ΜΑΡΚΟ ΓΚΟΜΠΕΛΙΤΣ Φωτογραφία: Intime

Κηφισιά

Τα πλάνα του Μπράτσου για Ατρόμητο

18.04.24 | 14:01

Στην τελική ευθεία έχει μπει το πρωτάθλημα της Stoiximan Super League, με τη μάχη για την παραμονή να μαίνεται ανάμεσα στην Κηφισιά και τον Παναιτωλικό, την ώρα που ο ΠΑΣ Γιάννινα κυνηγάει… ένα θαύμα.

Η ομάδα του Κώστα Μπράτσου, η οποία βρίσκεται στο -2 από τους Αγρινιώτες, φιλοξενείται από τον Ατρόμητο (20/4, 19:30) και έχει ως μοναδικό στόχο τη νίκη.

Ο Βολιώτης τεχνικός δεν θα έχει στη διάθεσή του τον κεντρικό αμυντικό, Αντρέ Τεϊσέιρα, ενώ αμφίβολοι παραμένουν για το παιχνίδι και οι Μάρκο Γκόμπελιτς, Ντούσαν Γιόβανσιτς.

Η παρουσία του Γκόμπελιτς κρίνει το σύστημα της Κηφισιάς

Η Κηφισιά παρατάχθηκε στα δύο τελευταία ματς με Αστέρα Τρίπολης και Παναιτωλικό, με τριάδα στην άμυνα (3-4-3).

Στην Τρίπολη ξεκίνησαν οι Τεϊσέιρα, Τσάπαν και Σνάιντερλιν, ενώ κόντρα στα «καναρίνια», αντί του Τεϊσέιρα που απουσίαζε λόγω τραυματισμού, αγωνίστηκε ο Βαφέας.

Στο ρόλο του δεξιού μπακ χαφ στο ματς της Αρκαδίας έπαιξε ο Μπιφουμά στο πρώτο ημίχρονο, και ο Τσανάτζια στο δεύτερο, ενώ στην Καισαριανή απέναντι στους Αγρινιώτες ήταν ο Κλωναρίδης στο πρώτο και ξανά ο Τσανάτζια στο δεύτερο.

Επομένως και στα δύο παιχνίδια ο Μπράτσος άλλαξε στο ημίχρονο τον δεξιό του μπακ χαφ και τοποθέτησε εκεί τον Ντάριο Τσανάτζια, όπου η φυσική του θέση είναι αυτή του αμυντικού χαφ.

Η συνθήκη με τους τρεις αμυντικούς δημιουργήθηκε εν πολλοίς λόγω της απουσίας του βασικού δεξιού μπακ, Μάρκο Γκόμπελιτς.

Όταν ήταν υγιής ο 31χρονος Σέρβος, η ομάδα των βορείων προαστίων αγωνιζόταν με τετράδα στην άμυνα.

Σε περίπτωση που επανέλθει και τεθεί στα πλάνα του Μπράτσου, δεν αποκλείεται ο Έλληνας τεχνικός να επαναφέρει το σύστημα με τους τέσσερις στην άμυνα και να μετατοπιστεί ο Μόργκαν Σνάιντερλιν στον άξονα, με τους Βαφέα και Τσάπαν στο κέντρο της άμυνας.

Όσον αφορά την επίθεση ο Οζέγκοβιτς θα αγωνιστεί στην κορυφή και σε περίπτωση τακτικής με τρεις αμυντικούς, οι Μπιφουμά και Ματέους Σάντος θα είναι στο πλάι του.

Αν η ομάδα αγωνιστεί με τετράδα στην άμυνα, τότε είναι πιθανή η επιλογή του Μενέντεζ ή του Πρίτσα για τον ρόλο πίσω από τον Οζέγκοβιτς.