UEFA EUROPA LEAGUE

Στον τελικό η Αταλάντα που διέλυσε την Μαρσέιγ – Εφτάψυχη Λεβερκούζεν (vids)

10.05.24 | 00:08

Η χρυσή εποχή της Αταλάντα σφραγίζεται με έναν ευρωπαϊκό τελικό. Το 3-0 επί της Μαρσέιγ στο Μπέργκαμο εξασφάλισε την πρόκριση από τα ημιτελικά του Europa League λόγω και της ισοπαλίας 1-1 στο “Βελοντρόμ”.

Οι Ιταλοί μπήκαν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και δεν άφησαν περιθώρια στους Γάλλους. Ο Σαρλ ντε Κετελάρε προειδοποίησε με μία επίθεση που κατέληξε στο δοκάρι και στο 30ό λεπτό ο Αντεμόλα Λούκμαν άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους.

Οι Γάλλοι δεν κατάφεραν να αντιδράσουν, με τον πρώτο σκόρερ στην ιστορία της διοργάνωσης, Πιερ-Εμερίκ Ομπαμεγιάνγκ, να έχει φρουρούς που τον εμπόδιζαν να κάνει το οτιδήποτε στον αγωνιστικό χώρο.

Η πρώτη ήττα της Λεβερκούζεν στη σεζόν δεν καταγράφηκε έπειτα από 48 αγώνες, αφού η πρωταθλήτρια Γερμανίας ισοφάρισε άλλο ένα παιχνίδι στο αγαπημένο λεπτό της, το 7ο των καθυστερήσεων.
Η ομάδα του Τσάμπι Αλόνσο έπαιξε με τη φωτιά κόντρα στη Ρόμα, βρέθηκε δύο γκολ πίσω, όμως ένα αυτογκόλ του Τζιανλούκα Μαντσίνι και το γκολ του Γιόσιπ Στάνισιτς στο τέλος της έδωσε την πρόκριση στον τελικό του Europa League μετά το 2-2 στην “Μπαϊαρένα”.