Στολτίδης: «Δίκαια γύρισε το παιχνίδι η Δόξα, ήμασταν αποφασιστικοί» (vid)

Α Όμιλος

08.04.24 | 21:56

Για τη νίκη ελπίδας με το Θερμαϊκό Θέρμης, με 2-1 εντός με ανατροπή με τα δυο γκολ του Παύλου Χατζηδημητρίου (έφτασε τα 7 φέτος) μίλησε ο τεχνικός της Δόξας Δράμας, Ιεροκλής Στολτίδης, στα social media της ομάδας.

Ο Κοζανίτης προπονητής ανέφερε αρχικά: «Είναι μία νίκη που μας κρατάει έστω και μαθηματικά ζωντανούς στην μάχη για την παραμονή στη κατηγορία. Ήταν ένα ματς με δυο πρόσωπα. Στο πρώτο ημίχρονο ήμασταν μέτριοι, δεν είχαμε αυτοπεποίθηση και την ένταση που χρειαζόταν ώστε να κυνηγήσουμε από νωρίς το παιχνίδι και να πετύχουμε γκολ».

«Άλλη ομάδα στο β΄ μέρος, ήμασταν επιθετικοί»

Για να συνεχίσει ο Στολτίδης: «Σε μια φάση δεχθήκαμε το γκολ και πήγαμε με το 0-1 στα αποδυτήρια. Στο δεύτερο μέρος ήταν σαν να βγήκε άλλη ομάδα. Αυτά που είχαμε πει πριν το παιχνίδι τα έβγαλαν τα παιδιά στο γήπεδο. Ήμασταν επιθετικοί και μέχρι να ισοφαρίσουμε είχαμε πολλές ευκαιρίες. Ήμασταν συνέχεια στην περιοχή του αντιπάλου. Ευτυχήσαμε να βάλουμε δύο γκολ και να γυρίσουμε το παιχνίδι και ως το τέλος δεν κινδυνέψαμε σε καμία φάση. Πήραμε δίκαιη νίκη, βάσει των ευκαιριών. Δε μιλήσαμε καθόλου για τακτικά θέματα, μιλήσαμε για θέματα συμπεριφοράς. Κατάλαβαν και το συζητούσαν και μόνοι τους ότι η αγωνιστικότητα δεν ήταν στο επίπεδο που θα έπρεπε. Βελτιώνοντας αυτό, τα άλλα θα ερχόταν από μόνα τους και αυτό έγινε. Μπήκαν με άλλη νοοτροπία στο παιχνίδι, έκαναν την προσπάθεια τους στο μέγιστο και δίκαια γυρίσαμε το παιχνίδι. Κρίθηκε σε όλη τη παρουσία της ομάδας, όλοι ήταν αποφασιστικοί στο δεύτερο ημίχρονο. Τα παιδιά μπήκαν να δώσουν ό,τι έχουν και δεν έχουν. Πίστεψαν στην ανατροπή και για αυτό ήρθε. Ήταν συνολική προσπάθεια. Και πριν τα γκολ είχαμε και πολύ καλές ευκαιρίες. Θα μπορούσαμε να σκοράρουμε κάποιο τέρμα και νωρίτερα, αλλά δεν έγινε. Ευτυχώς όμως πετύχαμε δύο τέρματα μετά. Τέλος καλό, όλα καλά».

«Ίσως η ομάδα με τους περισσότερους φιλάθλους στη διάρκεια»

Για τους λιγότερους θεατές, σε σχέση με περασμένα ματς, ο «Ιέρο» ανέφερε: «Τι να πούμε για τον κόσμο, ο κόσμος μας έχει στηρίξει αρκετά αυτή τη χρονιά. Ίσως να είμαστε η ομάδα με τους περισσότερους φιλάθλους στη διάρκεια της σεζόν, είναι γνωστό ο κόσμος της Δράμας πόσο αγαπάει τη Δόξα. Δεν ξέρω τι θα γίνει στα επόμενα παιχνίδια. Εμείς αυτό που οφείλουμε να κάνουμε, όπως κάναμε στο δεύτερο ημίχρονο, είναι να προσπαθούμε. Ελπίζουμε να έχουμε όσο περισσότερο κόσμο γίνεται στα επόμενα ματς. Ο κόσμος μας ακολουθεί και στα εκτός έδρας ματς. Είμαι σίγουρος πως και στο Άβατο θα είναι μαζί μας. Αυτό που έχουμε να κάνουμε, παίκτες και τεχνικό τιμ, είναι το καλύτερο δυνατό για να κερδίσουμε αυτό το παιχνίδι».

«Να υπερνικήσουμε το άγχος»

Τέλος, ο προπονητής της Δόξας Δράμας αναφέρθηκε στο επόμενο παιχνίδι, στην έδρα του Άρη Αβάτου: «Δεν υπάρχει άλλο αποτέλεσμα, πάμε για νίκη και μόνο. Ελπίζουμε σε αυτό το ματς να παρουσιαστούμε όπως τώρα στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά από την αρχή του παιχνιδιού. Είναι δύσκολο ματς, εμείς έχουμε ένα ντισαβαντάζ, το άγχος του αποτελέσματος, πιο πολύ από κάθε άλλη ομάδα. Είναι δύσκολο να το σηκώσουν αυτό τα παιδιά μιας και τα περισσότερα είναι νεαρά και άπειρα, παίζοντας με αντιπάλους που δεν έχουν τόσο άγχος και είναι άνετοι. Πρέπει να το υπερνικήσουμε και αυτό όπως το υπερνικήσαμε αυτή τη φορά, για να κερδίσουμε και στο επόμενο παιχνίδι»​.