ΜΠΑΓΕΡΝ-ΡΕΑΛ Credits: X/FC Bayern München

Προτάσεις

Στοιχηματικές προτάσεις 8/5/24: Η βραδιά της «βόμβας»

08.05.24 | 09:00

Δύο αγώνες θα αποτελέσουν τις στοιχηματικές μας επιλογές από το πρόγραμμα της Τετάρτης 8 Μαΐου, ο ένας από το Champions League και ο άλλος από το Conference League.

Πρόκριση των Βέλγων

Η Κλαμπ Μπριζ ηττήθηκε στο πρώτο ματς αλλά μπορεί να πει κανείς ότι ήταν μία ήττα που την έκανε να πιστέψει περισσότερο ότι μπορεί να προκριθεί. Εμεινε με δέκα παίκτες αλλά ισοφάρισε τους Ιταλούς, για να λυγίσει στις καθυστερήσεις. Ηταν η πρώτη ήττα με τον Νικ Χάγεν στον πάγκο των Βέλγων, που έδειξαν για ακόμη μία φορά το πόσο διαφορετική και βελτιωμένη ομάδα είναι μετά την αλλαγή προπονητή. Σημαντική η απώλεια βέβαια του τιμωρημένου κεντρικού μέσου Ονιεντίκα, ενώ απουσιάζει και ο αμυντικός Μάιγερ. Στα θετικά η επιστροφή του ακραίου επιθετικού Σκοβ Ολσεν.

Αν έκανε κάτι καλό το πρώτο παιχνίδι στην Φιορεντίνα ήταν ότι της έδωσε να καταλάβει ότι η Μπριζ είναι μία εξαιρετική ομάδα και ότι δεν θα είναι εύκολο να βρεθεί δεύτερη συνεχόμενη χρονιά στον τελικό. Τυχερή που πάει με μικρό προβάδισμα στη ρεβάνς η ομάδα του Βιτσέντζο Ιταλιάνο και πρέπει να το προστατεύσει για να προκριθεί. Είχε ματς για το πρωτάθλημα την Κυριακή, χάνοντας με 2-1 από την Βερόνα έχοντας αρκετές αλλαγές στην ενδεκάδα. Στόχος υπάρχει και στο Καμπιονάτο καθώς είναι οκτώ οι ομάδες που παίρνουν ευρωπαϊκά εισιτήρια και βρίσκεται στην πρώτη οκτάδα της βαθμολογίας.

Οι Βέλγοι μετά την πρώτη αναμέτρηση έδειξαν ότι είναι πολύ σκληρό «καρύδι» και στην έδρα τους θα τα δώσουν όλα για την πρόκριση, την οποία θα επιλέξουμε και στο 3.30 στην Interwetten.

Όλα θα κριθούν στην παράταση

Στάθηκε όρθια στην «Αλιάνζ Αρένα» και πήρε την ισοπαλία με την οποία απέκτησε προβάδισμα για την πρόκριση στον τελικό. Πρωταγωνιστής για τη Ρεάλ ο Βινίσιους, ο οποίος άνοιξε το σκορ στο 24’ και ισοφάρισε για το τελικό 2-2 από το σημείο του πέναλτι. Ενδιάμεσα η Μπάγερν είχε ανατρέψει το σκορ με γκολ των Σανέ (53’) και Κέιν με πέναλτι (57’), όμως οι «μερένγκες» τελικά έφυγαν αλώβητοι από το Μόναχο. Στα θετικά για τον Κάρλο Αντσελότι ότι επέστρεψαν ο Κουρτουά από τραυματισμό και ο Καρβαχάλ από τιμωρία, οπότε μοναδική απουσία είναι αυτή του Αλάμπα.

Δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί την έδρα της και να πάρει τη νίκη απέναντι στη Ρεάλ, παραχωρώντας τελικά την ισοπαλία με 2-2 στον πρώτο ημιτελικό. Ενώ είχε την κυριαρχία και είχε δημιουργήσει ευκαιρίες στο ξεκίνημα, δέχτηκε γκολ από τον Βινίσιους (24’) με την πρώτη τελική των φιλοξενούμενων. Η Μπάγερν αντέδρασε στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ισοφαρίζοντας με τον Σανέ στο 53’, και τέσσερα λεπτά αργότερα έκανε την ανατροπή με πέναλτι του Κέιν. Τελικά, οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν κι αυτοί πέναλτι το οποίο μετέτρεψε σε γκολ ο Βινίσιους για το τελικό 2-2. Το Σάββατο ήρθε η (αδιάφορη βαθμολογικά) ήττα με 3-1 από την Στουτγκάρδη, η οποία απλώς μείωσε τη διαφορά μεταξύ των δύο ομάδων στους δύο βαθμούς.

Η έδρα σίγουρα δίνει προβάδισμα στη Ρεάλ, όμως οι ευρωπαϊκές εμφανίσεις της στα νοκ άουτ δεν εμπνέουν ιδιαίτερη εμπιστοσύνη, ενώ κάτι ανάλογο ισχύει και για την Μπάγερν. Έτσι θα επιλέξουμε ξανά την ισοπαλία ανάμεσα στις 2 ομάδες στο 3.75 στην Interwetten.