Credits: X/ PSG

Προτάσεις

Στοιχηματικές προτάσεις 7/5/24: Για την ανατροπή και την πρόκριση η Παρί

07.05.24 | 09:00

Δύο αγώνες θα αποτελέσουν τις στοιχηματικές μας επιλογές από το πρόγραμμα της Τρίτης 7 Μαΐου, ο ένας από το Champions League και ο άλλος από την Γερμανία.

Όλα για όλα για την ανατροπή οι Παριζιάνοι

Άνευρη και σίγουρα λιγότερο απειλητική από όσο περιμέναμε, εμφανίστηκε η Παρί Σεν Ζερμέν στο Ντόρτμουντ και ηττήθηκε, μάλλον φυσιολογικά, με 1-0. Ασφαλώς και «γυρίζει» το σκορ, καθώς η ομάδα του Λουίς Ενρίκε γίνεται πολύ πιο πιεστική στο γήπεδό της. Με την Ντόρτμουντ βέβαια είναι στο 1-1-1 φέτος, με το παιχνίδι του Παρισίου για τη φάση των ομίλων να λήγει με 2-0 υπέρ των Γάλλων. Αυτοπεποίθηση υπάρχει, ενώ διαβάζουμε πως δε θα γίνουν αλλαγές σε σχέση με το ματς της Γερμανίας πέραν του άτυχου Λούκας Ερνάντες, που υπέστη ρήξη χιαστού.

Σοβαρή, πειθαρχημένη και συγκεντρωμένη στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, η Μπορούσια πήρε προβάδισμα ενός γκολ στη μάχη των ημιτελικών. Πηγαίνει, λοιπόν, στο Παρίσι για να το προστατέψει και να πάρει μια μεγάλη, απρόσμενη πρόκριση στον τελικό του Champions League. Γενικότερα είναι εντυπωσιακή η μέχρι τώρα πορεία της ομάδας του Τέρζιτς στη διοργάνωση παρά τη μέτρια συνολικά σεζόν που διανύει. Πρώτευσε στον δύσκολο όμιλό της, πέταξε εκτός στα νοκ άουτ τις Αϊντχόφεν και Ατλέτικο Μαδρίτης, οπότε έμεινε ένα βήμα ακόμα για να επιστρέψει στο Γουέμπλεϊ μετά από 11 χρόνια. Δύσκολο μεν, αλλά υπάρχει πίστη ότι θα τα καταφέρει.

Οι Παριζιάνοι αναμένεται να πιέσουν από το πρώτο δευτερόλεπτο της αναμέτρησης με μοναδικό στόχο τη νίκη και την ανατροπή του αποτελέσματος για να είναια αυτοί που θα πανηγυρίσουν την πρόκριση στον τελικό του Champions League. Έτσι πηγαίνουμε στο 1/1 ημίχρονο τελικό στο 1.95 της Interwetten.

Η Σάλκε ψάχνει το πρώτο διπλό

Η Όσναμπρικ μετά την ισοπαλία στην έδρα του Μαγδεβούργου, έχει απόσταση επτά βαθμών από τα μπαράζ, με τρία ματς για το φινάλε της σεζόν. Ο υποβιβασμός της μπορεί να επισημοποιηθεί και μαθηματικά από σήμερα. Διόλου πειστική. Δεν μπόρεσε να επιβληθεί ούτε στιγμή. Έμεινε πίσω στο σκορ από ένα πέναλτι, σε ένα 1ο ημίχρονο που θα μπορούσε να έχει δεχθεί παραπάνω τέρματα. Αντ’ αυτού όμως, ισοφάρισε τρία λεπτά αργότερα, επίσης από τη λευκή βούλα. Δεν άλλαξαν πολλά στο δεύτερο μέρος. Μονάχα προς το τέλος αυτού κατάφερε να πάρει περισσότερες πρωτοβουλίες και στις καθυστερήσεις να χάσει μία τεράστια ευκαιρία με τον Βριντ. Σε περίπτωση ήττας από τη Σάλκε, υποβιβάζεται.

Η Σάλκε πραγματοποίησε εκ νέου μία καλή εμφάνιση μπροστά στο κοινό της και πήρε μία δίκαιη ισοπαλία κόντρα στη Φορτούνα Ντίσελντορφ, σε μία ομολογουμένως αμφίρροπη αναμέτρηση. Χωρίς γκολ ολοκληρώθηκε το 1ο ημίχρονο και πώς να έχει, από τη στιγμή που δεν υπήρξαν ευκαιρίες από πλευράς της, αλλά ούτε και από τους φιλοξενούμενους. Δεν είναι ότι δεν προσπάθησε. Είχε ενέργεια και ένταση στο παιχνίδι της, όμως της έλειψε η ακρίβεια στην τελική πάσα. Ο Κάραμαν την έβαλε τελικά σε θέση οδηγού στο πρώτο 10λεπτό της επανάληψης, όμως λίγο αργότερα υπέστη την ισοφάριση. Στο 90’+5’ καταλογίστηκε πέναλτι υπέρ της, όμως ο ρέφερι το πήρε πίσω ύστερα από υπόδειξη του VAR. Έμεινε λοιπόν στην ισοπαλία, την τέταρτη σε ένα αήττητο σερί πέντε αγωνιστικών, που την έχουν φέρει στο +5 από την επικίνδυνη ζώνη. Ουσιαστικά με νίκη «σφραγίζει» μαθηματικά την παραμονή της.

Η Σάλκε ψάχνει την πρώτη της εκτός έδρας νίκη μετά από έξι αγώνες, με σκοπό να υποβιβάσει την Όσναμπρικ και παράλληλα να σφραγίσει τη δική της παραμονή στην κατηγορία. Αυτός είναι ο λόγος που πηγαίνουμε στο «2» στο 1.90 της Interwetten.