Ο Έκι Πόνσε σημειώνει το ένα από τα δύο του γκολ στο ΑΕΚ-Αστέρας Τρίπολης Φωτογραφία: Intime

ΑΕΚ

Τελικά 2 γκολ για Πόνσε με τον Αστέρα Τρίπολης – Τα 8 έφτασε ο επιθετικός της ΑΕΚ

04.02.24 | 21:12

Δύο φορές τελικά χρίστηκε σκόρερ ο Έκι Πόνσε στο παιχνίδι της ΑΕΚ με τον Αστέρα Τρίπολης, καθώς μέτρησε ως δικό του αυτό με το οποίο άνοιξε το σκορ στο ματς της «OPAP Arena».

Ο Αργεντινός επιθετικός της ΑΕΚ ήταν αυτός που πήρε την κεφαλιά στη φάση του 25ου λεπτού, στην εναέρια διεκδίκηση με τον Ζουκάνοβιτς, η μπάλα χτύπησε στο κεφάλι του Βόσνιου στόπερ των Αρκάδων και κατέληξε στα δίχτυα του Γραμματικάκη για το 1-0.

Αρχικά η διοργανώτρια Αρχή καταλόγισε το τέρμα σαν αυτογκόλ, ωστόσο αργότερα αυτό πιστώθηκε στον Πόνσε. Αυτό αποδείχθηκε ότι ήταν το 7ο γκολ του 26χρονου φορ της Ένωσης, ενώ στο αμέσως επόμενο λεπτό (26′) έκανε το 2-0.

Υπενθυμίζεται ότι η Ένωση επικράτησε 4-2 του Αστέρα Τρίπολης και έφτασε τους 48 βαθμούς στο πρωτάθλημα με την 3η της σερί νίκη στο πρωτάθλημα. Σημαντικό ήταν η συμβολή του Πόνσε σε αυτά τα αποτελέσματα, καθώς έχει πλέον φτάσει στα 8 γκολ.