Σλοβακία - Ρουμανία Credits: Screenshot Teaser Glomex

Euro 2024

Σλοβακία – Ρουμανία 1-1: Βολική ισοπαλία πρόκρισης

26.06.24 | 20:53

Σλοβακία και Ρουμανία προσέφεραν ένα ωραίο παιχνίδι με αρκετές φάσεις και το τελικό 1-1 χάρισε την πρόκριση στην επόμενη φάση και στις δύο ομάδες.

Ήταν γνωστό πριν την έναρξη του αγώνα πως ένα ισόπαλο αποτέλεσμα θα βόλευε και τις δύο ομάδες με τη Ρουμανία να προκρίνεται ως πρώτη του 5ου ομίλου του Euro 2024 και τη Σλοβακία ως μία από τις καλύτερες τρίτες.  Ο Ντούντα άνοιξε το σκορ για τους Σλοβάκους με τον Μάριν να ισοφαρίζει από το σημείο του πέναλτι για τη Ρουμανία.

Στην τετραπλή ισοβαθμία του ομίλου το Βέλγιο πήρε την δεύτερη θέση, με τους Ουκρανούς να μένουν εκτός με… 4 βαθμούς, καθώς δεν κατάφεραν να κερδίσουν το Βέλγιο, αφού το μεταξύ τους παιχνίδι έμεινε στο 0-0.

Καλύτερο ξεκίνημα για τη Σλοβακία

Η Σλοβακία μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και πίεσε ψηλά στο ξεκίνημα, απειλώντας από δύο εκτελέσεις κόρνερ στο πρώτο δεκάλεπτο.

Η Ρουμανία είχε την πρώτη καλή φάση στο ματς, στο 11ο λεπτό, με τους παίκτες του Ιορντανέσκου να αλλάζουν ωραία την μπάλα μέσα στην περιοχή και τον Ράτιου να απειλεί με ωραίο σουτ, που απομάκρυνε πέφτοντας στην αριστερή του γωνία ο Ντουμπράβκα, με τον Χάτζι να σουτάρει στην επαναφορά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Η Σλοβακία είχε την κατοχή μετά τα πρώτα λεπτά και στο 24′ κατάφερε να ανοίξει το σκορ με τον Ντούντα. Ο συμπαίκτης του στη μεσαία γραμμή, Κούτσκα, βρέθηκε στη δεξιά πλευρά της επίθεσης και έκανε ωραία σέντρα με τον Οντρέι Ντούντα να κάνει κάθετη κίνηση στην περιοχή και με σκαστή κεφαλιά να νικά τον Νίτσα για να ανοίξει το σκορ.

Η Σλοβακία με αυτό το γκολ βρέθηκε προσωρινά στην κορυφή του ομίλου, με τη Ρουμανία εκτός συνέχειας διοργάνωσης.

Αντίδραση και ισοφάριση

Οι Ρουμάνοι απείλησαν δεύτερη φορά με τον δεξιό τους μπακ, με τον Ράτιου να κάνει σουτ εκτός περιοχής που μπλόκαρε με δεύτερη προσπάθεια ο Ντουμπράβκα στο 33′.

Ο Χάτζι ένα λεπτό αργότερα προσπάθησε να μπει στην περιοχή, με τον Χάντσκο να τον ανατρέπει στο όριο της περιοχής. Μετά από έλεγχο της φάσης στο VAR οι Ρουμάνοι κέρδισαν πέναλτι, με τον Ραζβάν Μάριν να εκτελεί εύστοχα στο 37ο λεπτό, για να ισοφαρίσει σε 1-1 και να ξαναφέρει τη χώρα του στην κορυφή του ομίλου.

Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τον Ντράγκους να χάνει μία καλή ευκαιρία στην αντεπίθεση, κάνοντας ένα πλασέ που πέρασε 3 μέτρα έξω από το αριστερό δοκάρι της Σλοβακίας, χάνοντας την ευκαιρία για την ανατροπή.

Δεύτερο ημίχρονο με φάσεις και πολλή… βροχή

Οι Σλοβάκοι είχαν την πρώτη καλή φάση στο δεύτερο ημίχρονο με τον Χάρασλιν να σουτάρει από ευνοϊκή θέση στο 52′ και τον Νίτσα να μπλοκάρει στην κλειστή του γωνία.

Οι Ρουμάνοι βρέθηκαν μία ανάσα από την ανατροπή με τεράστια διπλή ευκαιρία στο 61′. Ο σκόρερ Μάριν είδε τη μπάλα στρωμένη στο όριο της περιοχής και σούταρε δυνατά με τον Σλοβάκο τερματοφύλακα να διώχνει εντυπωσιακά και στην εξέλιξη της φάσης ο Ντράγκους έπιασε ωραίο φαλτσαριστό σουτ που κατέληξε ελάχιστα άουτ.

Λίγα λεπτά μετά οι Σλοβάκοι έφτασαν κοντά στο 2-1. Ο Στρέλετς στο 64′ σούταρε συρτά με τον Νίτσα να διώχνει δύσκολα με το πόδι, ενώ ένα λεπτό αργότερα να σουτάρει από πλάγια θέση φαλτσαριστά και την μπάλα να περνά ελάχιστα δίπλα από το αριστερό δοκάρι.

Με τις αλλαγές ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε, ενώ η έντονη βροχόπτωση στο δεύτερο ημίχρονο στην Φρανκφούρτη έκανε ακόμη πιο δύσκολη τη δημιουργία φάσεων.

Το παιχνίδι δεν είχε άλλες φάσεις με τις δύο ομάδες να πανηγυρίζουν την πρόκριση στους «16».

Σλοβακία – Ρουμανία 1-1

Σλοβακία: Ντουμπράβκα, Πέκαρικ (90+2′ Γκιομπέρ), Βάβρο, Σκρίνιαρ, Χάντσκο, Κούτσκα, Ντούντα (90+2′ Μπέρο), Λομπότκα, Σχρανζ (70′ Ντούρις), Χαράσλιν (70′ Σούσλοφ), Στρέλετς (70′ Μπόζενικ).

Ρουμανία: Νίτσα, Ράτσιου, Ντράγκουσιν, Μπούρτσα, Μπάνκου, Μάριους Μάριν, Ραζβάν Μάριν (86′ Ρους), Στάντσιου, Χάτζι (66′ Μαν), Κομάν (58′ Σορέσκου), Ντράγκους (66′ Πούσκας).