Στο… κυνήγι του Κούη ο Μορόν

16.05.24 | 10:55

Γράφει: Πάρης Τσελεπίδης

Ο Λορέν Μορόν «χτύπησε» και στη Λαμία.

Ο Ισπανός επιθετικός του Άρη σκόραρε όχι ένα, αλλά δύο γκολ στο «Αθανάσιος Διάκος» και πλέον «φλερτάρει» με τον τίτλο του πρώτου σκόρερ στη φετινή Stoiximan Super League.

Ο Μορόν συνέβαλε τα μέγιστα στην αντεπίθεση του Άρη στο δεύτερο ημίχρονο ώστε να ανατραπεί το εις βάρος της ομάδας της Θεσσαλονίκης 2-0 του πρώτου ημιχρόνου.

Με τα δύο του τέρματα ισοφάρισε σε 2-2 και ακολούθησαν αυτά των Φατόρε και Φετφατζίδη για να διαμορφωθεί το τελικό 4-2.

Ο Ισπανός επιθετικός άφησε με τη σειρά του πίσω του το πρώτο ημίχρονο και επέστρεψε από τα αποδυτήρια αποφασισμένος να βρει δίχτυα και το έκανε δις.

Δύο γκολ με τα οποία έφτασε τα 19 στο φετινό πρωτάθλημα που είναι δύο περισσότερα από τα 17 του Ελ Κααμπί του Ολυμπιακού, και συνάμα δύο από την πρωτιά του Ντίνου Κούη που είχε σταματήσει στα 21 το 1981.

Ο Μορόν, που έχει σκοράρει και ένα γκολ στην πορεία προς το τελικό του Κυπέλλου Ελλάδος Betsson με τον Παναθηναϊκό με αποτέλεσμα να έχει 20 συνολικά γκολ, δείχνει αποφασισμένος να κρατήσει την πρωτιά στον πίνακα των σκόρερ. Κάτι που έχει να συμβεί 43 χρόνια και έχει μπροστά του και το τοπικό ντέρμπι της Θεσσαλονίκης την Κυριακή (19/5) στο Κλεάνθης Βικελίδης με τον ΠΑΟΚ.

Για την ιστορία ο Κούης είχε τελειώσει εκείνο το πρωτάθλημα της περιόδου 1980-1981 με 21 γκολ σε 34 παιχνίδια. Τη στιγμή αυτή ο Μορόν έχει σημειώσει 19 γκολ επίσης μετά από 34 παιχνίδια πριν από το τελευταίο της 10η αγωνιστικής των playoffs της Stoiximan Super League όπου αναμένεται να αγωνιστεί και πάλι ως βασικός.