Προβληματίζει ο Παναιτωλικός – «Κόλλησε» στο μηδέν με τον ΠΑΣ Γιάννινα

11.08.24 | 22:38

Ο Παναιτωλικός φάνηκε ανέτοιμος στο φιλικό παιχνίδι 0-0 με τον ΠΑΣ Γιάννινα στο Αγρίνιο, μία εβδομάδα πριν την έναρξη του πρωταθλήματος της Stoiximan Super League.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν στο παιχνίδι με καλή διάθεση και δημιούργησαν δύο σημαντικές ευκαιρίες στα πρώτα λεπτά. Ο Ντίας έχασε τετ-α-τετ με τον Βρακά στο 2′ και η κεφαλιά του Παντελάκη από το κόρνερ που ακολούθησε πέρασε ελάχιστα άουτ. Ο Παναιτωλικός, που είδε τον Στάγιτς να αποχωρεί τραυματίας στο πρώτο ημίχρονο με τον Μλάντεν να τον αντικαθιστά, είχε την κατοχή αλλά δεν κατάφερε να δημιουργήσει άλλες καλές ευκαιρίες. Ο ΠΑΣ, από την άλλη, ήταν καλά κλεισμένος και προσπαθούσε να χτυπήσει στην αντεπίθεση.

Στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου, ο ΠΑΣ Γιάννινα απείλησε με τον Χάινριχ, ο οποίος δεν κατάφερε να βρει την μπάλα σε προβολή, και στο 56′ ο Σόρια είχε μια επικίνδυνη εκτέλεση φάουλ που απομάκρυνε ο Τσάβες με τις γροθιές. Ο Παναιτωλικός συνέχιζε να δυσκολεύεται στην ανάπτυξή του.

Στο 71′, ο Παναιτωλικός έχασε ευκαιρία να πάρει το προβάδισμα, με τον Μπουζούκη να μην μπορεί να τελειώσει σωστά τη φάση από πλεονεκτική θέση. Στο επόμενο λεπτό, μετά από λάθος του Στεργιάκη, ο ΠΑΣ βρέθηκε κοντά στο γκολ, αλλά ο γκολκίπερ του Παναιτωλικού έσωσε το σουτ του Κύρκου πάνω στη γραμμή. Στο 94′, ο Λομόνακο είχε μια τελευταία ευκαιρία για τον Παναιτωλικό, αλλά το σουτ του μπλόκαρε εύκολα ο Βρακάς.

Παναιτωλικός – ΠΑΣ Γιάννινα

Παναιτωλικός: Τσάβες (69′ Στεργιάκης), Μάνος (46′ Μπουζούκης), Παντελάκης (69′ Τσελίκοβιτς), Στάγιτς (17′ Μλάντεν), Μαυρίας (75′ Κακιώνης), Νικολάου (69′ Τορεχόν), Πέρες (75′ Γαλιάτσος), Λιάβας, Μπελεβώνης (46′ Λομόνακο), Ντίας (75′ Κοντούρης), Μαϊντέβατς (75′ Λαχούντ)

ΠΑΣ Γιάννινα: Βρακάς, Σόρια, Λούπας, Ρίντερ, Τζίνο, Σομποτσίνσκι, Μπακαδήμας (69′ Δούμας), Καλέμι (49′ Μίνα), Μπεγκάλα, Χάινριχ (82′ Λάμψιας), Λεό.