Τρομερή ανατροπή πέτυχε ο Λεβαδειακός Φωτογραφία: Intime

Superleague 2

Λεβαδειακός- Μακεδονικός 2-1: Ολική ανατροπή με «buzzer beater» του Γιαννιώτα

14.02.24 | 17:59

Ο πρωτοπόρος Λεβαδειακός κατάφερε να επικρατήσει στις καθυστερήσεις με 2-1 επί του Μακεδονικού και συνεχίζει πρώτος και ασταμάτητος στην κορυφή της Super League 2 μετρώντας επτά σερί τρίποντα.

Η ομάδα του Σωκράτη Οφρυδόπουλου παρέμεινε πρωτοπόρος και με 48 βαθμούς ανέβασε τη διαφορά στο +9 από τη δεύτερη, Λάρισα, έχοντας, όμως, παιχνίδι περισσότερο. Από την άλλη πλευρά, οι ηττημένοι με 26 βαθμούς υποχώρησαν στην τέταρτη θέση.

Ο Μακεδονικός μπήκε πού δυνατά στον αγώνα καταφέρνοντας να πάρει προβάδισμα στο 18’ με τον Σιμόνι. Στο 22’ λεπτό οι γηπεδούχοι έφτασαν κοντά στην ισοφάριση, αλλά το σουτ του Ντα Κόστα βρήκε το αριστερό δοκάρι του Περντέου.

Με την έναρξη του δετέυρου ημιχρόνου ο Λεβαδειακός βρήκε την ισοφάριση στο 48’ με την κεφαλιά του Τσιριγώτη, ενώ η ανατροπή ήρθε στο φινάλε και με το εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Γιαννιώτα στο 90+3′.

Λεβαδειακός (Οφρυδόπουλος): Γκροφ, Πίρινεν, Βήχος, Λιάγκας, Γκεζαλί (63′ Πολέττο), Ντεντάκης, Μεχία (46′ Μπελμόντε), Συμελίδης (63′ Κωστή), Ντα Κόστα (76′ Μπαΐροβιτς), Τσιριγώτης (71′ Ρομό), Γιαννιώτας

Μακεδονικός (Μαλεζάς): Περντρέου, Σαραγιώτης, Μπουκουβάλας, Γρομητσάρης, Λυμπεράκης, Χάσεκ, Παναγιωτούδης, Λεωνιδόπουλος, Πάρφιτ (72′ Σίλβα), Τσιλιγγίρης (43′ λ.τ Χασάνογλου), Σιμόνι.