ΑΕΛ Φωτογραφία: Eurokinissi

Superleague 2

Super League 2 – Α’ Όμιλος: Έκαναν το καθήκον τους ΑΕΛ και Νίκη Βόλου

21.02.24 | 19:51

ΑΕΛ και Νίκη Βόλου συνέχισαν με νίκες την πορεία τους στον Α’ Όμιλο της Super League 2.

H ΑΕΛ κατάφερε να πάρει ένα σημαντικό διπλό στην έδρα του ΠΑΟΚ Β’, πριν το κυριακάτικο ντέρμπι κορυφής με αντίπαλο τον Λεβαδειακό, στο οποίο ευελπιστεί να «ψαλιδίσει» ακόμη περισσότερο τη διαφορά. Από την άλλη, η Νίκη Βόλου πήρε ένα αποτέλεσμα με το οποίο μπορεί να «κλειδώσει» τη συμμετοχή της στα play offs.

Πήρε το διπλό η ΑΕΛ

Η ΑΕΛ μετά τη λευκή ισοπαλία του πρώτου ημιχρόνου, προηγήθηκε με 2-0 νωρίς στο δεύτερο μέρος, με τα γκολ των Κοσονού και Στίνα του ΠΑΟΚ Β’, ο οποίος το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει στο σκορ στο 62′ με τον Τσοπούρογλου, για το τελικό 2-1 της ΑΕΛ.

Με αυτή τη νίκη μείωσε στους 9 πόντους, έχοντας και παιχνίδι λιγότερο από τον Λεβαδειακό και πολλά θα κριθούν για την άνοδο στην πρώτη κατηγορία στο μεταξύ τους παιχνίδι την Κυριακή (25/2, 14:00).

Εύκολο απόγευμα για τη Νίκη Βόλου

Η Νίκη Βόλου, μετά την εκτός έδρας ισοπαλία με 0-0, απέναντι στον Μακεδονικό, ξέσπασε απέναντι στον Απόλλων Πόντου, καθώς πανηγύρισε ευρεία νίκη με 5-0.

Οι Γαβριηλίδης και Μιράντα έδωσαν προβάδισμα δύο τερμάτων στο ημίχρονο, με τους Παναγιωτίδη, εκ νέου Μιράντα και Κρητικό να «γράφουν» το τελικό 5-0.

Οι Βολιώτες με αυτό το τρίποντο, ουσιαστικά σφράγισαν την είσοδό τους στα play offs του Α’ Ομίλου της Super League 2, ενώ ο Απόλλων Πόντου την επόμενη σεζόν θα αγωνίζεται εκτός απροόπτου στην Γ’ Εθνική.

8. Κοζάνη 21 (9-16) 20 αγ.
  9. Αναγέννηση Καρδίτσας 20 (15-22) 19 αγ.
  10. Αιολικός 19 (20-30) 19 αγ.
  11. Καμπανιακός 17 (16-31) 19 αγ.
  12. Απόλλων Πόντου 11 (10-31) 19 αγ.
  13. Αλμωπός Αριδαίας 0 (0-0) 0 αγ.

*Ο Αλμωπός Αριδαίας έχει αποβληθεί από το πρωτάθλημα.

7 γκολ: Μιράντα (Νίκη Βόλου)

6 γκολ: Νίκας, Ρομό (Λεβαδειακός), Κούστα (Ηρακλής),  Κ. Παπαγεωργίου (Λάρισα), Τζιώρας (Νίκη Βόλου)

5 γκολ: Πεντρόζο (Λάρισα), Ενομό (Αιολικός), Τσιριγώτης (Λεβαδειακός), Κρητικός (Νίκη Βόλου), Σιμόνι (Μακεδονικός)

4 γκολ: Γιαννιώτας (Λεβαδειακός), Απ. Χριστόπουλος (ΑΕΚ Β), Γιουκούδης (Καμπανιακός), Ζάκαριτς (Αιολικός), Κοσονού (ΑΕΛ)

3 γκολ: Εμπό (Ηρακλής), Τσιλιγγίρης, Ζαφειράκης (Μακεδονικός), Καζάου (Απόλλων Πόντου), Γκορντεζιάνι, Δαρέλας, Τσοπούρογλου, Γκούμας, Κανίς (ΠΑΟΚ Β), Kαλλέργης (Κοζάνη), Ηλιάδης (ΑΕΛ), Βερνάρδος, Σταμόπουλος, Κονίλιο (Αναγέννηση Καρδίτσας), Γιόκε (Αιολικός)