το σουτ που επιχείρησε κατέληξε ψηλά άουτ. Στο 28′ η Ουκρανία έφτασε πολύ κοντά στην ισοφάριση, όμως το σουτ του Ντόβμπικ πήγε κόρνερ.

Ένα λεπτό αργότερα η προβολή του Γιαρμολένκο, έπειτα από σουτ του Μούντρικ δεν βρήκε στόχο.

Στο 34′ η Ουκρανία έχασε μοναδική ευκαιρία για να φέρει στα ίσα το σκορ! Ο Σαπαρένκο σούταρε από διαγώνια θέση, όμως η μπάλα δεν του έκανε το… χατίρι και σταμάτησε στο δοκάρι του Ντουμπράβκα!

Έπειτα από δύο λεπτά ο Μούντρικ έφυγε στην πλάτη της άμυνας, αλλά ο πορτιέρε των Σλοβάκων σταμάτησε το γύρισμά του.

Στο 43′ ο Ζιντσένκο εκτέλεσε απευθείας φάουλ, αλλά ο Ντουμπράφκα είχε απάντηση. Λίγο πριν από τη λήξη του ημιχρόνου οι Σλοβάκοι απείλησαν ξανά. Ο Χαρασλίν έκανε σουτ, όμως ο Τρούμπιν έδειξε καλά αντακλαστικά και απέκρουσε.

Ολική ανατροπή σε ένα ημίχρονο

Η πρώτη καλή στιγμή του δεύτερου ημιχρόνου σημειώθηκε στο 51′ και ανήκε στην Ουκρανία. Ο Ντόβμπικ επιχείρησε να απειλήσει με κεφαλιά, ωστόσο δεν έβαλε καλά το σώμα του και η ευκαιρία χάθηκε.

Στο 54′ οι, τυπικά, φιλοξενούμενοι βρήκαν το γκολ της ισοφάρισης. Ο Ζιντσένκο βγήκε στην κόντρα, γύρισε την μπάλα και ο Σαπαρένκο ανενόχλητος από την «καρδιά» της περιοχής πλάσαρε υποδειγματικά για το 1-1.

Μετά το γκολ η Σλοβακία οπισθοχώρησε αρκετά, με την Ουκρανία να παίρνει μέτρα στον αγωνιστικό χώρο.

Στο 74′ το σύνολο του Ρεμπρόφ έφτασε μια… ανάσα από το 2-1, αλλά το σουτ του Μούντρικ σταμάτησε στο δοκάρι του Ντουμπράβκα.

Οι Ουκρανοί κατάφεραν στο 82′ να φέρουν… τούμπα την αναμέτρηση! Ο Σαπαρένκο έκανε γέμισμα, ο Γιάρεμτσουκ έκανε υποδειγματικό κοντρόλ και με άψογο πλασέ έβαλε μπροστά στο σκορ την ομάδα του Ρεμπρόφ.

Δύο λεπτά αργότερα ο Κούτσκα εκτέλεσε απευθείας φάουλ, με την μπάλα να καταλήγει εκτός αγωνιστικού χώρου, με τη φάση αυτή να είναι και η τελευταία του αγώνα.

Σλοβακία – Ουκρανία 1-2

Σλοβακία (Φραντσέσκο Καλτσόνα): Ντουμπράβκα, Πέκαρικ, Βάβρο, Σκρίνιαρ, Χάντσκο (67′ Όμπερτ), Λομπότκα, Κούτσκα, Ντούντα (60′ Μπένες), Σρανζ (86′ Σάουερ), Χαρασλίν (67′ Σούσλοφ), Μπόζενικ (67′ Στρέλετς).

Ουκρανία (Σεργκέι Ρεμπρόφ): Τρούμπιν, Τίμτσουκ, Ζαμπάρνι, Ματβιένκο, Ζιντσένκο, Σαπαρένκο (90’+2′ Ταλοβιέροφ), Μπράζκο (85′ Σίντορτσουκ), Γιαρμολένκο (67′ Ζούμπκοφ), Σουντάκοφ, Μούντρικ (85′ Μαλινόφσκι), Ντόβμπικ (67′ Γιάρεμτσουκ).