Τα ντέρμπι του Τερίμ και η επιπλέον «πρόκληση» με τον ΠΑΟΚ

16.03.24 | 16:59

«Ο Παναθηναϊκός πήρε τον Φατίχ Τερίμ για τα ντέρμπι», είναι μια ατάκα που ακούγεται ή γράφεται συχνά για την απόφαση του «τριφυλλιού» να κάνει δικό του τον Τούρκο προπονητή.

Η απόλυτη αλήθεια, πάντως, δεν είναι αυτή. Υπάρχουν αρκετοί λόγοι για τους οποίους το «τριφύλλι» επέλεξε τον Τερίμ. Ο πρώτος και κυριότερος είναι η κατάκτηση του πρωταθλήματος, η οποία, βέβαια, σε μεγάλο βαθμό κρίνεται από τα αποτελέσματα στα παιχνίδια των playoffs.

Στα μέχρι τώρα ντέρμπι που έχει δώσει ο Παναθηναϊκός, με τον Φατίχ Τερίμ στον πάγκο του, το πρόσημο είναι θετικό. Στο πρωτάθλημα οι «πράσινοι» μετρούν δυο νίκες επί του Ολυμπιακού, μια ισοπαλία με την ΑΕΚ και έχουν μια ήττα από τον ΠΑΟΚ.

Στο πρωτάθλημα Ελλάδας:

• Μια ισοπαλία με την ΑΕΚ (2-2)
  • Δυο νίκες με τον Ολυμπιακό (2-0, 1-3)
  • Μια ήττα από τον ΠΑΟΚ (2-1)

Σύνολο: Τέσσερα ντέρμπι, δυο νίκες, μια ισοπαλία, μια ήττα

Το «τριφύλλι» έχει παίξει ντέρμπι και στο Κύπελλο Ελλάδας, παίρνοντας δυο σπουδαίες προκρίσεις κόντρα σε Ολυμπιακό και ΠΑΟΚ.

Στο Κύπελλο Ελλάδας:

• Δυο ισοπαλίες με τον Ολυμπιακό (1-1, 0-0) και πρόκριση στα πέναλτι
  • Μια νίκη και μια ήττα από ΠΑΟΚ (0-1, 1-2) και πρόκριση στα πέναλτι

Σύνολο: 4 ντέρμπι, δυο ισοπαλίες, μια νίκη, μια ήττα στο 90λεπτο και δυο προκρίσεις

Ο ΠΑΟΚ τον έχει δυσκολέψει περισσότερο

Παρατηρούμε από τα παραπάνω ότι η ομάδα που έχει βάλει τα πιο δύσκολα στο «τριφύλλι» είναι και αυτή που θα αντιμετωπίσει την επόμενη αγωνιστική στο «Απόστολος Νικολαΐδης». Ο ΠΑΟΚ είναι ο μοναδικός που έχει νίκη στο πρωτάθλημα (2-1 στην Τούμπα) επί των «πράσινων» στην εποχή Τερίμ.

Ο Παναθηναϊκός ήταν εξαιρετικός στο «διπλό» Κυπέλλου (0-1) στη Θεσσαλονίκη, αλλά «μπλοκαρίστηκε» στον επαναληπτικό (1-2) της Λεωφόρου, παίρνοντας, εν τέλει, το «εισιτήριο» για τον τελικό στη διαδικασία των πέναλτι κι αφού βρήκε γκολ στην τελευταία φάση της παράτασης!

Μια νέα πρόκληση

Με βάση τα όσα αναφέραμε, γίνεται κατανοητό ότι το παιχνίδι με τον «δικέφαλο του βορρά» στην επανέναρξη των playoffs θα αποτελέσει, εκτός των άλλων, και μια παραπάνω πρόκληση για τον Παναθηναϊκό του Φατίχ Τερίμ.

Οι «πράσινοι» στοχεύουν οπωσδήποτε στη νίκη για την κατάκτηση των πολύτιμων τριών βαθμών. Επίσης, θέλουν να το πραγματοποιήσουν αυτό για να… πατήσουν γκάζι μετά το «διπλό» επί του Ολυμπιακού, αλλά και για να δείξουν ότι μπορούν να ανταπεξέλθουν και να έχουν ακόμα καλύτερη εικόνα απέναντι σε μια ομάδα που τους έχει δυσκολέψει όσο καμία άλλη.