Euro 2024

Σλοβενία – Σερβία 1-1: Με «χρυσό» σκόρερ Γιόβιτς έμειναν ζωντανοί οι «Πλάβι»

20.06.24 | 17:57

Ο Λούκα Γιόβιτς με κεφαλιά στο 96′ ισοφάρισε σε 1-1 για τη Σερβία απέναντι στην Σλοβενία, που έχασε τεράστια ευκαιρία να βρεθεί με το ένα βήμα στην επόμενη φάση και οι «Πλάβι» θα παίξουν κόντρα στη Δανία για την πρόκριση στους «16».

Σε ένα δεύτερο ημίχρονο με συνεχόμενες φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες ο Κάρνιτσνικ έδωσε προβάδισμα στη Σλοβενία στο 69′, όμως στο 90+6′ ο επιθετικός της Μίλαν ισοφάρισε, δίνοντας πολύτιμο βαθμό στην ομάδα του.

Η Σλοβενία μπήκε πολύ καλύτερα στο παιχνίδι, δεν άφησε τη Σερβία να κάνει παιχνίδι από τον άξονα και προσπάθησε με παιχνίδι από τα πλάγια και σέντρες να δημιουργήσει φάσεις μπροστά από την εστία του Ραΐκοβιτς.

Στο 27′ οι Σέρβοι δημιούργησαν την πρώτη μεγάλη φάση τους με κεφαλιά του Βλάχοβιτς, αναγκάζοντας τον Όμπλακ να μπλοκάρει με διπλή προσπάθεια, ενώ στο 31′ ο Μίτροβιτς εξ επαφής δεν μπόρεσε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα.

Η Σλοβενία διατήρησε την κυριαρχία που είχε σε όλο το πρώτο ημίχρονο και έχασε τη σημαντικότερη ευκαιρία της στο 38ο λεπτό, όταν ο Έλσνικ μπήκε στην περιοχή και εξαπέλυσε ένα δυνατό σουτ που σταμάτησε στο αριστερό δοκάρι, ενώ στην επαναφορά ο Σέσκο από ευνοϊκή θέση έστειλε την μπάλα πάνω από την εστία του Ραΐκοβιτς.

Ο Όμπλακ στο 42′ κράτησε το «0» στην εστία του, τη στιγμή που η Σερβία είχε αυξήσει την πίεσή της στο φινάλε του ημιχρόνου, αποκρούοντας κοντινό σουτ του Μίτροβιτς.

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους οι Σέρβοι μπήκαν όπως ολοκλήρωσαν το πρώτο ημίχρονο και έφτασαν μία ανάσα από το 1-0, αρχικά με τον Μίτροβιτς στο 47′, να μην καταφέρνει να κερδίσει σε τετ α τετ τον Όμπλακ μέσα από την μεγάλη περιοχή.

Στο 50′ η σέντρα του Γκατσίνοβιτς, που είχε περάσει στο παιχνίδι στη θέση του Μλαντένοβιτς, βρήκε στον Μπίγιολ και πέρασε κόρνερ. Από την εξέλιξη της φάσης ο Μίτροβιτς με κεφαλιά έστειλε την μπάλα οριακά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Στη συνέχεια η Σλοβενία έφερε το ματς σε ισορροπία και με τον Μπέντζαμιν Σέσκο στο 58′ έκανε ένα φανταστικό σουτ εκτός περιοχής, με τον Ραΐκοβιτς να εκτινάσσεται και με ανάποδο χέρι να διώχνει σε κόρνερ.

Στο 69′ η Σλοβενία έφυγε υπέροχα σε αντεπίθεση και κατάφερε να ανοίξει το σκορ με τον Έλσνικ να μπαίνει στην περιοχή από αριστερά και να κάνει την σέντρα στο πίσω δοκάρι, όπου ο αμαρκάριστος Κάρνιτσνικ δεν δυσκολεύτηκε να κάνει από κοντά το 1-0 για την ομάδα του Κεκ.

Αμέσως μετά το γκολ η Σερβία προσπάθησε να βγάλει αντίδραση και έχασε τεράστια ευκαιρία ξανά με τον Μίτροβιτς, που έπιασε το βολέ μέσα από τη μικρή περιοχή, με την μπάλα να κοντράρει ελάχιστα στο πόδι του σκόρερ των Σλοβένων και να τραντάζει το οριζόντιο δοκάρι του Όμπλακ στο 72′.

Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Μιλίνκοβιτς – Σάβιτς επιχείρησε κεφαλιά μετά από στημένη φάση του Τάντιτς, όμως αστόχησε από ευνοϊκή θέση.

Μετά την αντίδραση των Σέρβων, η Σλοβενία έφτασε κοντά στο 2-0, με τον Κάρνιτσνικ να κάνει ένα σουτ με το αριστερό, που «ξύρισε» το κάθετο δοκάρι.

Ο Σάμαρτσιτς στο 83′ έκανε δυνατό διαγώνιο σουτ εκτός περιοχής που πέρασε δίπλα από την εστία του Όμπλακ.

Η Σερβία κέρδισε κόρνερ στην τελευταία φάση του παιχνιδιού, σε φάση που ανέβηκε από το τέρμα του και ο Ραΐκοβιτς με τον Γιόβιτς να σηκώνεται ψηλότερα από τους αμυντικούς της Σλοβενίας και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα στο 90+6′ για το τελικό 1-1.

Σλοβενία – Σερβία 1-1

Σλοβενία (Ματίαζ Κεκ): Όμπλακ, Κάρνιτσνικ, Ντρκούσιτς, Μπιγιόλ, Γιάνζα, Τσέριν, Έλσνικ (90+1’ Μπρέκαλο), Μλάκαρ (63’ Στάνκοβιτς), Στογιάνοβιτς (76’ Βέρμπιτς), Σπόραρ, Σέσκο (76’ Βίποτνικ).

Σερβία (Ντράγκαν Στόικοβιτς): Ραΐκοβιτς, Πάβλοβιτς, Μιλένκοβιτς, Βελίκοβιτς, Ζίβκοβιτς (82΄Μιρμάντσεβιτς), Μλαντένοβιτς (46’ Γκατσίνοβιτς), Λούκιτς (65’ Μιλίκοβιτς Σάβιτς), Ίλιτς, Τάντιτς (82’ Σάμαρντζιτς), Μίτροβιτς, Βλάχοβιτς (65’ Γιόβιτς).