Οι επιλογές για τον δρόμο προς το ταμείο Φωτογραφία: Intime

Προτάσεις

Στοιχηματικές προτάσεις 15/7/24: Μονόδρομος η νίκη για την ΑΪΚ Στοκχόλμης

15.07.24 | 09:30

Δύο αγώνες θα αποτελέσουν τις στοιχηματικές μας επιλογές από το πρόγραμμα της Δευτέρας 15 Ιουλίου και θα οδηγηθούμε στο Πρωτάθλημα Σουηδίας.

Μονόδρομος η νίκη για την ΑΪΚ

Εφιαλτικό απόγευμα πέρασε η ομάδα του Μάγκνους Χόγκλουντ στο Μάλμε, καθώς γνώρισε συντριβή 5-1 από την πρωταθλήτρια και πρωτοπόρο στην επανέναρξη του πρωταθλήματος μετά τη διακοπή του EURO.

Έμεινε έτσι στους 18 βαθμούς σε 13 αγώνες και βρίσκεται λίγο κάτω από τη μέση της βαθμολογίας, αρχίζοντας να μη νιώθει και τόσο ασφαλής πλέον.

Η αλλαγή στον πάγκο δε βοήθησε, καθώς στο ντεμπούτο του πρώην παίκτη της ομάδας, Χένοκ Γκόιτομ, η ΑΪΚ γνώρισε εντός έδρας ήττα 1-2 από την εκ των ουραγών ως τότε Κάλμαρ.

Μπήκε στο ματς επιθετικά, ωστόσο δεν κατάφερε να φανεί ιδιαίτερα απειλητική, ενώ σε μία αντεπίθεση των φιλοξενούμενων στο 34’ έμεινε πίσω στο σκορ. Ισοφάρισε με τον Ιωάννη Πίττα στο 63’, δεν πρόλαβε όμως να χαρεί για πολύ, αφού στο 68’ δέχθηκε δεύτερο και δεν κατάφερε να βρει απάντηση στη συνέχεια.

Θα οδηγηθούμε στο διπλό της ΑΪΚ Στοκχόλμης σε απόδοση 1.90 στην Interwetten.

Κόλαση στην Σουηδία

Με 1 πόντο επέστρεψε από το Γκέτεμποργκ η ομάδα του Κιμ Χέλμπεργκ, καθώς απέσπασε «λευκή» ισοπαλία από την σκληροτράχηλη ΓΚΑΪΣ.

Το ματς δεν ήταν ιδιαίτερα εντυπωσιακό, οι δύο ομάδες επέλεξαν να δώσουν προσοχή στην αμυντική θωράκιση και οι φάσεις μπροστά στις δύο εστίες ήταν λίγες. Η Χάμαρμπι πάντως στάθηκε τυχερή σε μια περίπτωση στην επανάληψη γλιτώνοντας χάρη στο δοκάρι.

Δεν ήταν το ξεκίνημα που περίμενε ο Στέφαν Μπίλμπορν στον πάγκο της ιστορικής ομάδας, αφού γνώρισε την ήττα με 2-0 στο Βέρναμο, από μία ομάδα που δεν είχε νίκη εντός ως τότε.

Μουδιασμένο ξεκίνημα, σταδιακά ανέβασε την απόδοσή της, είχε δοκάρι στο α’ μέρος, ωστόσο γκολ δεν πέτυχε. Αιφνιδιάστηκε στην αρχή της επανάληψης και βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 53’, δέχθηκε δεύτερο στο 57’ και παρότι στη συνέχεια είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και έκανε φάσεις, δεν κατάφερε έστω να μειώσει.

Έμεινε έτσι στους 14 βαθμούς σε 13 αγώνες και βρίσκεται χαμηλά στη βαθμολογία, νιώθοντας έντονο πλέον τον κίνδυνο.

Θα οδηγηθούμε στο οver 2.5 στο ματς σε απόδοση 1.70 στην Interwetten.